Centrum asijsko-pacifických studií (CAPS)
O nás
Centrum asijsko-pacifických studií (CAPS) na CEVRO Univerzitě svým zaměřením, činností i náplní výstupů adresuje stěžejní témata i oblasti v rámci zkoumaného regionu. Kromě akademické činnosti, cílí i na populárně-naučné aktivity, usiluje o formování veřejné debaty a poskytování odborného zázemí českým veřejným institucím i komerčnímu sektoru. Aplikovatelnost a praktičnost jeho výstupů ve vztahu k českému národnímu zájmu je prioritou. Centrum tak přináší nezanedbatelnou přidanou hodnotu v rámci českého i světového prostředí.
Mise CAPS
Hlavní záměr centra lze spatřovat ve snaze zaměřit se na pochopení politických i hospodářských specifik asijsko-pacifického regionu v jejich komplexnosti a adresovat tak zvyšující se poptávku ze strany veřejného sektoru a byznysu.
Cíl CAPS
Naším cílem je vytvořit vysoce kvalitní výzkumné centrum (tzv. center of excellence), zabývající se otázkami Asie a Pacifiku. To by však mělo být schopné cílit i na populárně-naučné aktivity, formovat domácí i světovou veřejnou debatu a poskytovat odborné zázemí českým veřejným institucím i komerčnímu sektoru s důrazem na český státní zájem. Cílíme tedy stát se uznávaným partnerem pro subjekty, jež s námi zkoumaným regionem přicházejí do kontaktu.
Slovo ředitele |
Daný přístup je však zároveň limitující a vede k přehlížení ostatních aktérů. Zde je potřeba zmínit především etablované střední mocnosti a nejvyspělejší ekonomiky světa v podobě Japonska a Jižní Koreje. Jejich technologický leadership, kultura cílící na inovace, zaměření na zahraniční investice a v případě Soulu i prohlubující se strategická spolupráce s Českou republikou v oblasti energetiky, z nich činí více než významné mimoevropské partnery pro český byznys i veřejné instituce. Reflektovat je však rovněž nutné rostoucí význam především profilujících se regionálních lídrů budoucnosti v podobě „asijských draků/tygrů“ Indonésie, Malajsie, či Vietnamu (a dalších členů ASEAN), stejně jako geopolitických a ekonomických trendů, které přinášejí na globální scénu. Ještě výraznější je například role Indie, jež se v posledních letech skrz politiky typu „Act East“ a aktivitu v uskupeních typu G20 profiluje nejen jako mluvčí států „globálního Jihu“, avšak rovněž jako důležitý pól rodícího se multipolárního světa. Opomenout přitom nelze ani země střední Asie v čele s Kazachstánem. Ty v rámci svých „multivektorových“ zahraničních politik (či politik všech azimutů) udržují aktivní vztahy jak s Ruskem (tzv. blízké zahraničí), tak skrz projekty Pásu a stezky s Čínou a konečně i se státy EU. Jejich strategická poloha dopravních uzlů a nalezišť strategických surovin z nich činí nepřehlédnutelné hráče globálního dění. Všichni tito zmínění aktéři navíc patří mezi dynamicky se rozvíjející ekonomiky, když aktivně profitují na západních iniciativách typu decouplingu, deriskingu, či „China plus 1“ a představují tak obchodní příležitosti pro evropské státy včetně České republiky. Činnost Centra asijsko-pacifických studií (CAPC) by se tak měla zaměřit na pochopení politických a hospodářských specifik daného regionu (viz např. bambusová diplomacie), a to v jejich komplexnosti. Naším cílem je tedy vytvořit kvalitní výzkumné centrum, avšak rovněž cílit i na populárně-naučné aktivity, formovat veřejnou debatu a poskytovat odborné zázemí českým veřejným institucím i komerčnímu sektoru. Aplikovatelnost a praktičnost výstupů ve vztahu k českému národnímu zájmu je naší prioritou. Ve výsledku tak centrum bude přinášet přidanou hodnotu v rámci českého i světového prostředí. Mgr. Jan Železný, Executive Director |
Členové CAPS
Ing. Jan Zahradil
Chairman of the Advisory Board / Senior Advisor / Founder
Jan Zahradil zahájil svou politickou kariéru v roce 1992 jako člen Federálního shromáždění Československa, a po jeho rozpadu se stal poradcem předsedy vlády České republiky. V roce 1998 byl zvolen poslancem Parlamentu České republiky. Po vstupu země do Evropské unie v roce 2004 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu (EP), přičemž v letech 2010 až 2020 působil jako předseda Strany evropských konzervativců a reformistů (ECR). Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 byl Jan Zahradil kandidátem ECR na post předsedy Evropské komise – jako vůbec první kandidát z východní Evropy nominovaný některou z politických frakcí.
Z EP odešel v roce 2024 po dvaceti letech služby, čímž se stal nejdéle sloužícím českým europoslancem. Během svého mandátu byl členem a později prvním místopředsedou Výboru EP pro mezinárodní obchod a zpravodajem dohody o volném obchodu mezi EU a Vietnamem i zprávy o strategii EU pro Indopacifik v oblasti obchodu a investic. Jako odborník na vztahy mezi EU a Asií hojně cestoval a přednášel po celém regionu – navštívil Čínu, Vietnam, Kambodžu, Thajsko, Singapur, Malajsii, Indonésii, Korejskou republiku, Indii, Japonsko, Pákistán, Nepál, Srí Lanku, Austrálii a Nový Zéland.
Zároveň spolupředsedá Asijsko-evropskému politickému fóru Mezinárodní konference asijských politických stran (ICAPP), organizaci sdružující vládní i opoziční politické strany z několika desítek asijských zemí.
Mgr. Jan Železný
Executive Director
Jan Železný působí jako výkonný ředitel Centra asijsko-pacifických studií (CAPS) a odborný asistent na Katedře politologie a mezinárodních vztahů CEVRO Univerzity v Praze. Je absolventem bakalářského studijního programu Politologie a magisterského programu Mezinárodní vztahy na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, kde dokončuje doktorát (Ph.D.) z mezinárodních vztahů. Ve svých pracích se zaměřuje na problematiku proměn mezinárodního řádu, mocenské soupeření mezi USA, Čínou a dalšími mocnostmi v regionu Asie a Pacifiku a Arktidy, či astropolitiku (geopolitiku ve vesmíru) a geopolitiku 4. průmyslové revoluce.
Pravidelně se účastní zasedání zahraničních odborných těles, v minulosti např. prestižních výročních konferencí British Association for Chinese Studies (BACS) či Joint East Asian Studies Conference (JEASC) ve Velké Británii (Oxford, King’s College London, Birmingham Preston, apod.), stejně jako podobných akcí ve střední Evropě (Rakousko, Polsko, Slovensko). V minulých letech byl součástí mezinárodních výzkumných týmů, jež stály za sborníky Routledge Handbook of Chinese and Eurasian International Studies (2024) a Routledge Handbook of China’s Belt and Road Initiative in Eurasia (2025). Do prvního z nich přispěl svojí kapitolou o čínsko-ruské spolupráci v oblasti Arktidy, do druhého jako spoluautor pojednání o problematice Vesmírné hedvábné stezky (Space Silk Road) a způsobů, jak Čína ve spolupráci s Ruskem využívá svůj vesmírný program pro prohlubování vztahů se státy globálního Jihu.
Jan se rovněž dlouhodobě věnuje žurnalistice, v posledních letech tak pravidelně přispíval svými komentáři o geopolitice a mezinárodním dění na weby Info.cz, E15 či Týden.cz. V minulosti působil v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky jako poslanecký asistent a poradce pro zahraniční politiku. Hovoří anglicky a rusky, učí se německy a španělsky.
Výzkumné zájmy:
- Utváření mezinárodního řádu, soupeření velmocí a jejich strategie (s důrazem na hedging)
- Vztahy USA, Číny, Indie a dalších mocností v regionu Asie a Pacifiku
- Vesmírná geopolitika (astropolitika) – zaměření na Čínu a Rusko
- Mocenské soupeření v oblasti Arktidy – zvláště činnost Číny a Ruska
- Geopolitika 4. průmyslové revoluce – s důrazem na dodavatelské řetězce pokročilých čipů – a další otázky politické ekonomie v Asii a Pacifiku
Vybrané publikace:
- Železný, Jan – Michlmayr, Timna (2025): China’s Starry Constellations with Russia and the Global South: The Space Silk Road Analysed. In: Sahakyan, Mher (ed.): Routledge Handbook of China’s Belt and Road Initiative in Eurasia. Routledge. London.
- Železný, Jan (2024): The Dragon and the Bear on the Polar Silk Road – The Analysis of the China-Russia Cooperation in the Arctic and Its Impact on the Great-Power Competition in the High North. In: Sahakyan, Mher (ed.): Routledge Handbook of Chinese and Eurasian International Relations. Routledge. London.
- Železný, Jan (2022): More than just hedging? The reactions of Cambodia and Vietnam to the power struggle between the United States and China in times of Obama’s „pivot to Asia“. Asian Politics and Policy. Vol. 14, No. 2, pp. 216–248.
Mgr. Zdeněk Rod, Ph.D.
Senior Fellow / Head of Research
Zdeněk Rod působí od roku 2025 na CEVRO Univerzitě jako odborný asistent na Katedře bezpečnostních studií. Zároveň je Visiting Fellow na John Lukacs Institute for Strategy and Politics při University of Public Service v Budapešti a spoluředitelem bezpečnostní konzultační společnosti Center for Security Consulting. Doktorát (Ph.D.) v oboru mezinárodních vztahů získal v roce 2024 na Západočeské univerzitě. V minulosti studoval na univerzitách v Lublani, Budapešti a na Evropské bezpečnostní a obranné akademii (European Security and Defence College) v Bruselu. V letech 2022 až 2025 působil jako výzkumník a vyučující na Katedře politologie a mezinárodních vztahů Západočeské univerzity. Profesní zkušenosti získal také na Ministerstvu obrany ČR. Má rozsáhlou publikační činnost – je autorem a spoluautorem řady odborných článků, kapitol i knih vydaných například u nakladatelství Oxford University Press, Taylor & Francis, Wiley, Routledge či Palgrave Macmillan. Vedle akademických publikací přispívá také do prestižních analytických a odborných periodik, jako jsou RAND Corporation, SAIS Review of International Affairs, Defence News nebo The Diplomat. Aktivně se podílí na řešení národních i mezinárodních výzkumných projektů a navštěvuje mezinárodní vědecké a policy konference. Hovoří anglicky, německy a španělsky.
Výzkumné zájmy:
- Mezinárodní a národní bezpečnost
- Strategická komunikace
- Čína a její působení v mezinárodních vztazích
Vybrané publikace:
- Rod, Zdeněk eds. (2025). Navigating the Silk Road in Central and Eastern Europe. In: Mher Sahakyan – Kevin Lo, Routledge Handbook of China’s Belt and Road Initiative in Eurasia (London: Routledge).
- Rod, Zdeněk (2025). From Promises to Perils: Unpacking China’s Interference in the Visegrad Group. In Lucie Tungul, Battle for Democracy in the Digital Age (Brussells: Wilfried Martens Centre for European Studies): p. 87–97.
- Rod, Zdeněk eds. (2025). Ten years of the Belt and Road Initiative: What’s changed? Observing China. Council on Geostrategy (https://www.observingchina.org.uk/p/the-tangram-03-2025).
- Rod, Zdeněk (2024). Debt or Diplomacy? Inside China’s Controversial Loans to Sri Lanka, Laos, and Malaysia. The Diplomat, 5. 10. 2024 (https://thediplomat.com/2024/10/debt-or-diplomacy-inside-chinas-controversial-loans-to-sri-lanka-laos-and-malaysia/).
- Rod, Zdeněk – Himmer, Michal (2023). Chinese debt trap diplomacy: reality or myth? Journal of the Indian Ocean Region, Vol. 18. No. 3, pp. 250–272.
- Rod, Zdeněk (2023). The Chinese Influence in Visegrad Countries, in: Andrea Bogoni and Brian F. G. Fabrègue, eds., The Dragon at the Gates of Europe: Chinese Presence in the Balkans and Central-Eastern Europe, Blue Europe, Dec 2023: p. 273-298.
- Rod, Zdeněk – Himmer, Michal (2021). The Great Powers’ Competition in Central America. The Response of the U.S. to Chinese Activities in the Region. Latin American Policy, Vol. 12, No. 2, pp. 236–249.
- Rod, Zdeněk – Himmer, Michal (2020). The Motivation of Diplomatic Switch of Selected States Newly Recognizing China Within the China-Taiwan Rivalry. Czech Journal of International Relations, Vol. 55, No. 3, pp. 50–68.
Bc. Daniela Finkousová
Junior Fellow
Daniela Finkousová je juniorní analytičkou Centra asijsko-pacifických studií (CAPS). Je absolventkou bakalářského studijního programu Politologie a mezinárodní vztahy na CEVRO Univerzitě v Praze. V současnosti dokončuje navazující magisterské studium v oboru Politologie a postgraduální studium v oboru Moderní veřejná služba (MPA). Od roku 2024 působí v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky jako asistentka poslankyně, kde se aktivně podílí na analytické práci, zejména na analýze legislativního procesu a přípravě pozměňovacích návrhů. Dále spravuje sociální sítě a zajišťuje event management. Mezi roky 2022 a 2024 působila jako office manager v kanceláři think-tanku e-Stat.cz, kde získala cenné zkušenosti s organizací a administrativní podporou strategických projektů. Think-tank se dlouhodobě věnuje efektivitě veřejné správy a snižování byrokracie. V roce 2023 absolvovala stáž na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde se prováděla analýzy a rešerše klíčových legislativních dokumentů. Daniela pravidelně přispívá svými texty na weby CEVRO Arena, Pravý břeh a Forum 24. Věnuje se zahraniční politice Spojených států amerických, bezpečnostní dynamice v regionu Asie a Pacifiku, analýze konfliktů v zemích globálního Jihu či studiu hybridních hrozeb. Hovoří anglicky a německy.
Výzkumné zájmy:
- Utváření domácí a zahraniční politiky USA – důraz na fenomén „trumpismu“
- Bezpečnostní dynamika a strategické soupeření v regionu Asie a Pacifiku
- Hybridní a kybernetické hrozby
Mgr. Jan Vavřík
Junior Fellow
Jan Vavřík působí jako juniorní analytik Centra asijsko-pacifických studií (CAPS) a analytik Bezpečnostní konference v Plzni. V rámci svých pracovních povinností vytváří odborné analýzy o aktuálním vývoji v mezinárodních vztazích a koordinuje konference. Jan je absolventem Mezinárodních vztahů na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Jeho zaměřením byla Britská a americká studia a v navazujícím programu Bezpečnostní studia. Mimo studium zkoumal i využití technologií v mezinárodním systému, a to především různých aspektů blockchainových technologií. Ve své závěrečné práci se věnoval problematice termínu sportswashing. Zkušenosti a širší perspektivu mezinárodního systému získal z výměnných pobytů na Osa State University v Kyrgyzstánu, University of Dar Es Salaam v Tanzanii a Valdosta State University ve Spojených státech amerických. Zároveň se účastnil pracovních stážích v neziskových organizacích Dobrý Skutek a Paměť Národa. V roce 2024 absolvoval stáž na Velvyslanectví České republiky v Soulu, kde se účastnil konferencích s předními představiteli Korejské republiky. Díky těmto pobytům a cestování na vlastní pěst hovoří plynule anglicky a chorvatsky, dále ovládá základy francouzštiny, ruštiny a korejštiny.
Výzkumné zájmy:
- Mezinárodní bezpečnost v kontextu Asie a Pacifiku a transatlantického prostoru
- Využití moderních technologií v mezinárodním systému – s důrazem na blockchain
Viola Vojtová
Office Administrator
Viola Vojtová studuje bakalářský program Psychologie a sociologie managementu na Vysoké škole ekonomie a managementu (VŠEM). Se zájmem se věnuje interkulturní komunikaci a byznysovým trendům v Evropě a Asii. Zkušenosti sbírala v Číně i širším regionu jihovýchodní Asie, v minulosti působila jako stážistka v Evropském parlamentu či školitel obchodní komunikace pro asijské partnery. Hovoří anglicky, čínsky a částečně německy.
Věda a výzkum
Publikace
- Železný, Jan – Michlmayr, Timna (2025). China’s Starry Constellations with Russia and the Global South: The Space Silk Road Analysed. In: Sahakyan, Mher (ed.): Routledge Handbook of China’s Belt and Road Initiative in Eurasia. Routledge. London.
- Rod, Zdeněk eds. (2025). Navigating the Silk Road in Central and Eastern Europe. In: Mher Sahakyan – Kevin Lo, Routledge Handbook of China’s Belt and Road Initiative in Eurasia (London: Routledge).
- Rod, Zdeněk (2025). From Promises to Perils: Unpacking China’s Interference in the Visegrad Group. In Lucie Tungul, Battle for Democracy in the Digital Age (Brussells: Wilfried Martens Centre for European Studies): p. 87–97.
- Rod, Zdeněk eds. (2025). Ten years of the Belt and Road Initiative: What’s changed? Observing China. Council on Geostrategy.
- Železný, Jan (2024). The Dragon and the Bear on the Polar Silk Road – The Analysis of the China-Russia Cooperation in the Arctic and Its Impact on the Great-Power Competition in the High North. In: Sahakyan, Mher (ed.): Routledge Handbook of Chinese and Eurasian International Relations. Routledge. London.
- Železný, Jan (2022). More than just hedging? The reactions of Cambodia and Vietnam to the power struggle between the United States and China in times of Obama’s „pivot to Asia“. Asian Politics and Policy. Vol. 14, No. 2, pp. 216–248.
CAPS v médiích
2025
- Jan Železný pro INFO.CZ: Apple, Trump a Peking: Jak se výrobce iPhonu dusí v prachu geopolitických šarvátek velmocí (23. 6. 2025)
- Jan Železný na TV Nova: Jižní Korea zná jméno nového prezidenta. Podle odhadů se jím stal favorit opozice I Če-mjong (3. 6. 2025)
- Jan Železný pro INFO.CZ: Trumpova cla jako facka Asii: Kdo padl na kolena, kdo se brání a jak pomohla Čína? (12. 5. 2025)
- Zdeněk Rod v pořadu Za pět minut dvanáct: Indie chce ukázat sílu. Válka s Pákistánem by se dotkla celého světa (4. 5. 2025)
Kontakt
