Centrum asijsko-pacifických studií
O nás
Centrum asijko-pacifických studií (CAPS) na CEVRO Univerzitě svým zaměřením, činností i náplní výstupů adresuje opomíjená témata i oblasti v rámci zkoumaného regionu. Kromě akademické činnosti, zaměřené na ustavení tzv. centre of excellence, cílí i na populárně-naučné aktivity, usiluje o formování veřejné debaty a poskytování odborného zázemí českým veřejným institucím i komerčnímu sektoru. Aplikovatelnost a praktičnost jeho výstupů ve vztahu k českému národnímu zájmu je prioritou. Centrum tak přináší nezanedbatelnou přidanou hodnotu v rámci českého i světového prostředí.
Mise CAPS
Hlavní záměr centra lze spatřovat ve snaze zaměřit se na pochopení politických i hospodářských specifik asijsko-pacifického regionu v jejich komplexnosti a adresovat tak zvyšující se poptávku ze strany veřejného sektoru a byznysu.
Cíl CAPS
Naším cílem je vytvořit vysoce kvalitní výzkumné centrum (tzv. center of excellence), zabývající se otázkami Asie a Pacifiku. To by však mělo být schopné cílit i na populárně-naučné aktivity, formovat domácí i světovou veřejnou debatu a poskytovat odborné zázemí českým veřejným institucím i komerčnímu sektoru s důrazem na český státní zájem. Cílíme tedy stát se uznávaným partnerem pro subjekty, jež s námi zkoumaným regionem přicházejí do kontaktu.
Slovo ředitele
Region Asie a Pacifiku se v posledních dekádách přetvořil z poměrně opomíjené oblasti na geopolitický „hot-spot“, avšak rovněž motor světového hospodářství. Jeho význam pro světovou politiku i ekonomiku spolu s dalšími sférami tedy nelze podceňovat. Deficitem české domácí debaty je však přílišná sinocentričnost. Daný fakt jistě má své opodstatnění. Čína platí za globální hospodářskou velmoc se stále rostoucím geopolitickým vlivem, slouží rovněž jako stěžejní pól řady tamních multilaterálních uskupení a fór převážně hospodářského a bezpečnostního charakteru (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP, Belt and Road Initiative – BRI, Shanghai Cooperation Organization – SCO, apod.). Tchaj-wan se pak ustavil jako světový hub moderních technologií (především AI), pohánějících současnou fázi 4. průmyslové revoluce.
Daný přístup je však zároveň limitující a vede k přehlížení ostatních aktérů. Zde je potřeba zmínit především etablované střední mocnosti a nejvyspělejší ekonomiky světa v podobě Japonska a Jižní Koreje. Jejich technologický leadership, kultura cílící na inovace, zaměření na zahraniční investice a v případě Soulu i prohlubující se strategická spolupráce s Českou republikou v oblasti energetiky, z nich činí více než významné mimoevropské partnery pro český byznys i veřejné instituce. Reflektovat je však rovněž nutné rostoucí význam především profilujících se regionálních lídrů budoucnosti v podobě „asijských draků/tygrů“ Indonésie, Malajsie, či Vietnamu (a dalších členů ASEAN), stejně jako geopolitických a ekonomických trendů, které přinášejí na globální scénu. Ještě výraznější je například role Indie, jež se v posledních letech skrz politiky typu „Act East“ a aktivitu v uskupeních typu G20 profiluje nejen jako mluvčí států „globálního Jihu“, avšak rovněž jako důležitý pól rodícího se multipolárního světa. Opomenout přitom nelze ani země střední Asie v čele s Kazachstánem. Ty v rámci svých „multivektorových“ zahraničních politik (či politik všech azimutů) udržují aktivní vztahy jak s Ruskem (tzv. blízké zahraničí), tak skrz projekty Pásu a stezky s Čínou a konečně i se státy EU. Jejich strategická poloha dopravních uzlů a nalezišť strategických surovin z nich činí nepřehlédnutelné hráče globálního dění. Všichni tito zmínění aktéři navíc patří mezi dynamicky se rozvíjející ekonomiky, když aktivně profitují na západních iniciativách typu decouplingu, deriskingu, či „China plus 1“ a představují tak obchodní příležitosti pro evropské státy včetně České republiky.
Činnost Centra asijsko-pacifických studií (CAPC) by se tak měla zaměřit na pochopení politických a hospodářských specifik daného regionu (viz např. bambusová diplomacie), a to v jejich komplexnosti. Plánujeme se tak odlišit od podobných již existujících projektů, ale především adresovat poptávku ze strany veřejného sektoru a byznysu pro pochopení širšího kontextů celé problematiky. V tom rovněž vidíme naši přidanou hodnotu. Naším cílem je tedy vytvořit vysoce kvalitní výzkumné centrum (center of excellence), avšak rovněž cílit i na populárně-naučné aktivity, formovat veřejnou debatu a poskytovat odborné zázemí českým veřejným institucím i komerčnímu sektoru. Aplikovatelnost a praktičnost výstupů ve vztahu k českému národnímu zájmu je naší prioritou. Ve výsledku tak centrum bude přinášet přidanou hodnotu v rámci českého i světového prostředí
Členové CAPS

Mgr. Jan Železný
Jan Železný je ředitelem Centra asijsko-pacifických studií (CAPS) a vyučujícím na CEVRO Univerzitě. Dokončuje doktorát zaměřený na vztahy USA a Číny v Indopacifiku. Odborně se věnuje geopolitice Číny, Arktidy a vesmíru, aktuálně píše knihu o umělé inteligenci a 4. průmyslové revoluci. Pravidelně publikuje a vystupuje na mezinárodních konferencích. Má zkušenosti z politického poradenství a komentuje světové dění pro média.
Zaměření: mezinárodní řád, velmocenská rivalita, Asie a Pacifik, astropolitika, geopolitika Arktidy, AI a politická ekonomie.
CAPS v médiích
2025
- TBA
Blog
Aktuální témata
- TBA
Kontakt
