Prezident Duda na CEVRO Univerzitě: Střední Evropa v nové epoše
Aula CEVRO Univerzity v Praze hostila výjimečnou osobnost – končícího polského prezidenta Andrzeje Dudu. V rámci své rozlučkové návštěvy České republiky přijal pozvání Centra transatlantických vztahů a v pondělí 7. července vystoupil v debatě „Střední Evropa na prahu nové epochy“. Společně s národním bezpečnostním poradcem Tomášem Pojarem otevřeně diskutoval o výzvách, které formují současnou i budoucí podobu regionu.
Prezident Duda se ve svém vystoupení ohlédl za dvěma dekádami strávenými ve veřejné službě. Připomněl své politické začátky jako experta na tvorbu zákonů a zdůraznil inspiraci, kterou čerpal od zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského, v jehož kanceláři působil. Ve svých slovech podtrhl význam trpělivosti a kontinuity v zahraniční politice, což vztáhl i na svého nástupce Karola Nawrockého.
Ve svém projevu otevřeně reflektoval i osobní zkušenosti a hodnoty, které jej formovaly. „Neskrývám, že moje názory jsou konzervativní. Moje rodina pochází z jižního Polska, z venkova, i proto je pro mne naprosto klíčovým tématem rovnoměrný rozvoj země a vyrovnávání rozdílů mezi regiony či mezi městy a venkovem“. V mezinárodním měřítku je zase podle prezidenta pro rozvoj regionu nezbytná spolupráce a propojování zemí východního křídla NATO a EU. „Musíme posilovat všechny formáty spolupráce: V4, Bp, Trojmoří. Prezident poukázal na potřebu společných infrastrukturních projektů a koordinace v oblasti dopravního spojení, plynových interkonektorů i obrany.
Výraznou pozornost věnoval válce na Ukrajině a varoval před ruským imperialismem. „Všichni vědí, že když přichází Rusové, tak vraždí a znásilňují. A my poskytneme pomoc každému, kdo před nimi utíká a s nimi bojuje,“ zdůraznil Duda. Vyzdvihl také význam polsko-ukrajinských vztahů při přijímání uprchlíků a připomněl, že regionální spolupráce – ať už v rámci Visegrádské čtyřky, Bukurešťské devítky či Iniciativy Trojmoří – je pro Polsko klíčová.
Prezident Duda také ocenil rostoucí investice českých subjektů v Polsku a poukázal na vzrůstající zájem Čechů o cestování do Polska. Ve své řeči připomněl i dobré vztahy s českými i slovenskými představiteli a zdůraznil, že hlavním zájmem každého státníka by měla být konstruktivní spolupráce se sousedními lídry, nezávislé na tom, ze které části politického spektra pochází.
Setkání moderoval Tomáš Pojar, jehož dotazy otevřely prostor také pro téma pozice Polska v evropských strukturách. Prezident Duda odmítl, že by se Polsko vzdalovalo středoevropskému prostoru, a zdůraznil potřebu nezávislosti na německých zájmech. „U německých politiků nejsem oblíbený. Vždy jsem si myslel, že Polsko se má vyvíjet nezávisle na Německu, bez ohledu na německé zájmy,“ uzavřel Duda.
„Andrzej Duda je politik, který v krizovém okamžiku po zahájení ruské agrese na Ukrajinu se stal neformálním lídrem pomoci napadené zemi. Usiloval o posilování transatlantické vazby a východního křídla NATO. Z těchto důvodů jeho přítomnost logicky zapadá do problematiky, kterou se PCTR zabývá“ – řekl koordinátor akce, senior fellow PCTR Maciej Ruczaj.
Kontakt pro média:
Mgr. Radek Ježdík
radek.jezdik@cevro.cz
Tel.: +420 731 450 909