G. Robertson: „Díky Alianci můžete klidně spát“
Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) George Robertson se v Praze zúčastnil akce „25 let Česka v NATO“, jejímž strategickým partnerem byla Vysoká škola CEVRO. Exkluzivní rozhovor s ním měla možnost udělat studentka 2. ročníku Politologie a mezinárodních vztahů Lucie Fornůsková.
Robertson svým projevem ve Španělském sále Pražského hradu podpořil motto oslav 25. výročí vstupu Česka do Aliance „Naše bezpečnost není samozřejmost“. V rozhovoru pro studentské noviny CEVRO News vyzýval mladou generaci k zapojení se do veřejného života i politického dění. „Nenechávejte to na lidech jako jsem já nebo prezident Clinton, už jsme moc staří a současnému světu už tolik nerozumíme,“ poznamenal s nadhledem.
Jak by měli mladí lidé vnímat členství České republiky a dalších evropských postsocialistických států v NATO? Co je pro ně klíčové?
Měli byste být velmi hrdí na to, že je Česká republika členem NATO, nejúspěšnější a nejefektivněšjí obranné alianci v dějinách lidstva. Dává to lidem ve vaší zemi jistotu, mohou v noci klidně spát, protože jsou v bezpečí kolektivní obrany samotné Aliance. Přesto bych mladým lidem vzkázal, aby se zajímali, aby se zapojovali, aby vstupovali do politických stran a občanských hnutí, protože budoucnost bude záviset jen a jen na nich. Připomenu vám svou historii, protože hodně ukazuje. V patnácti letech jsem byl mladým demonstrantem proti americkým jaderným ponorkám, když kotvily u nás ve Skotsku, no a nakonec se ze mě stal až generální tajemník NATO.
Proč?
Protože jsem chtěl změnit svět. Chtěl jsem věci měnit obecně a svým způsobem se mi to nejspíš i povedlo. Mladá generace se zkrátka musí zapojovat do veřejného dění. Nenechávejte to na lidech jako jsem já nebo prezident Clinton (Bill Clinton byl 42. americkým prezidentem v letech 1993 až 2001; pozn.), už jsme moc staří a současnému světu už tolik nerozumíme.
Někdy však bývá obtížné zapojovat se do fungování takto významných institucí. Na Vysoké škole CEVRO studujeme jak bezpečnostní management, tak i politologii a mezinárodní vztahy, ale to samo o sobě zřejmě nestačí…
Mám jedno doporučení: Buďte sebevědomí. A pak také mějte rozhled. Každý má vize o budoucnosti, o svém životě, o společnosti, o tom, co dělá vláda. Zapojte se, vstupte do politické strany, v České republice je jich spousta. A můžete kdykoli vstoupit do jiné, když se vám nebude líbit jedna, zkuste další.
Máte s tím osobní zkuečnosti?
No samozřejmě. A jaké. Vždyť já byl taky v jiné politické straně před tím, než jsem se přidal k Labouristům (Labour Party, česky Labouristická strana, je středolevicová politická strana ve Velké Británii, protipól Konzervativní straně; pozn.). Říkal jsem si, že to není pro mě, že to nesedí mým hodnotám. Víte, tam venku je mnoho organizací, které si žádají mladé lidi se zájmem. A zajímat se musíte, protože to je ta jediná cesta, jak ovlivníte svoji budoucnost. Pokud chcete dostupné bydlení, kvalitní vzdělávání, jistý důchod nebo třeba čisté ulice, tak se zkrátka musíte zapojit do veřejného prostoru, ve kterém se o tom všem rozhoduje.
Takže vaše hlavní doporučení je být sebevědomý a zajímat se?
Přesně. Být sebevědomý a zapojit se, to bylo to moje tajemství. Pracujte tvrdě, využívejte příležitostí, které se vám naskytnou a mějte štěstí – jedno totiž souvisí s tím druhým.
George Robertson (78) Narodil se 12. dubna 1946 ve skotském Port Ellen, jeho matka učila francouzštinu a němčinu, otec byl policista. Odmaturoval na gymnáziu v Dunoonu a následně studoval ekonomii na Quenn’s College v Dundee, z níž se stala University od Dundee a on byl v roce 1968 jedním z prvních absolventů. V roce 1978 zahájil politickou kariéru, když vyhrál doplňovací volby a stal se poslancem Dolní sněmovny za Labouristickou stranu. V roce 1997 se stal britským ministrem obrany. Od 14. října 1999 do 17. prosince byl generálním tajemníkem NATO. V současnosti je kancléřem rektora University od Dundee. Je 54 let ženatý, má dva syny a dceru. |
Rozhovor vyšel v květnovém vydání, které je v celku k dispozici tady: