Publikace CEVRO Margaret Thatcherová a Ronald Reagan – Politici svobody zdarma v elektronické verzi pdf, mobi nebo epub

09. září 2015
09 Zář

Předseda správní rady CEVRO Ivan Langer k elektronickému vydání 2015:

Na podzim roku 1989 jsme se vydali na cestu s plánem, ve kterém byly jasné cíle: obnovení demokracie, svoboda, návrat do Evropy, obnovení soukromého vlastnictví. Po více jak pětadvaceti letech to vypadá, jako bychom byli na konci této cesty. Máme vše, co jsme chtěli mít. Ba co víc, Česká republika je na špici rozvoje zemí, které po rozpadu sovětského bloku začaly svou demokracii naplňovat.

Ale co dál? Vypadá to, jako bychom došli na konec té cesty, plán už dál nepokračoval a výprava se zmateně rozběhla do všech stran nevědouc, co si počít. Někteří lidé jakoby zapomněli, proč se vůbec na cestu vydali. Dalším se cesta nelíbila a ptají se, k čemu vlastně byla. A bohužel jsou i tací, kteří tvrdí, že cesta byla od počátku špatná. A ač se tito lidé celou dobu vezli a užívali nabytých výhod, snaží se teď strhnout dav a vše relativizovat.

Cesta ale nekončí a správný směr není rozhodně zpět. Musíme si udržet započatý směr, jinak ztratíme vše, co máme. Ronald Reagan dobře věděl, že demokracie je jen jednu generaci od zániku. Tento čtyřicátý prezident Spojených států amerických má velkou zásluhu na tom, že jsme vůbec mohli naše putování začít. Velký kus své politické kariéry věnoval poražení nesvobody komunistické totality. Reagan by určitě nechtěl, abychom vše jednoduše zahodili.

Reaganův život, stejně tak i jeho spolubojovnice za svobodu, bývalé premiérky Velké Británie Margaret Thatcherové, jsou jedním z milníků na naší cestě. Měli bychom si jejich odkaz pravidelně připomínat, abychom nezapomněli, jak cenné je to, co máme.

CEVRO před lety vydalo útlou knížku, které měla připomenout oba velké státníky a jejich liberálně-konzervativní politiku. Teď, o třináct let později, cítím, že víc než kdy jindy si musíme opakovat hodnoty, pro které jsme kdysi bojovali.

A proto jsme se rozhodli dát text Hynka Fajmona, Romana Jocha a Ladislava Mrklase volně k dispozici. Věříme, že čtenáři ocení krátké shrnutí toho, o co Reagan s Thatcherovou usilovali, a o co my bychom měli nadále usilovat.

 

Stáhněte si zdarma publikaci Margaret Thatcherová a Ronald Reagan – Politici svobody ve formátech pdf, mobi nebo epub.