Akce

Proběhlo

Česko-slovensko-polsko-německá konference "15 let poté" zcela zaplnila jednací sál Senátu

15. října 2004 16:41
15 Řij
středa 3. listopadu 2004Praha, Jednací sál Senátu Parlamentu ČRCEVRO

Při příležitosti 15. výročí pádu komunismu v bývalém Československu a několika dalších středoevropských zemích uspořádalo CEVRO mezinárodní konferenci, nad kterou přezval záštitu předseda ODS a místopředseda Senátu Mirek Topolánek.

Zde je v PDF formátu. 

 

 

 

Konferenci pozdravila předsedkyně německé CDU Angela Merkelová.Zahájení konference obstarali svými zdravicemi místopředseda Senátu a předseda ODS Mirek Topolánek, předsedkyně německé CDU Angela Merkelová a místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda správní rady CEVRO Ivan Langer.

 

 M. Topolánek hovořil mj. o komunistických manýrech řady současných českých vládních politiků.

 

  

 

 

Na úvod prvního bloku vystoupil rektor Masarykovy univerzity v Brně profesor Petr Fiala.V prvním bloku nazvaném "Standardní nebo postkomunistická společnost?" své příspěvky přednesli profesor politologie a rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala, profesor politologie z Univerzity Karlovy Miroslav Novák, slovenský politolog a ředitel Inštitútu pre verejné otázky Michal Vašečka, polský politolog a zpravodaj Polské tiskové kanceláře PAP Zbigniew Krzysztyniak a sociolog Stanislav Hampl ze Polský politolog Zbiqniew Krzysztyniak srovnával politickou transformaci ČR a Polska.Střediska empirických výzkumů (STEM).

 

 

 

 

Polistopadový federální ministr vnitra Ján Langoš hodnotil vyrovnávání se s komunismem na Slovensku i v ČR.V Bloku II, nazvaném "15 let poté - komunisté v nové ofenzivě?" a věnovaném vyrovnávání se s komunismem a aktuálním hrozbám ze strany komunistů i komunistické ideologie vystoupili: Ján Langoš  (předseda správní rady slovenského Ústavu pamäti národa),  Marek Benda  (poslanec a studentský vůdce z roku 1989), Miroslav Mareš (politolog - specialista na politický extremismus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity),  Štefan Hríb (slovenský novinář a zástupce Konzervativního institutu M. R. Štefánika),  Václav Bartuška(studentský vůdce z roku 1989 a  autor knihy "Polojasno") a  Čestmír Čejka z Konfederace politických vězňů ČR.

 

 

Na konferenci zavítaly tři významné postavy listopadových dnů roku 1989: Marek Benda, Václav Bartuška a Ján Langoš.

 

  Autor knihy "Polojasno" Václav Bartuška připomněl nutnot předávat zkušenosti s komunismem do celého vyspělého světa.