Akce

Proběhlo

Evropský parlament a české strany v předvečer voleb

27. dubna 2004 11:04
27 Dub
středa 5. května 2004, 12.30 hodinFakulta sociálních věd UK, U kříže 8, Praha 5 - Jinonice, místnost č. 2080 (doprava: metro CEVRO a Politologický klub MK ve spolupráci s Institutem politologických studiá FSV UK

Seminář o Evropském parlamentu, politických frakcích a zařazení českých formací v EP proběhl na půdě Fakulty sociálních věd Uk v praze. Seminář uspopořádalo  CEVRO a Politologický klub Mladých konzervativců ve spolupráci s institutem politologických studiích FSV UK.

 

Jako první promluvil Petr Kolář z Parlamentního institutu, který hovořil o postavení, pravomocích Evropského parlamentu a také možnostech jeho poslanců ovlivňovat evropskou politiku, zejména pak evropskou normotvorbu.

Následovala přednáška politologa a předsedy Mladých konzervativců Petra Sokola, jenž připomněl vznik, vývoj a současnou podobu a složení politických frakcí v Evropském parlamentu a dále hovořil o perspektivách politického stranictví na evropské úrovni.

Na závěr vystoupil politolog a ředitel CEVRO Ladislav Mrklas, který nejprve krátce charakterizoval český volební systém do EP, poté hovořil o průzkumech a prognózách volebních výsledků do EP a konečně o zapojení českých stran, resp. osobností do frakcí v EP v době před vstupem i  po přistoupení ČR k EU.

V následné diskusi se hovořilo o perspektivách kandidátek "nezávislých" v evropské i domácí politice a také o soudržnosti největších frakcí v EP (zejména o frakci EPP-ED).