Akce

Proběhlo

Mezinárodní konference Lidské embryo: mezi vědou, filosofií a etikou

28. května 2011 15:00
28 Kvě

Katedra filosofie a sociologie vysoké školy CEVRO Institut, Gymnázium Jiřího Gutha-Jarkovského a BIOS, společnost pro bioetiku uspořádaly mimořádně úspěšnou česko-italskou konferenci organizovanou ve spolupráci s SFD Bologna, Facoltà Teologica dell’Emilia Romagna Bologna a Academia Bohemica pod záštitou Dominika Duky, arcibiskupa pražského a za podpory Nadace Konrada Adenauera.

Konference byla slavnostně prezentována kniha Davida Černého a kolektivu - Lidské embryo v perspektivě bioetiky. Kniha vychází v rámci elitní ediční řady CEVRO Institut Academic Press, vzniklé ve spolupráci s nakladatelstvím Wolters Kluwer.

Konferenci zahájil prorektor CEVRO Institutu Ladislav Mrklas, který všechny účastníky přivítal a krátce pohovořil o vzniku konference. Následovalo uvítání ředitelky Gymnázia a Základní školy Jiřího Gutha-Jarkovského v Praze 1 Jitky Kendíkové, která zejména odprezentovala vznik zmíněné publikace. Konference poté odstartovala dle původního programu. Se svými příspěvky vystoupili

  • Petr Hach (I. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy): Etické problémy současné embryologie a reprodukční medicíny - v.z. Lukáše Fošuma (římskokatolická farnost u sv. Jiljí v Praze)
  • Giorgio Carbone (Facoltà Teologica dell‘Emilia Romagna, Bologna): Lidské embryo: někdo nebo něco
  • David Černý (SFD Bologna, CEVRO Institut): Lidské embryo v perspektivě bioetiky
  • Andrea Porcarelli (Università di Padova): Lidské embryo: teoretické, etické a pedagogické významy

Moderoval Roman Cardal (CEVRO Institut).

Konference se zúčastnilo takřka 120 hostů z řad studentů, učitelů různých typů a stupňů škol, odborné i laické veřejnosti, novinářů, ale také duchovních, řádových sester a bratří. Akci navštívil i starosta Prahy 1 - Oldřich Lomecký. Po skončení úvodních vystoupení následovala bohatá diskuse, jež se oproti původními předpokladu protáhla o více než hodinu a půl.

Konferenci také doprovází tématická výstava prací studentů Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského s názvem Zrození, která je umístěna v atriu CEVRO Institutu. Zde bude instalována až do 30. června 2011.

Jednacími jazyky konference byly čeština a italština, všechny příspěvky byly tlumočeny.

Pozvánku si můžete stáhnout zde.