Projekty zahraniční spolupráce
Politické nadace sdílející pravicové hodnoty sdružené v European Network of Political Foundations (ENoP, www.enop.eu) se již třetím rokem sešly k pracovnímu setkání na jihu Francie. Cílem jednání byla spolupráce na projektech propagace demokracie a vzdělávání (democracy promotion, capacity building) po celém světě. Evropská komise vypisuje pravidelně výzvy na podporu rozvojových států a méně rozvinutých demokracií a totalitních režimů. A právě politické nadace z rozvinutých států jsou důležitým aktérem při rozšiřování myšlenek demokracie.
Zástupci nadací z devíti evropských států jednali o potenciálním prostoru pro společný postup. CEVRO, jedinou organizaci z ČR, reprezentoval projektový manažer Jiří Kozák. Během tří dnů byly detailně představeny všechny zúčastněné organizace a jejich nejnovější aktivity. Dále byly definovány priority ve společném postupu a domluveny kroky pro budoucí spolupráci. Evropská komise prostřednictvím EuropeAid na podzim uveřejní výzvy v regionálních a tematických programech, na základě kterých se začnou připravovat společné zahraniční projekty. Na závěr setkání proběhla krátká rekapitulace technické přípravy projektů Evropské komise a registrace v systému PADOR, který slouží jako administrativní nástroj pro organizace spolupracující s Komisí na projektech v rámci EuropeAid.
Hlavními iniciátory setkání jsou pravidelně německé nadace Konrad Adenauer Stiftung a Hanns Seidel Stiftung. Dvě organizace, které mají největší zkušenost s propagací demokracie po celém světě (KAS má osmdesát kanceláří po celém světě, HSS pracuje ve více než padesáti státech). Obě nadace jsou dlouholetými partnery CEVRO v Česku. A právě v roce, kdy CEVRO slaví desáté výročí vzniku, se zintenzivňují jednání s našimi zahraničními partnery v Evropě o společných projektech propagace demokracie v třetích státech. Dvacet let po pádu komunistické diktatury nejlépe víme, že demokracie není zadarmo a je čas pomoci tam, kde stále ještě totalitní praktiky omezují lidskou svobodu.
Vložit komentář
Články autora
- Z východu do struktur EU a NATO
- Prosinec v Akademii
- 15 let poté v Ostravě a Plzni
- Všichni rovni, velcí rovnější
- Slovenské reformy
- Lednová akademie
- Dubnové diskuse o ekonomických tématech
- Forum Populini
- Britské volby – realita a poučení
- Česko-polské středopravicové rozhovory
- CEVRO a volby v Polsku a Německu
- CEVRO pořádalo seminář ke zdravotní politice EU
- Svoboda volby ve veřejných službách
- Poučení z voleb u sousedů
- Setkání zástupců pravicových think tanků
- CEVRO v supervolebním roce 2006
- Politické vzdělávání v Evropě
- Jak postavit vítěznou kampaň
- Využití preferenčních hlasů ve volbách do PS
- Problémy dopravy v Ústeckém kraji
Další články z rubrikyO CEVRO
- EURO – ano, ne; kdy?
- Březnová a dubnová akademie
- Diskusní fórum Modrý dům odstartovalo
- Sociální stát - sen nebo noční můra?
- Česká protidrogová politika - je důvod k revizi?
- Křesťanské hodnoty a liberálně-konzervativní politika
- Reforma veřejné správy v souvislostech
- Forum Populini 2004 - Evropská agenda
- II. světová válka a její soudobé interpretace
- Evropská akademie 2004 - příprava kandidátů do EP
- Krajské volby 2004
- Liberecké česko-německé rozhovory
- CEVRO na Havlíčkově Gymnáziu v Havlíčkově Brodě
- Bruselské mýty a realita
- Prosinec v Akademii
- Dvoudenní akademie v březnu
- Zahraniční politika USA po prezidentských volbách
- Politický marketing a komunikace na LKA
- Stav českého soudnictví a možnosti reformy
- CEVRO v popáté v Hamburku: Haus Rissen, 4.–8. říjen 2004