Setkání středopravicových nadací v Praze
Ve dnech 24.–27. května se v prostorách Měšťanské besedy uskutečnilo setkání zástupců osmnácti středopravicových nadací a institucí, pořádané Mezinárodním republikánským institutem. Na organizaci mítinku se podílelo i CEVRO.
Prezentace nových institucí a představení CATO Institute
První pracovní blok byl připraven na pátek. Během dopoledne bylo na programu představení nových středoevropských a východoevropských institucí – před řečnický stůl tak postupně usedli reprezentanti think tanků z Bulharska, Litvy, Slovinska a Slovenska a mluvčí srbské strany G17 Plus, kteří nastínili problémy, genezi a působnost své organizace. Srbský mluvčí např. upozornil na řadu komplikací, které stojí v cestě v prosazení přidružených organizací jeho politické strany a jako hlavní problém uvedl neexistenci právní úpravy pro politické nadace.
Po obědě přišla na řadu prezentace amerického libertariánského CATO Institute, který v mnoha ohledech představuje vzor pro středoevropské nadace. Nejzajímavější na jeho organizaci je způsob financování, který je ze 70 % zajišťován individuálními dary.
Pro české zástupce byla „známou tváří“ Konrad Adenauer Stiftung nadace, zastupovaná projektovým manažerem Tomislavem Delinicem. Ten ve svém příspěvku shrnul strategii financování jednotlivých nadací ve střední a východní Evropě, které bude v budoucnu zaměřeno na projekty věnované mládeži. V prezentaci západoevropských partnerů pak pokračovala nadace FAES ze Španělska, Constantine Karamanlis Institute for Democracy z Řecka a politická nadace Evropské lidové strany.
Možnosti regionální spolupráce
Konkrétní možnost spojit znalosti západoevropských nadací s jejich středoevropskými a východoevropskými protějšky je projekt „Jak přežít v opozici a příště vyhrát“ polské nadace CREO, která svůj záměr na setkání rovněž prezentovala. Jeho cílem je pomocí vzdělávání členů Občanské platformy, s níž nadace spolupracuje, vypracováním programu či zlepšením vztahu s médii dopomoci straně k volebnímu vítězství. CREO vzniklo minulý rok za pomoci CEVRO.
V druhém sobotním bloku diskutovali zástupci nadací možnosti regionální spolupráce na dalších společných projektech, například společných prohlášeních participujících nadací či vzdělávacích kurzech. Na řadě z nich se bude podílet i CEVRO.
Vložit komentář
Články autora
- Z východu do struktur EU a NATO
- Prosinec v Akademii
- 15 let poté v Ostravě a Plzni
- Všichni rovni, velcí rovnější
- Slovenské reformy
- Lednová akademie
- Dubnové diskuse o ekonomických tématech
- Forum Populini
- Britské volby – realita a poučení
- Česko-polské středopravicové rozhovory
- CEVRO a volby v Polsku a Německu
- CEVRO pořádalo seminář ke zdravotní politice EU
- Svoboda volby ve veřejných službách
- Poučení z voleb u sousedů
- Setkání zástupců pravicových think tanků
- CEVRO v supervolebním roce 2006
- Politické vzdělávání v Evropě
- Jak postavit vítěznou kampaň
- Využití preferenčních hlasů ve volbách do PS
- Problémy dopravy v Ústeckém kraji
Další články z rubrikyO CEVRO
- EURO – ano, ne; kdy?
- Březnová a dubnová akademie
- Diskusní fórum Modrý dům odstartovalo
- Sociální stát - sen nebo noční můra?
- Česká protidrogová politika - je důvod k revizi?
- Křesťanské hodnoty a liberálně-konzervativní politika
- Reforma veřejné správy v souvislostech
- Forum Populini 2004 - Evropská agenda
- II. světová válka a její soudobé interpretace
- Evropská akademie 2004 - příprava kandidátů do EP
- Krajské volby 2004
- Liberecké česko-německé rozhovory
- CEVRO na Havlíčkově Gymnáziu v Havlíčkově Brodě
- Bruselské mýty a realita
- Prosinec v Akademii
- Dvoudenní akademie v březnu
- Zahraniční politika USA po prezidentských volbách
- Politický marketing a komunikace na LKA
- Stav českého soudnictví a možnosti reformy
- CEVRO v popáté v Hamburku: Haus Rissen, 4.–8. říjen 2004