Co považujete za největší úspěchy a naopak chyby ODS za 15 let její existence?

25. dubna 2006 - Anketa pro 3
25 Dub

p. Fajmon

Hynek Fajmon
poslanec Evropského parlamentu za ODS

Největším úspěchem ODS je to, že se jí podařilo rehabilitovat pravicovou politiku v očích významné části české veřejnosti. To, že má ODS stabilně podporu 25–35 % voličů je mimořádným úspěchem, který zvláště vyniká ve srovnání se stavem pravice v Polsku, v Maďarsku nebo na Slovensku. Za přínos ODS považuji i to, že dokázala spojit do konzistentního celku to nejlepší z dnešního konzervatismu a klasického liberalismu. O neúspěších se při příležitosti významných výročí nehovoří a to platí i o ODS.

 

 František Mikš
František Mikš
ředitel Institutu pro kulturu a politiku CDK

Za úspěch, ne-li zázrak, lze pokládat už to, že u nás takováto občanská strana vznikla a že má stabilní voličskou podporu. Největší chybou byla opoziční smlouva a její udržování do hořkého konce. Socialisté upevnili mocenské pozice a ODS se dostala do izolace. Silná osobnost Václava Klause + pocity ohrožení z doby opoziční smlouvy zapříčinily, že se ve straně nerozvinula plnohodnotná vnitřní diskuse. Tento trend udržuje i nové vedení; je signifikantní, že v tiskovinách blízkých ODS se nediskutuje, pouze se servírují obecné pravdy pro přesvědčené.

 

 

Petr ŠtěpánekPetr Štěpánek
publicista

Velkou zásluhou ODS je, že nastartovala proces, kterým se z neekonomiky téhle země stala ekonomika. A nic na tom nemění problémy, které to provázely. Ještě výše však stavím zásluhu ODS a především Václava Klause, že navzdory všemu tomu blouznění o nepolitické politice se tu podařilo vytvořit normální polický systém s vějířem politických stran. Naopak největší nedostatek vidím v tom, že ani ODS si nedokázala vytvořit vnitřní obranné mechanismy proti občasnému spolčování neschopných se všehoschopnými.