Volební kampaň po italsku

25. dubna 2006 - Petr Sokol
25 Dub

   Italové přistoupili druhý dubnový víkend k volebním urnám, aby zvolili obě komory parlamentu.
   Hlavním charakterem kampaně, kterou volič potká na ulicích italských měst a obcí, je její nezajímavost. Strany téměř nepoužívají billboardy a omezují se na velké plakáty. Jejich podoba odpovídá charakteru italské stranické scény. V Itálii tradičně kandidují desítky stran a velká část z nich má i možnost proniknout do Poslanecké sněmovny nebo Senátu. Strany se v této stranické „džungli“ snaží zejména zviditelňovat svůj název a logo. Právě stranický symbol totiž figuruje na volebním lístku a jeho zaškrtnutím se vyjadřuje volba pro stranu. Většina plakátů proto obsahuje jen velké stranické logo. Pozorovatele z České republiky mohlo překvapit, že na plakátech najde mnoho srpů a kladiv. Není divu, když kandidovaly hned dvě komunistické strany. Najít se daly na opačné straně spektra i plakáty s propagací italského fašismu.
   Překvapovat mohou i názvy italských stran. Stále spojování, rozdělování a přeskupování stran totiž pomalu vyčerpalo všechny „normální“ názvy stran. Takže aktuálně najdeme mezi stranami a koalicemi „Olivovník“, „Kopretinu“ nebo „Růži v pěsti“.
   Další italskou specialitou je rozdávání kartiček, které jsou kopií volebního lístku. Na kartičce je vyznačeno, jak volební lístek do obou komor označit, aby byly hlasy „správně“ odevzdány straně. Orientaci voličům totiž komplikuje také fakt, že strany často kandidují v jiné koalici do Poslanecké sněmovny a v jiném spojenectví do Senátu.

Divoké duely, nudné plakáty
  
Pravice a její vůdčí síla Forza Italia postavila svou kampaň zejména na osobě premiéra Berlusconiho. Prodi a jeho levicový blok zase vsadil na propagaci změny. Venkovní reklama ale postrádala vtip a nové myšlenky. Opak tvořily televizní duely, v nichž se projevoval pravý italský temperament.


 Kampaň Silvia Berlusconiho "Vyberme si cestu vpřed!"
Kampaň Silvia Berluconiho „Vyberme si cestu vpřed!“
Pravicová Forza Italia vsadila ve své kampani hlavně na osobu lídra a dosavadního premiéra Silvia Berlusconiho. Slogan na připojeném plakátu říká „Vyberme si cestu vpřed!“ Berlusconi často poukazoval na přítomnost komunistů v opoziční koalici a snažil se získat podporu pro pokračování své vlády.

 

Kampaň pravicové Národní aliance
Kampaň pravicové Národní aliance
Národní aliance jako jedna z mála našla něco originálního v nudné reklamě mimo elektronická média. Hlavní město Řím křižovalo několik mobilních „plakátovacích ploch“. Kampaň Národní aliance se nevozila jen na dodávkách, ale i na speciálně upravených nákladních vozech.Typický italský předvolební plakát
Typický italský předvolební plakát
Klasickému volebnímu plakátu v Itálii dominuje stranické logo. Zde je zobrazena propagace koalice „Růže v pěsti“.
Volby využívali i nepolitici
Volby využívali i nepolitici
Jedna televizní společnost využila předvolební kampaň a polepila Řím plakáty se sloganem „Volte Homera“.