Střet politiků o daně se ještě vyostří

02. února 2006
02 Únor

Občanští demokraté včera sice při snížení daní podpořili vládní koalici, politický souboj tím však ani zdaleka nekončí. Předseda ODS Mirek Topolánek dal jasně najevo, že nejpozději do měsíce se dá čekat další kolo.
Právě do třiceti dnů od chvíle, kdy nižší daně dorazí ze sněmovny do Senátu, je musí horní komora projednat. A ODS se je bude snažit přetvořit k obrazu svému. "Určitě předložíme řadu pozměňovacích návrhů," říká Topolánek.
Ponesou se v podobném tónu jako ve sněmovně. Občanští demokraté navrhnou snížit daně i lidem s příjmy vyššími než třicet tisíc korun měsíčně. "Nejvíc nám však vadí paušály pro živnostníky tak, jak je přijala sněmovna. To je neuvěřitelný chaos. Co má dělat člověk, který má živnost na víc činností a v jedné může odečíst 40 a v druhé 50 procent?" dodává Topolánek. Senátoři z řad nejsilnější opoziční strany tak budou tlačit na sjednocení paušálů.
To původně navrhoval i ministr financí Bohuslav Sobotka. Posléze však prosadil rozdílné paušály podle jednotlivých profesí. Vydělali na tom především živnostníci, kteří pracují manuálně. Pohoršili si naopak lidé, kteří se živí nápady.
ODS se ani v Senátu, kde má většinu, nebude snažit hodit do hry svůj volební hit: rovnou daň z příjmu 15 procent.
Tu nyní upravila tak, že vychází výhodněji pro každého, kdo pracuje, bez ohledu na to, zda vydělává deset tisíc nebo milión měsíčně.
Daně ale přesto zůstanou vedle zdravotnictví hlavním politickým tématem. ODS zdůrazňuje, že nabízí mnohem výraznější pokles daní.
"Je to populismus. Ať na rovinu řeknou, o kolik by stát na jejich reformě přišel. Je to 180 miliard korun ročně," upozorňuje ministr financí Bohuslav Sobotka.
"Je to naprosto absurdní číslo. Podle vládních podkladů se v roce 2006 vybere na daních z příjmů a z majetku celkem 190 miliard korun. Z toho vyplývá, že podle ČSSD by po reformě ODS přišel státní rozpočet o 95 procent těchto příjmů, což je zcela absurdní," tvrdí ODS ve včerejším tiskovém prohlášení.
Diskuse se točí ve vzájemných výpadech a obviněních, protože ministr financí nevysvětlil, co si pod oněmi ztracenými 180 miliardami představuje. ODS na druhé straně zatím nezveřejnila žádné detailní propočty, kolik by stát na rovné dani vydělal či tratil.
Jak tedy tým analytiků ministra Sobotky ke sporné cifře dospěl?
Rovná daň 15 procent pro firmy by snížila příjmy státu o 50 miliard korun. O stejnou sumu by se vybralo méně díky firemní dani na stejné laťce. Jednotná DPH na úrovni 15 procent by naopak zvýšila výběr daní o 10 miliard. O stejnou sumu by ale rozpočet přišel, pokud by ODS zrušila daň dědickou darovací a z převodu nemovitostí. I to má ve svých plánech.
Nejvyšší ztrátu by však způsobilo snížení sociálního pojištění z 34 na 26 procent. Rozpočet by přišel o 80 miliard. Právě z těchto odhadů tak ministr financí dospěl k sumě 180 miliard. Výpočty navíc vůbec neberou v úvahu, že díky nižším daním se zrychlí růst hospodářství či omezí šedá ekonomika.
I z kruhů kolem ODS však už znějí hlasy, že je to velmi riskantní volební téma: "Rovná daň je příliš komplikované a ve volební kampani těžko vysvětlitelné téma. Navíc laciný terč pro konkurenci," míní politolog Ladislav Mrklas z institutu CEVRO, který mimo jiné školí politiky ODS. Topolánek to však odmítá. "Rovná daň je naším dlouhodobým projektem a rozhodně od ní nebudeme ustupovat."

Zdroj: Ihned.cz

Hospodářské noviny, Ihned.cz