Říjen
Pokuta pro ČR?
Klub poslanců ODS v EP se pozastavil 14. září nad postupem Evropské komise, která vyměřila pěti novým členským státům EU (ČR, Slovensku, Maďarsku, Polsku, Slovinsku) pokutu za údajné nadlimitní zásoby zemědělských komodit nashromážděné před jejich vstupem do EU. ČR byla vyměřena pokuta ve výši 47 mil. EUR za údajné nadlimitní zásoby hub v plechovkách, rýže, sýrů, drůbežího masa, vepřového masa, tabáku, česneku, ananasu v plechovkách, mandarinek v plechovkách, alkoholu, másla, ananasové šťávy, pomerančové šťávy, chmelového extraktu a hroznové šťávy. Poslanci ODS v EP nezaregistrovali po loňském rozšíření žádné narušení společného trhu EU ve výše zmíněných komoditách. Poslanci ODS v EP jsou přesvědčeni, že k žádnému porušení evropských právních předpisů ze strany nových členských států nedošlo a postup Evropské komise tak považuje za neopodstatněný a neoprávněný.
Návrh na snížení DPH u pohonných hmot
ODS podala v Poslanecké sněmovně návrh na snížení DPH u pohonných hmot, plynu a elektrické energie z 19 na 15 %. Tento krok je mimo jiné v souladu s návrhem rovné daně ve stejné výši, kterou má ODS ve svém programu. Růst cen pohonných hmot a energií zvýšil náklady domácností, podnikatelů, škol, zdravotnických zařízení a dalších subjektů. Řada z nich se proto dostává do složité finanční situace. Proto přišla ODS s návrhem, který tuto situaci zlepšuje a snižuje náklady firem. ODS je přesvědčena, že vzhledem k nárůstu cen pohonných hmot a energií nedojde ke snížení přijmu státního rozpočtu z DPH. Návrh odstraňuje současné přiživování státu na zvýšené ceně surovin zvýšeným výběrem daní.
ODS vyzvala Paroubka, aby umožnil předčasné volby
Občanští demokraté 25. září vyzvali premiéra Jiřího Paroubka, aby umožnil konání předčasných voleb ještě do konce roku. Vedení nejsilnější opoziční strany tak reagovalo na výzvu ministerského předsedy, který o den dříve řekl, že se mimořádným volbám nebude bránit, když k nim vyzvou ODS nebo KDU-ČSL. Paroubek vzápětí uvedl, že na scénář ODS nehodlá přistoupit, volby považuje za reálné až v únoru nebo březnu. ODS přišla s představou, že by předseda vlády už v pondělí 26. září podal demisi. Do třetího října by byl Paroubek třikrát za sebou pověřen sestavením kabinetu a třikrát nezískal důvěru Poslanecké sněmovny. V takovém případě by mohl prezident 3. října vyhlásit v předepsané šedesátidenní lhůtě volby, které by se mohly uskutečnit nejpozději začátkem prosince. Předseda ODS Mirek Topolánek po mimořádném zasedání stranického grémia novinářům řekl, že tento postup by se mohl uskutečnit při vzájemné spolupráci sněmovny a prezidenta Václava Klause.
Podpora návrhu na výslovný zákaz propagace komunismu
ODS podle svého předsedy Mirka Topolánka podporuje novelu o postavení propagace komunismu mimo zákon, i když má s tvůrci předlohy na řadu věcí rozdílné názory. Topolánek to uvedl na tiskové konferenci iniciativy „Zrušme komunisty“. Topolánek uvedl, že se po předložení novely tak, jako další členové ODS obával, zda její případné schválení nevyvede komunisty z politické izolace, jestli zákonná povinnost změnit název jejich strany neumožní ČSSD pozvat je do vlády. Situace se ale podle Topolánka změnila, neboť kromě jednotného hlasování komunistů a socialistů ve sněmovně premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek zcela otevřeně hodlá komunisty „použít po příštích volbách, ať už přímo, nebo nepřímo“. Premiér po prohlášení ODS od snahy vyvolat předčasné volby rychle ustoupil.
Topolánek se setkal s chorvatským premiérem
Předseda ODS Mirek Topolánek se 11. října setkal s předsedou chorvatské vlády Ivo Sanaderem, který navštívil Českou republiku. Hlavními tématy jednání byly otázky spojené se zahájením vstupních rozhovorů EU s Chorvatskem, začlenění Chorvatska do NATO a reforma OSN. Mirek Topolánek vítá rozhodnutí o zahájení přístupových rozhovorů a oceňuje úsilí Chorvatska, které k zahájení rozhovoru vedlo. Předseda ODS se domnívá, že právě nové členské státy by měly být motorem dalšího rozšiřování Evropské unie. Mirek Topolánek dlouhodobě podporoval brzké zahájení rozhovoru a věří, že toto rozhodnutí bude mít pozitivní vliv na pokračování procesu rozšiřování EU o další země západního Balkánu.
ODS chce vyšetření případu „pět na stole v českých“
Výkonná rada ODS označila 10. října dohodu ČSSD a KSČM o vyšetřovací komisi k okolnostem privatizace chemického průmyslu za snahu zahrát podstatu celé kauzy Unipetrol do ztracena a zamlžit především otázky: zda byl Unipetrol prodán skutečně nejvýhodnější nabídce, jak souvisí kauza „pět na stole v českých“ s okolnostmi privatizace Unipetrolu, co je pravdy na tvrzení polské prokuratury, že existuje podezření o úplatcích při privatizaci ve výši 1,2 miliardy korun, z jakého důvodu poslal premiér Paroubek ředitele svého kabinetu Doležela jednat s polským předsedou vlády a zda nebyli poškozeni minoritní akcionáři, když byl na návrh polské strany schválen odkup jejich akcii za podhodnocenou cenu.