Úvodník

25. března 2005 - Petr Sokol
25 Bře

Jako téma letošního třetího čísla časopisu CEVRO jsme vybrali zahraniční politiku. Někdy by se mohlo zdát, že obsahem zahraniční politiky jsou pouze témata spojená s Evropskou unií. Opak je však pravdou. To se snažíme dokázat i výběrem hlavního tématu březnového vydání časopisu CEVRO. První příspěvek informuje o aktuální situaci v největší zemi světa – Rusku. Ke stejné problematice je zaměřen i třetí tematický článek našeho spolupracovníka Jiřího Kozáka. Druhý článek se pro změnu zaměřil na stále aktuální euroatlantické vztahy.

V únorovém čísle jsme otevřeli novou rubriku, která má za cíl analyzovat tzv. evropskou ústavu. Tato série článků pokračuje samozřejmě i v tomto čísle. Magdalena Frischová se tentokrát zamýšlí nad způsobem rozhodování a hlasování v Evropské unii.
I v březnovém časopise zahajujeme cyklus několika článků zaměřených na určité téma. Představení slovenských reforem v minulém čísle avizovalo takovou sérii článků o reformách a jejich výsledcích v jednotlivých státech Evropy i světa. Tentokrát jsme se zaměřili na Dánsko. Antonín Kazda ve svém příspěvku nabízí způsob, jakým dánské pravicové strany nakládají s problematikou životního prostředí.

Stranou zájmu by neměla zůstat ani rubrika Aktuálně, která tradičně nabízí čtyři odborné poznámky o dění ve všech čtyřech ohniscích české politiky.

Galerie velikánů světové pravice se v tomto čísle zase vrací do minulosti a obsahuje medailon bývalého německého kancléře a zakladatele CDU Konrada Adenauera.

Bohatě se zaplnila i rubrika Hyde park, v níž zaujme například článek stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka o nezdarech socialistických nápadů ve zdravotnické oblasti.