Vztah USA a Evropy

03. března 2005 - Petra Viktorová
03 Bře

CEVRO pomáhá v Plzni obnovit tradici pravidelných diskusních setkání Konzervativního klubu. Ve spolupráci s plzeňským regionálním sdružením Mladých konzervativců vystoupí pravidelně každou první středu v měsíci nějaký host na zajímavé aktuální téma.

2/2005První setkání letošního roku se konalo 2. února a o vztahu USA a Evropy v druhém volebním období George W. Bushe přijel pohovořit Mgr. Radek Khol, M.A., specialista na transatlantické vztahy Ústavu mezinárodních vztahů v Praze.
V poledne přednášel pro studenty soukromé hotelové školy a odpoledne v Americkém centru pro veřejnost. Posluchači měli možnost poznat vývoj americké zahraniční politiky v prvním volebním období amerického prezidenta a dění kolem voleb. Zajímavé bylo vyslechnout prognózu americké politiky na základě čerstvě předneseného Bushova inauguračního projevu.

Studenty střední školy nejvíce zajímala problematika válečných operací koalice států vedené USA.

Diskuse v americkém centru se zabývala odpovědností Evropy za prodloužení boje s terorismem, díky její neúčasti na tomto procesu. Čerstvou událostí bylo jmenování Condoleezzy Riceové ministryní zahraničí USA. Diskuse se tedy nemohla vyhnout ani jí a její úlohoze ve vztazích Ameriky s ostatním světem. Probíral se i údajně vzrůstající antiamerikanismus ve Francii.

Přednáška Mgr. Khola byla důstojným začátkem pravidelných setkání. Příští, březnové, se bude věnovat Rusku, Bělorusku, Ukrajině a jejich vztahům s NATO a EU. 2. března bude přednášet Ondřej Soukup, pracovník nadace Člověk v tísni.