Zdravotnictví potřebuje důkladnou reformu

01. října 2004 - Jiří Nedoma
01 Řij

Není tomu tak dávno, co byly na kraje převedeny okresní nemocnice i se svými mnohamiliónovými dluhy. Z počátku to vypadalo jako špatný vtip, kdy se stát jednoduše zbavil odpovědnosti za dluhy, které svou špatnou správou nemocnic způsobil. Když ale vláda ani nerespektovala rozhodnutí ústavního soudu o tom, že takový převod je v rozporu se zákony, začala být situace opravdu vážná.

Díky racionálnímu přístupu vedení mnoha krajů, které začaly provádět rozsáhlou restrukturalizaci nemocnic a nařídily restriktivní opatření, která však neměla vliv na poskytovanou péči, jsou již dnes nemocnice, které nejen že snížily svou ztrátu, ale jsou dokonce ziskové.

Problém s převedením okresních nemocnic tak ukázal na mnohem hlubší problém našeho zdravotnictví, kterým je plýtvání dosahující neuvěřitelných rozměrů. Zdravotní pojišťovny vydají na zdravotnictví zhruba 140 mld. Kč ročně, přičemž ale není jasné, zda-li jsou tyto vynaložené prostředky spotřebovány hospodárně či nikoli. Z -uve-deného příkladu nemocnic, které jsou schopny poskytovat kvalitní lékařskou péči a přitom úspěšně hospodařit, je ale jasné, že ziskové zdravotnické zařízení vytvořit lze. Problém tedy spočívá hlavně v přístupu státu k poskytování zdravotnické péče, jelikož ten doposud nevytvořil takové podmínky, které by přiměly ve zdravotnictví hospodařit racionálně a nakládat finanční prostředky skutečně potřebným směrem.

Říká se, že resort ministerstva zdravotnictví je nejméně lukrativní, protože žádný ministr v něm nepřežije dlouho. Od nástupu vlády sociální demokracie v roce 1998 jsme zažili již pět různých ministrů zdravotnictví, kteří však nepřišli z žádnou podstatnou reformou. Místo toho jsme se dočkali zvyšování odvodů na zdravotní pojištění, které jen negativně postihlo poctivé a pracovité občany.

Jediný závěr, který se dá z těchto úvah učinit je ten, že ani jedna ze stran vládní koalice nemá představu o reformě zdravotnictví a stále jen uměle prodlužují agónii současného stavu. Poslední zdravý rozum si snad zachovali jen politici na regionální a komunální úrovni, kteří úspěšně transformují zdravotnická zařízení do funkční podoby i přes to, že vláda jim hází neustále klacky pod nohy.