Červen

13. července 2004 - Petr Sokol
13 Červ

ODS vyhrála evropské volby
V historicky prvních volbách do Evropského parlamentu zvítězila ODS a s 30,04% hlasů získala 9 z celkových 24 mandátů.
Nově zvolenými europoslanci za ODS se stali: Ing. Jan Zahradil, RNDr. Petr Duchoň, MUDr. Miroslav Ouzký, Mgr. Hynek Fajmon, doc. RNDr. Nina Škottová, CSc., PaedDr. Ivo Strejček, Ing. Oldřich Vlasák, MUDr. Milan Cabrnoch a doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc. Právě posledně jmenovaný se stal jediným kandidátem, který byl zvolen díky preferenčním hlasům. Jaroslav Zvěřina skočil z desátého na druhé místo kandidátky ODS.

Výkonná rada hodnotila volby
Výkonná rada 14. června zhodnotila volební výsledky. Poděkovala všem voličům a příznivcům za odpovědnost a rozvahu, za účast ve volbách a za hlas pro ODS. Poprvé od roku 1992 ODS překročila hranici 30% z odevzdaných hlasů. To podle vedení strany znamená výrazné a jednoznačné vítězství ODS.
Levicové strany prosazující evropský sociální stát získaly pouze třetinu mandátů. Strany prosazující federalizaci EU získaly ještě o mandát méně. Tyto výsledky chápe ODS jako jasné NE socialistické Evropě a jako jasné NE evropskému superstátu. Tyto výsledky považuje výkonná rada za potvrzení eurorealistického kurzu ODS, v němž hodláme pokračovat. Výsledky voleb ukazují, že ODS je jedinou reálnou politickou silou schopnou porazit komunisty. Jejich nástupem je však ODS natolik znepokojena, že vyzývá všechny relevantní nesocialistické politické síly ke společnému jednání. Výsledky voleb byly především drtivou porážkou politiky této vlády. Občané vyslovili Špidlově vládě nedůvěru. Vláda ztratila mandát cokoliv jménem ČR dojednávat, zejména tak závažnou věc jako je evropská ústava. ODS se proto necítí vládním postojem, nyní ani v budoucnu, jakkoliv vázána.
Výkonná rada také vyzvala vládu, aby předstoupila před sněmovnu s žádostí o nové vyslovení důvěry. Pokud by tak neučinila, bude tento krok iniciovat poslanecký klub ODS.

Postoj ODS k vládní krizi
Občanská demokratická strana je podle prohlášení svého grémia z 27. června připravena se aktivně zúčastnit jednání iniciovaných prezidentem republiky vedoucích k řešení současné vládní krize. Naše země potřebuje zásadní kroky, k jejichž uskutečnění je nezbytné mít vládu se silným mandátem a se silným postavením v Poslanecké sněmovně.
ODS, jako konstruktivní opozice, která chce vrátit Českou republiku zpět na cestu k prosperitě, podpoří takové varianty politického řešení, které povedou k předčasným volbám, jež by umožnily provést skutečné reformy vedoucí k politické stabilitě, snižování veřejných dluhů, ekonomickému růstu a zvýšení kvality života občanů České republiky.
ODS upozorňuje, že zastupující předseda ČSSD Stanislav Gross je stejně tak, jako odstupující premiér Vladimír Špidla, zodpovědný za všechny chyby, které sociálně demokratické vlády v průběhu šesti let svého vládnutí udělaly.
Grémium ODS vyzývá současnou vládu, aby po dobu faktického dokončení svého mandátu rozhodně nečinila nevratné kroky, jež by mohly být v rozporu se zájmy občanů České republiky.

Návrh na předčasné volby
Občanští demokraté začali připravovat a podepisovat návrh ústavního zákona o zkrácení volebního období a konání mimořádných voleb. Oznámil to 29. června předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. To však podle jeho slov neznamená, že by ODS zákon okamžitě i předkládala. Není na něm datum, nicméně ODS ho chce mít připravený a podepsaný členy klubu, aby mohl být předložen.
Ústavní zákon musí schválit obě komory parlamentu, a to třípětinovou většinou, která ve dvousetčlenné sněmovně představuje 120 hlasů a v Senátu hlasy 49 senátorů při účasti všech 81 členů horní komory.

Nové vedení US-DEU
Novým předsedou Unie svobody--DEU se 27. června na sjezdu v Hradci Králové stal Pavel Němec, který v odstupující koaliční vládě řídil ministerstvo pro místní rozvoj. V druhém kole tajné volby porazil poslance Svatopluka Karáska. Třetí z kandidátů, šéf poslaneckého klubu Karel Kühnl vypadl již v prvním kole. Ten později uspěl ve volbě prvního místopředsedy a stane se Němcovým nejbližším spolupracovníkem. Novými místopředsedy Unie svobody-DEU zvolili delegáti stranického sjezdu poslance Svatopluka Karáska, Františka Pelce a Ivo Ludvíka z jižních Čech.

Konec Unie svobody v PS?
Poslanecký klub vládní Unie svobody-DEU se rozpadá. Poslanci Marian Bielesz a Tomáš Vrbík 29. června svým kolegům oznámili, že tuto frakci opustí během několika dnů. Nechtějí, aby unionisté zůstali součástí vládní koalice s ČSSD a KDU-ČSL. K vyřešení krize za spolupráce současných koaličních stran se osm poslanců klubu staví kladně, dva poslanci tuto variantu nejenže nepodpořili, ale svázali setrvání v poslaneckém klubu na explicitním vyloučení této varianty.
Nově zvolený předseda Unie Pavel Němec i předseda poslanců US-DEU Karel Kühnl tvrdili, že s nikým nevyjednávají o nahrazení dvou odcházejících členů frakce. Poslanecký klub US-DEU měl dosud deset členů, tedy nejnižší zákonem stanovený počet. Bielesz a Vrbík by byli podle dostupných informací nezařazenými poslanci, mají ale zájem o přestup do opoziční ODS.
Zánikem frakce unionisté přijdou o své klubové zázemí, tedy především o společný sekretariát či automobil pro šéfa klubu.