Březnová a dubnová akademie

12. května 2004 - Ladislav Mrklas
12 Kvě

Březnová a dubnová akademie

Posluchači Liberálně-konzervativní akademie absolvovali v březnu a dubnu další náročné přednáškové bloky.

Ekonomické přednášky měl v obou případech ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach. První se týkala platební bilance a měnového kursu, druhá byla věnován centrální bance a její roli v ekonomice státu.

Komunikace a veřejná prezentace pokračovala dvěma dosti odlišnými lekcemi. První, vedená psycholožkou Milenou Blahákovou, posluchače seznamovala s dovednostmi v souvislosti s prezentací sporných témat, reakcí na problematické otázky a mimořádné situace, moderováním a jinými konkrétními situacemi. Novinář a bývalý tiskový mluvčí prezidenta Klause Tomáš Klvaňa pak v dubnu hovořil především o vztahu politiků a médií, včetně zcela konkrétních rad, co novináři mají a naopak nemají rádi, jak si získat jejich přízeň a jak reagovat v krizových situacích.

Právní přednášky se dotkly dvou zcela odlišných odvětví. Docent Richard Král z pražské Právnické fakulty posluchače seznámil s principy a procedurami přijímání evropského práva. V dubnové lekci právní expert Parlamentního institutu Petr Kolář hovořil o české veřejné správě, zejména pak jejích samosprávných složkách.
Kurs mezinárodních vztahů pokračoval přednáškami odborného garanta, ředitele hamburského Mezinárodního institutu pro politiku a hospodářství Petra Robejška. Ten hovořil o roli národních států v mezinárodní politice, prosazování národních zájmů a mezinárodně-politických perspektivách ČR.

V kursu politologie se vystřídali docent Miroslav Novák z pražské Fakulty sociálních věd a ředitel CEVRO Ladislav Mrklas. První z nich seznámil posluchače s problematikou stranických systémů a jejich fungováním ve vztahu k vládnutí, druhý s typy zájmových skupin a modely reprezentace zájmů v demokratických politických systémech.

V neděli 18. dubna pokračoval kurs komunikace rozšířenou lekcí, při které si zájemci z řad posluchačů vyzkoušeli své prezentační dovednosti v praxi, před kamerou a svými kolegy. Rozšířeného kursu, vedeného psychologem Jiří Frgalem a jeho kolegyní z Agentury Spektrum Hanou Svobodovou, se zúčastnily více než dvě desítky posluchačů.