LKA očima posluchačů - září 2019

19. září 2019
19 Zář

LKA očima posluchačů – září 2019

Dominik Paldus

Z prvního dne Liberálně-konzervativní akademie jsem byl lehce nervózní. Přesto jsem však 14. září 2019 vcházel do budovy Cevro institutu plný naděje, že zde najdu další část své budoucnosti, která se mi zatím tají.
 
První přednáška nesla název „Komunikace a veřejná prezentace“. Paní inženýrka Hana Svobodová a pan doktor Jiří Frgal nás dokonale provedli světem mezilidské komunikace a umění rétoriky. Dokonce pro nás měli několik překvapení, které si však nechám pro sebe, abych nepoškodil spontánnost reakcí dalších ročníků. Je na nich ovšem vidět, že jsou skutečnými odborníky ve svém oboru. Jejich projev byl vtipný, zkušený a velmi excelentně se doplňovali. Pan doktor i paní inženýrka působili tak sugestivně, že když mluvili, nikdo jsme skoro nedýchali, abychom naplno pochytili význam jejich slov.
 
V průběhu dne jsem měl možnost poznat velmi mnoho zajímavých lidí. Ať dokázali cokoliv nebo vydělávají jakýkoliv obnos peněz, všechny spojuje zájem o veřejné dění, na který se díváme podobným úhlem pohledu. Je tak lhostejné, jestli jste manažer firmy nebo matka na mateřské, tajemník politické strany nebo student před maturitou. Je taky jedno, jestli jste z Brna nebo z Liberce. Dokonce nezáleží ani na tom, jestli jsou vaším koníčkem investice do láhev whiskey, pilotování letadel nebo „závody v žehlení“, ke kterým se přihlásila paní Svobodová. Pokud vám není lhostejné, v jakém světě se zítra probudíte, máte na LKA své místo.
 
Večer se konal raut, bohatý a luxusní, ale přitom decentní s ohledem na to, aby se neplýtvalo jídlem. Přiťukli jsme si k novému ročníku a poté vytvořili několik menších debatních kroužků. U našeho stolu se probírali investice, vliv konspiračních teorií a již zmíněné pilotování. Ze svého života jsem zvyklý na poslouchání různých anekdot. Z práce mých rodičů, z „chlastaček“ mých kamarádů nebo z každodenního života, který píše ty nejlepší příběhy. Ale slyšet anekdotu o „mávajících Gripenech“, to prostě nečekáte.
 
Při psaní těchto řádků myslím jen na to, že už se další přednášky nemohu dočkat a přiznám se, že jsem se nikdy za svých dvacet let do „školy“ tolik netěšil. Mám-li tedy hodnotit Liberálně-konzervativní akademii na základě dojmů z prvního dne, dokonale se mi hodí citát pana doktora Frgala, který během odpoledne řekl: „Nejlépe investované peníze jsou do toho, co nás baví.“