LKA očima posluchačů - říjen 2017

16. října 2017
16 Řij

Říjnová LKA

Stanislav Kolařík

Tak a máme tady druhý díl LKA. Dnes nás má čekat ekonomická analýza politiky a pak politologie. Na ekonomii nás prý poctí výkladem sám pan rektor Šíma. No uvidíme…

Sešla se jako vždycky plná třída. No, jako vždycky, máme teprve druhou sobotu. Přivítal nás ředitel CEVRO Jiří Kozák, který nastínil hlavní program dne a představil nám novou koordinátorku LKA. Pan rektor Šíma chtěl nahodit krátký úvod o vysoké škole CEVRO Institut a celkově o školství, což se trochu zvrtlo v dost výživnou, ale hlavně několikanásobně delší diskusi, než původně zamýšlel. Nevyzpytatelné jsou cesty diskuse. Nakonec se ale ukázala jeho profesionalita a podařilo se přednášku ukormidlovat tím směrem, kterým se měla ubírat. Zabývali jsme se hlavně základními ekonomickými teoriemi, které pro mě nové nebyly. Ale co bylo nové určitě pro všechny, byly právě vzájemné interakce mezi teoriemi a běžnými záležitostmi každodenního života, které přednášející uváděl jako ilustrující příklady. Myslím, že hodně z nás se přistihlo s myšlenkou „Tak takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlel“. Přiznám se, že ekonomické vidění pana Šímy je na mne až moc tržní, ale říká se, že „na extrémech se nejlépe ilustruje“.

V odpoledním bloku jsme se ponořili do politologie. Přednášející Miloš Brunclík měl sice připravenou PPT prezentaci, ale jak je u naší „třídy“ zvykem, většinu času jsme se věnovali diskuzi. Občas mne napadá, jestli program LKA není vlastně jenom hrubým náčrtem témat k diskusím. Co mne ale dost potěšilo, byla odbočka k tématu v pravdě aktuálnímu - k volbám a teorii voleb. Samozřejmě po prvních několika souvětích přednášejícího se objevily ruce nahoře a už jsme svorně a skupinově teoretizovali nad změnou volebního zákona, metodami výpočtu a nad vším, co s tím souvisí. Diskuse byla tak plodná, že se skupina nedobrovolně musela rozdělit na dvě části – ty, kterým utekl konec přednášky, aby stihli vlak, a ty, kteří si nechali ujet vlak, aby slyšeli konec přednášky.

Uvidíme, jestli se úroveň a intenzita diskuzí na akademii podaří udržet, nebo se bude dokonce zvyšovat. A jestli ohnivé diskuse naší skupiny nezapálí střechu historické budovy v Jungmannově ulici.