Dočká se letos LKA 500. absolventa?

26. října 2016
26 Řij

Posluchači letos již 14. ročníku Liberálně-konzervativní akademie mají za sebou první z celkem devíti přednáškových bloků. Předposlední zářijová sobota byla tentokrát na téma Komunikace a veřejná prezentace v podání přednášejících Jiřího Frgala a Hany Svobodové. 

„To, že jste tu, znamená, že víte, že nevíte,“ prohlásil ve svém úvodním slovu novým studentům předseda správní rady CEVRO Ivan Langer, který spolu s ředitelem CEVRO Jiřím Kozákem a koordinátorkou Liberálně-konzervativní akademie Lucií Buchtíkovou letošní ročník zahájil. „Nejhorší jsou ti, kdo neví, ale myslí si, že ví. Vědět, že nevím, je v politice hodně důležité,“ narazil Langer na řadu současných politiků. 

Podobně jako v předchozích ročnících je i v letošním ročníku mezi studenty řada politicky aktivních, ať už přímo ve volených funkcích nebo členů politických stran, jejichž ideologické zaměření odpovídá duchu Liberálně-konzervativní akademie, která i letos funguje s významnou podporou nadace Konrad-Adenauer Stiftung.  

Z celkem třiceti přihlášených se na první přednášky sešlo v budově Měšťanské besedy 24 posluchačů snad ze všech koutů země, od hraničních koutů Moravskoslezského kraje po úpatí Krušných hor. Pokud by se všem podařilo vytrvat a akademii v létě úspěšně ukončit, Liberálně-konzervativní akademie by se tak mohla nyní dočkat dokonce i svého jubilejního 500. absolventa. 

S kravatou či bez kravaty

„Nelze nekomunikovat.“ – Věta, kterou zahájil první přednáškový blok na téma komunikace a veřejná prezentace Jiří Frgal. Úvodní téma se ovšem nekonalo jen v duchu strohé přednášky, ale naopak sebou přineslo četné diskuze, otázky, ale i osobní představení všech nových spolužáků. 

Živou debatu pak vyvolalo zejména téma vzhled a vystupování, a to hlavně v případě některých vrcholných politiků a veřejných funkcionářů a jeho vliv na úroveň současné politické kultury. Evidentní zájem pak vzbudilo téma rétorické techniky na příkladu způsobu vyjadřování a veřejného vystupování některých aktérů české politiky.  

Nezůstalo ale jen u rozboru komunikace mediálně známých tváří. Také individuální test stylu interakce čítající 58 otázek měl ukázat na způsoby jednání s lidmi a dát studentům alespoň základní povědomí o vlastní sociální inteligenci. 

Co si z teorie komunikace posluchači zářijovou sobotou odnesli, se ukáže především v letním semestru Liberálně-konzervativní akademie. Zda komunikační dovednosti a veřejnou prezentaci ovládají i v praxi si každý ověří na vlastní kůži ve svém vystoupení, kdy během několika minut musí nejen svým spolužákům, lektorům Jiřímu Frgalovi a Haně Svobodové, ale především na kameru vysvětlit, jaké úsloví či přísloví má největší význam pro práci ve veřejném životě.  

Držme si palce!

Vendula Stadlerová, posluchačka LKA 2016/2017