Říjen 2011

10. října 2011
10 Řij

8. října se uskutečnil další přednáškový den LKA 2011/2012. Na programu byla úvodní přednáška z ekonomie s rektorem vysoké školy CEVRO Institut prof. Josefem Šímou. Po obědě pak následoval úvod do politologie prof. Miroslava Nováka. Více o průběhu říjnových přednášek si můžete přečíst níže v příspěvku posluchače letošního ročníku LKA, Štěpána Křišty.

 

 

Liberálně-konzervativní akademie očima posluchačů:

Sobota, 8. 10. 2011. Dnes je na programu další, v pořadí druhá lekce Liberálně-konzervativní akademie. Tentokrát nás čeká Ekonomie s prof. Šímou v první části a Politologie s prof. Novákem v té druhé. Je to už trapná klasika, ale přicházím pozdě. Nevím, zdali psát „jen“, nebo „až“ o dvacet minut. Nevadí, nevypadá to, že jsem v tom sám. Sedám si ke stolu hned ke dveřím a vybaluji si penál a sešit.
Výuka už probíhá. Řeší se především historie ekonomik západních států z pohledu výhradně liberálního (v ekonomickém slova smyslu). Téma je jasné: ideologický spor socialismus vs. kapitalismus v ekonomice a jeho následná praxe ve všední realitě. Na přetřes jde role státu ve společnosti a ekonomice, z toho vyplývající výška daní, inflace, tisk peněz a role centrálních bank, hraniční cla, úřední šiml a tak dále. Profesor vypadá, že má rád libertariány a že s nimi nepokrytě sympatizuje. Obdivuje Spojené státy devatenáctého a začátku dvacátého století a v okamžiku, pro dokreslení kontrastu, tvrdě zkritizuje současnou rozhazovačnou a úchylně přerozdělující Evropu. V publiku má zastání, rozjíždí se debata, ne však servilního charakteru, objevuje se i oponentura. Přijde mi to zajímavé, sleduji pozorně dění ve třídě, neusínám! S pár pauzami výuka plynule pokračuje až do oběda. Po něm nastupuje politologie, tedy obor dosti jiného zrna.

Přichází profesor Novák. Od pohledu trochu „stará škola,“ nikdo podle mě netušil, co má čekat. Pan Novák se s námi nebabral. Usadil se a hned začal vykládat. Suše nám sdělil, že vše, co řekne, nám již bylo posláno půvabnou slečnou Litomiskou na e-mail, a tak bychom měli všichni dobře vědět, o čem je řeč. Pan Novák mluví rychle, bez přílišných pauz, odsýpá to. Myslím, že pár lidí to zaskočilo. Sám ze sebe jsem překvapený, ale chytlo mě to ještě víc než ekonomie. Hltám každé slovo, píšu si vše jako poslušný školáček a ani mně nevadí, jak často pan profesor mluví o sobě, svém díle, svých zásluhách. Beru to tak, že na to má právo, jistě ne jen ve svých vlastních očích. Bez ironie.
Politologie je hodně abstraktní věda, někdy mně to vadí a říkám si, zdali je to vůbec důležité a zdali ti politologové nejsou tak trochu pomatenci. Pokaždé, když se ale sklouzne v debatě k něčemu konkrétnějšímu, k nějakému příkladu, rozjíždí se diskuze a je vidět, že to publikum baví. Mne také. Probrali jsme základní rozdělení, vznik, instituce, hlavní aktéry a existenci této vědy v Čechách a na Moravě. Pomalu se blíží konec. Doléhá na mě únava, trochu se už těším domů. Netrvá to dlouho a je 17.40, výuka končí, jdeme.
Děkuji CERVO za další přínosnou sobotu.

Štěpán KŘIŠTA