Rok od voleb: Pražané vyčinili ODS a ČSSD za koalici

07. listopadu 2011
07 List
Mladá fronta DNES
17.10.2011

PRAHA To je radosti ve volebním štábu pražské TOP 09! Komunální politici se pomocí skleniček se šampaňským vzájemně ponoukají k veselí a jejich lídr František Laudát se tlačí k řečnickému pultíku. Už se vidí v lákavé funkci – nejspíše bude novým primátorem Prahy. V předčasných komunálních volbách jeho strana právě převálcovala své konkurenty. Naopak politici sešikovaní pod zástavou s modrým ptákem mají důvod k nervozitě. Jejich výsledek je ještě horší, než byl loni, v roce první volební porážky v Praze.

Ale ne. Samozřejmě se jedná o mystifikaci. Takhle by to vypadalo podle ankety MFDNES, která se ptala rok po volbách sto padesáti Pražanů, komu by dali svůj hlas, kdyby šli právě dnes hlasovat.

A jak to tedy dopadlo? Pravicově naladěná Praha si dupla a vyčinila ODS a ČSSD za jejich rok starý pakt. TOP 09 získala 35 procent hlasů. Druhou ODS by volila pětina Pražanů. Hodně si polepšili zelení, kteří se vloni ani do zastupitelstva nedostali – přesvědčili 13 procent dotazovaných. "Propadákem" je strmý pád pražských sociálních demokratů. Z loňských téměř 18 procent zaznamenali skok ani ne na devět procentních bodů. Ve srovnání s komunisty (2 procenta) a véčkaři (1,3 procenta) je to alespoň něco.

Jistě je nutné brát naši předvolební anketu s nadsázkou a s humorem. Nesplňuje totiž kritéria předvolebního průzkumu.

"Nicméně vaše výsledky i tak částečně naznačují zažité volební trendy," říká s úsměvem politolog Petr Sokol. Praha je podle něj naprosto specifická, protože svými volebními preferencemi kopíruje celostátní úroveň, a ne komunální. "V zásadě se u klíčových stran zájem mezi voliči dramaticky nezměnil. Ačkoliv je TOP 09 v Praze málo viditelná, bude mít podporu právě proto, že je významná v rámci Česka," říká Sokol.

Naopak za velký úspěch považuje oblíbenost primátora Bohuslava Svobody. Podle našeho průzkumu za ním stojí zhruba polovina Pražanů. Začínal v době, kdy lidi štvalo, že jeho ODS nešla do koalice s vítězem voleb Zdeňkem Tůmou. "Není spojován s žádnými aférami a navíc se od svých předchůdců odlišuje osobním politickým stylem," myslí si Sokol.

Mladá fronta DNES, 17. října 2011