Petr Sokol: Orbán: Maďaři jsou výjimeční

07. listopadu 2011
07 List
www.reflex.cz
03.11.2011

Krize eura škodí Maďarsku a země si bude muset hledat VLASTNÍ CESTU VÝVOJE – tato šokující slova nedávno v budapešťském parlamentu pronesl tamní premiér Viktor Orbán. Jak to myslel?

Tato slova byla pro bruselské elity šokující, protože šéf maďarské vlády je zatím v Bruselu považován za věrného podporovatele všeho, co se v evropské integraci děje. Jeho národně konzervativní Svaz mladých demokratů (FiDeSz) patří na evropské úrovni k evropským lidovcům, kteří bez váhání podporují všechny kroky k vytvoření evropské federace. Proč nyní mluvil o posilování suverenity Maďarska?

MILÁČEK NÁRODA

Premiéra, jenž vládne v parlamentu s ústavní většinou své politické strany, k podobným výrokům motivuje současná ekonomická krize.

Země si vlastně už od dob kádárovského "gulášového" socialismu žije víceméně nad poměry.

Od pádu komunismu se zde sice střídají pravicové a levicové vlády, ale problémy, jako je zadlužení státu, už téměř dvacet let žádná z nich razantně neřešila. Když dnes Orbán varuje před tím, aby se země nedostala na řeckou cestu, zní to trochu překvapivě. K podobnému obratu současného maďarského premiéra, kterému byla úsporná politika vždy spíše cizí, donutila současná situace maďarské ekonomiky.

Navíc Orbán i trochu ztratil v poslední době popularitu. I když je třeba dodat, že jeho stranu by aktuálně volilo "jen" necelých 50 procent voličů, přestože ve volbách to bylo přes 60 procent. Na druhou stranu může Orbán zatím v klidu spát, protože druzí socialisté mají stále podporu jen kolem 20 procent.

HYPOTEČNÍ KRIZE

Mnoho maďarských občanů zasáhla krize eura, přestože země má ke společné evropské měně kvůli stavu státních financí hodně daleko. Jenže mnoho Maďarů si vzalo v době, kdy to bylo výhodné, půjčky fixované v zahraničních měnách. Jednalo se hlavně o švýcarský frank a euro. A obě měny se staly pro maďarské dlužníky v těchto měsících černou můrou.

V případě společné evropské měny se totiž maďarský forint stal cílem finančních spekulantů a následně vůči euru oslabil. Naopak švýcarská měna se stala ostrůvkem stability v moři eurokrize a výrazně posílila. Vzestup eura i švýcarského franku znatelně prodražil půjčky, které si maďarské domácnosti vzaly hlavně na nákup domů a bytů. Pro ilustraci: Před třemi roky stál jeden švýcarský frank 150 forintů, ale teď už to je 239. Podle odhadů Maďarské národní banky je proto dnes přibližně 260 tisíc maďarských domácností neschopno splácet své devizové půjčky.

Orbánova vláda sáhla v této situaci ke krokům, z nichž ekonomickým liberálům vstávají vlasy na hlavě. Vykupuje byty dlužníků a nechává je v nich bydlet jako nájemníky. Zákonem zafi xovala kurs forintu k franku pro půjčky, jejichž majitelé nemají větší zpoždění se splátkami než 90 dnů, a snaží se za státní peníze pomáhat i dalším postiženým. Současně prosadila zákon, který snížil důchody bývalým vysokým komunistickým funkcionářům.

ODKLON OD NĚMECKA?

Orbánovy aktuální výroky proti euru nebo daňové harmonizaci v Unii jsou na první pohled převratné, protože maďarská politika se dlouhodobě orientuje na spolupráci s Německem a v menší míře také s Rakouskem. Maďarsko jako souputník těchto zemí, podporujících stále hlubší sjednocování EU, proto nikdy v Bruselu nedělalo problémy. Maďaři se navíc na Unii vždy dívali trochu jako na prostředek, jenž umožní "spojení" Maďarů v Maďarsku a jejich menšin v sousedních státech a částečné odčinění jejich trianonského traumatu.

Maďarsko ale nemá moc možností, kam se obrátit, pokud by chtělo měnit svou evropskou a zahraniční politiku. S většinou svých sousedů má spory právě ve věci maďarských menšin, což mu ne ulehčuje možnost zapojit se do středoevropské spolupráce. Maďaři jsou navíc tradičně nejvíce protiruským národem střední Evropy, takže ani pošilhávání po Moskvě tu není reálné. Orbán proto v době unijních problémů jen oprašuje myšlenku, která je už minimálně dvě století v maďarské národní politice velmi živá. Jde o ideu maďarské výjimečnosti, podle níž jsou mnozí Maďaři přesvědčeni, že jejich národ má v dějinách význačné místo a je předurčen ke speciálním úkolům. Maďary v tomto přesvědčení samozřejmě může posilovat jejich naprostá jazyková odlišnost od zbytku okolní části Evropy a z toho plynoucí "neporozumění" se sousedy.

Pro Orbána, který v posledních deseti letech hodně zdůrazňoval národní hodnoty, je to navíc velmi dobrý nástroj, jak se distancovat od krizí zmítané Evropské unie.

Reflex, 44/2011