Petr Sokol: Nový americký prezident?

07. listopadu 2011
07 List
www.reflex.cz
20.10.2011

Do čela pelotonu republikánských uchazečů o americké prezidentství se propracoval HERMAN CAIN.

Šestašedesátiletý Herman Cain se narodil na jihu USA do prostředí, které sám popsal slovy "chudší než chudé, ale šťastné", a to do rodiny řidiče a uklízečky. Přesto se rodičům podařilo pro Hermana zajistit náklady na vysokoškolské studium. Vystudovaný Cain sloužil jako civil v námořnictvu.

Pak pracoval v Coca-Cole, ale jeho manažerská hvězda začala stoupat, když velmi úspěšně restrukturalizoval provozovny firmy Burger King v oblasti Filadelfi e. To mu vyneslo funkci generálního ředitele jiné významné sítě rychlého občerstvení – Godfather's Pizza. Odtud zamířil poprvé do státních služeb, když předsedal federální rezervní bance v Kansas City. Když tento úspěšný manažer bez politické zkušenosti vstoupil letos do primárek, všichni spekulovali, že hlavně chce propagovat svoji knihu politických názorů a vydělat na tom peníze. Jenže pak se projevil specifický charakter letošních republikánských prezidentských primárek.

Na jedné straně stojí favorit tradičních, umírněných republikánů – bývalý guvernér Mitt Romney. Ten má stabilní podporu, ale k němu nelnou voliči radikálnějšího stranického křídla v podobě Tea Party.

A právě ti se podle jednoho komentáře chovají jako hladový člověk, jenž přijde k ledničce, otevře ji a najednou se nemůže rozhodnout, co si vezme k snědku. Favorité "čajařů" se střídají jak na orloji a mají zatím dva osudy.

Do první skupiny patří ti, kteří se nakonec rozhodli nekandidovat: miliardář Donald Trump, bývalá kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová a guvernér Chris Christie. Osud druhých připomíná kometu. Pochyby, zda je Romney dostatečně "kovaný" pravičák, vystřelily na oběžnou dráhu nejprve málo známou poslankyni Michele Bachmannovou, ale ta začala ztrácet, protože nemá zkušenosti z výkonné vládní funkce a občas se "přeřekne".

V čele "miláčků" Tea Party ji v srpnu proto nahradil texaský guvernér Rick Pery, jenž však pro změnu zatím předvádí slabší výkony v televizních debatách. V tomto okamžiku se do čela průzkumů veřejného mínění vyšvihl Herman Cain, který prosazuje jednoduchý, ale velmi konzervativní program, je neortodoxní svým původem i děláním kampaně a voliči slyší na jeho plán 9-9-9, podle něhož by tři klíčové daně v USA měly být všechny ve výši devíti procent. Cain vede před Romneym podle jednoho výzkumu už dokonce o 20 % (38 ku 18), ale nelze vyloučit, že dopadne jako jeho předchůdci a brzo zažije propad podpory. Jeho slabinami je totiž slabší struktura kampaňového týmu a nepříliš vysoký rozpočet. Podle mnohých je však už teď favoritem na to, aby si ho případný jiný vítěz primárek vybral jako viceprezidentského kandidáta.

Reflex, 42/2011