Petr Sokol: Sexy komunistka Vallejová

07. listopadu 2011
07 List
www.reflex.cz
20.10.2011

Latinská Amerika získala během několika posledních měsíců nový symbol revolucionáře. Nepředstavujte si ho jako vousatého muže bojujícího se svými druhy v džungli. Je jím mladá dívka Camila Vallejová.

Pohledná, třiadvacetiletá žena, kterou celá země zná díky televizním vystoupením a debatám, už několik měsíců patří mezi organizátory největších chilských protestů od pádu režimu generála Pinocheta. Rozbuškou aktuálních chilských nepokojů se stala nespokojenost studentů se systémem vzdělávání. Chilské střední i vysoké školství totiž stále vychází z principů, jež položil Pinochetův diktátorský režim. Pinochet stejně jako v dalších oblastech i ve školství vsadil na velmi liberální ekonomický přístup a provedl reformu, kterou lze popsat jako faktická privatizace školství.

POSTÁTNĚTE ŠKOLY!

Střední školy neprovozuje stát, ale obce a soukromé instituce. Stát je financuje pouze na základě toho, kolik je navštěvuje studentů, a jinak do jejich chodu téměř nezasahuje. Levici se to nelíbí, ale zapomíná, že díky tomuto systému mohlo Chile po Pinochetově pádu zavést bezplatné střední školství, jež je v Jižní Americe výjimkou. Podobná situace je pak i ve vysokém školství. I tam převažují soukromé univerzity nad veřejnými. Na obou typech škol se ale platí školné, protože i náklady veřejných univerzit platí stát jen z jedné třetiny. Jako zajímavý fakt se v této souvislosti může jevit fakt, že "pinochetovský" systém školství nezměnila dosud žádná z vlád.

To může překvapit zejména v souvislosti s faktem, že po pádu diktátora zažilo Chile dvacet let vlád demokratické levice. Ostatně studenti demonstrovali pravidelně i proti nim. Letos se jim jen vzhledem k levicovému smýšlení jejich vůdců demonstruje lépe, protože kritizují vládu pravicového prezidenta Sebastiána Pinery.

Protestující studenti chtějí větší vstup státu do vzdělávacího systému a domáhají se toho, aby byl v chilském školství omezen princip zisku, rozuměj omezeny soukromé vzdělávací instituce. Řešení vidí ve zvýšení státních výdajů na školství a "zavedení vysokoškolského studia otevřeného pro všechny", přičemž pod druhým požadavkem se neskrývá nic jiného než zrušení školného na veřejných vysokých školách.

Ve středním školství chtějí převedení škol pod státní kontrolu a omezení systému, kdy jsou školy financovány podle počtu studentů. Studenti také požadují zjednodušit přijímačky, které dnes vycházejí z centralizovaného testu. Útokům na soukromé školy ze strany studentských aktivistů se nebudeme divit, když si blíže představíme již zmiňovaný symbol protestů – Camilu Vallejovou. Studentka geografie začala studovat v roce 2006 na Chilské univerzitě v hlavním městě. Brzy se stala členkou vedení Federace univerzitních studentů Chile (FECh), a v roce 2010 byla dokonce jako druhá žena v historii federace zvolena její předsedkyní.

O Camiliných politických preferencích svědčí nejenom tradice její rodiny, kde oba její rodiče patřili v 70. letech ke Komunistické straně Chile, ale zejména její členství v Komunistické mládeži Chile. Nikoho pak už asi nepřekvapí, že její kanceláři vévodí portrét Karla Marxe. 


POD OCHRANOU

Vallejová je dnes paradoxně pod policejní ochranou, protože dostala několik výhrůžek zabitím. Zvláštnost situace tkví v tom, že ji chrání policie, s níž se "její" demonstranti střetávají v pouličních bitvách, protože statisícové protesty v ulicích jsou občas doprovázeny rabováním a potyčkami s policií. Situace v chilské společnosti je vůbec aktuálně dosti napjatá. Medializován byl příběh, kdy úředník ministerstva kultury napsal na svůj Twitter: "Zabijte tu děvku a bude po bordelu," mimochodem frázi připisovanou v minulosti Pinochetovi, a byl okamžitě propuštěn.

Vallejová je už teď díky protestům, jež trvají od května, ikonou komunistické levice po celé Latinské Americe. Zmiňují ji populární zpěváci, na internetu kolují oslavná videa o její osobnosti a ona sama jezdí "vyvážet" revoluci mezi studenty v dalších latinskoamerických státech.

Navíc se Vallejová stává první opravdu viditelnou vůdkyní protestů, které probíhají v poslední době od Madridu po New York. Demonstrace "rozhněvaných" v jiných státech ale nemají jasné vůdčí osoby. I proto přitahuje Camila Vallejová tolik pozornosti.

Reflex, 42/2011