Petr Sokol: Polské volby: Donald vs. Kačer

06. října 2011
06 Řij
www.reflex.cz
06.10.2011

Dlouhodobě stabilní politická situace v Polsku se před březnovými volbami začíná dramatizovat. Jasným FAVORITEM ZŮSTÁVÁ VLÁDNÍ STRANA premiéra Donalda Tuska, ale objevují se zápletky.

Tuskovi by mohl mnohý jeho kolega závidět. Jeho středopravicová Občanská platforma (PO) byla ve všech výzkumech veřejného mínění od posledních parlamentních voleb v roce 2007 nejpopulárnější stranou. Koaliční partner – rolničtí lidovci – ho příliš "nezlobí". Během funkčního období navíc Tusk ukázal na jednoho ze svých spolustraníků a občané Bronisława Komorowského přes výrazný nedostatek charismatu zvolili prezidentem. Tusk sám absolvuje celou předvolební kampaň v době, kdy Polsko předsedá Evropské unii. V zemi nadto finišují přípravy na mistrovství Evropy ve fotbale, jež proběhne příští rok v létě.

OPOZICE DALEKO

Naopak hlavní opoziční strana, kterou je sociálně konzervativní formace Právo a spravedlnost (PiS), se dlouho zdála v krizi. Při smolenské katastrofě ztratila svého hlavního lídra – prezidenta Lecha Kaczyńského – a jeho bratr Jarosław stranu nikdy nedokázal přiblížit Tuskovým liberálům, přestože v předčasných prezidentských volbách prohrál jen o několik procent. Před rokem se navíc PiS zdála v rozkladu. Několik významných členů vypovědělo loajalitu novému šéfovi a založilo si stranu Polsko je nejdůležitější (PJN). Přes počáteční vzestup ale upadla do vnitřních sporů a dnes ji chce volit jen jediné procento voličů. Venkovští, konzervativní voliči se bez pochyby vrátí zpátky k PiS. Ještě hůře si stojí polská levice v podobě postkomunistického Spojenectví demokratické levice (SLD).

Kdysi vládní stranu dnes podporuje jen něco málo přes desetinu voličů a její současný lídr je naprosto nevýrazný. Nepomáhá ani podpora bývalého populárního prezidenta Aleksandra Kwaśniewského. Nejsilnější levicová strana proto musí už v druhých parlamentních volbách za sebou přihlížet tomu, jak se o vítězství perou dvě pravicová uskupení.

Dlouho to vypadalo, že jedinou otázkou voleb bude, zda Tusk získá v parlamentu většinu sám. S blížícími se volbami se to zdá méně pravděpodobné, přestože hospodářská krize se země příliš nedotkla. Opoziční PiS těsně před volbami krok za krokem stahuje svou ztrátu. Jarosław Kaczyński dokonce v kampani prohlašuje, že po dle interních výzkumů těsně vede, což ale zatím žádný nezávislý průzkum nepotvrdil.

Jenže na druhou stranu u jeho konzervativní a na venkově silné strany vždy platí, že ve volbách získává více hlasů než ve výzkumech. Kaczyńského strana má ovšem problém. I kdyby nakonec překvapivě vyhrála, nebude mít v parlamentu žádného vhodného partnera pro vytvoření vlády. Jasno o koaličním partnerovi nemá ale ani Tusk. Tomu se může stát, že mu nezbude nic jiného než vládnout s postkomunisty.

PISTOLE A VIBRÁTOR

Z této svízelné situace mu může pomoci odpadlík z jeho vlastní strany. Poněkud nezáživná kampaň postrádající výraznou zápletku dostala totiž nový impuls v posledních dnech, kdy průzkumy preferencí daly šanci na vstup do Sejmu i straně, která se trochu krkolomně jmenuje Palikotovo hnutí (Ruch Palikota). Pojmenovaná je po předsedovi, jímž je Janusz Palikot. Bývalý poslanec Tuskovy strany z ní "musel" odejít po sérii vysoce kontroverzních výroků a vystoupení. Palikot například na jednu z tiskovek přišel s pistolí a vibrátorem, jindy si oblékl tričko, na němž z jedné strany bylo napsáno "jsem gay" a na druhé, že je z opozičního Svazu demokratické levice (SLD). Palikot to komentoval slovy, že je pro ochranu menšin, což samozřejmě opozici rozběsnilo. Lídra PiS se zase veřejně zeptal, zda je homosexuál, a na mušku si často brával i bývalého prezidenta. A podobná show, která se u nás dá přirovnat snad jen k politickému stylu Davida Ratha, provází i předvolební kampaň jeho nové strany. Palikot v kampani útočí hlavně na církev. V zemi, kde se ke katolicismu hlásí 90 procent občanů, navrhuje zrušit výuku náboženství ve školách, chce církev zdanit a podporuje potraty a registrované partnerství. 

To vše okořeněné nevybíravými útoky zejména na politiky levice a pouličními happeningy. Jeho politický "cirkus" ale začal fungovat. Palikot odčerpává hlasy levici a v menší míře i Tuskovi a může nakonec skončit v Sejmu.

Reflex 40/2011