Petr Sokol: Rozpouštím parlament

15. září 2011
15 Zář
www.reflex.cz
15.09.2011

Lotyši v sobotu rozhodnou o tom, kam bude další roky směřovat jejich země. Hlavním tématem je vliv politických kmotrů na politiku.  

Za předčasné volby "může" bývalý prezident Valdis Zatlers, který v květnu překvapil spoluobčany emotivním televizním projevem, v němž oznámil, že rozpouští parlament. Využil k tomu polozapomenutou část lotyšské ústavy, která hlavě státu dává možnost ukončit mandát parlamentu. Tato pravomoc je ale v nejvyšším lotyšském zákonu formulována způsobem "hop trop", protože rozpuštění parlamentu musí v referendu podpořit občané. Pokud ale v lidovém hlasování prezidentův zákrok podporu voličů nezíská, vede to k bezprostřednímu odvolání hlavy státu. V Zatlersově případě jeho prezidentský konec ale nastal ještě před referendem, protože mu v červnu vypršel mandát a odvážný krok mu část poslanců "vrátila" tím, že ho v tajné volbě do úřadu znovu nezvolila.

KMOTŘI

Zatlerse, který do května zůstával mimo stranickou politiku a byl spíše ceremoniálním prezidentem, údajně rozzlobil fakt, že politiku v Lotyšsku ovládají tzv. oligarchové. Tito muži, jež by u nás možná někdo nazval kmotry, propojují politiku a velké podnikání. O jejich moci podle Zatlerse svědčil i moment, který ho přímo přiměl rozpustit parlament.

Lotyšský zákonodárný sbor odmítl v květnu dovolit protikorupční policii domovní prohlídku u jednoho z oligarchů, Ainarse Šleserse. On i další dva velcí oligarchové – bývalý premiér Andris Škele a dlouholetý starosta města Ventspils a jeden z nejbohatších Lotyšů, Aivars Lembergs – za sebou mají podobnou cestu. Na počátku 90. let vydělali podnikáním velké peníze a následně vstoupili s novými stranami do politického ringu, v němž se uvedli jako bojovníci se zkorumpovanými politiky. Jejich strany uspěly, ale brzo se ukázalo, že nejsou v oblasti korupce o nic čistší než jejich političtí předchůdci. Jejich politická kariéra svědčila spíše o opaku, přesto si uchovali klíčovou roli na nestálé lotyšské politické scéně.

Zatlersovi se dlouho jeho deklarované úsilí – vymýtit z politiky oligarchy – dařilo. Občané na počátku července v referendu drtivou většinou návrh rozpustit parlament potvrdili, předčasné volby byly vypsány na 17. září a bývalý prezident oznámil vznik nové strany, kterou pro přehlednost pojmenoval Zatlersova reformní strana (ZRP). Nová strana se okamžitě vyhoupla do čela preferencí a o Zatlersovi se pomalu začalo mluvit jako o příštím premiérovi. Otázkou zůstává, zda dostane oligarchy z politiky, nebo se do budoucna nestane sám "novým oligarchou".

Reflex, 37/2011