Soukromé bezpečnostní služby a české právo - analýza Ing. Jaroslava Salivara, ředitele Centra bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institut

24. srpna 2011
24 Srp
www.cevro.cz

CEVRO Vám přináší exklusivní analýzu ředitele Centra bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institut ing. Jaroslava Salivara.

Analýza se věnuje bezpečnostním agenturám, jejich pravomocem, zákonným úpravám, které se na ně vztahují a které je regulují.

Přečtěte si ukázku z analýzu a níže si jí stáhněte celou v pdf.

Soukromé bezpečnostní služby a české právo
Ing. Jaroslav Salivar, ředitel Centra bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institut

Kolik máme v České republice bezpečnostních služeb? Jak je vlastně jejich činnost upravena zákony? Jaká mají oprávnění? Měli bychom je více regulovat? A jak?

V České republice dnes působí přibližně 7.500 podnikatelských subjektů, které zaměstnávají na 52.000 zaměstnanců. S činností soukromých bezpečnostních služeb se můžeme (zejména ve větších městech) setkat téměř na každém kroku. Poskytují totiž velmi rozmanité služby, jako třeba ostrahu objektů a pozemků, recepčních a vrátných v takových prostorech, skrytých hlídačů v obchodech, ochranu osob, soukromých detektivů, instalaci a provoz různých technických prostředků k zabezpečení objektů a pozemků, včetně kamerových systémů, jejich monitoring, vyhodnocování, reakci na případné narušení, převozy peněz a jiných cenností apod. Můžeme se s nimi setkat v objektech soukromých společností, ale i státních úřadů a měst a obcí, v obchodech, na parkovištích, ve  výrobních podnicích, provozovnách nejrůznějších služeb, stále častěji i v bytových komplexech určených k bydlení, nikoli jen podnikání.

Při své činnosti zaměstnanci soukromých bezpečnostních služeb často působí v uniformách, bývají ozbrojeni, doprovázeni velkými psy často bojových plemen, školeni v sebeobraně a cvičeni v bojových sportech, zasahují do soukromí mnoha osob, shromažďují a zpracovávají osobní a často i citlivé údaje. Řada lidí dnes již ani nedokáže rozlišit činnosti soukromých bezpečnostních služeb od činností strážníků obecních policií či dokonce policistů Policie České republiky.

V takové situaci je jistě oprávněné se ptát, jak je působení soukromých bezpečnostních služeb v České republice upraveno právním řádem? Jak vlastně proti mně mohou zasáhnout a co jsou oprávněni ode mne požadovat? Mohou mne sledovat, sbírat o mně informace, použít proti mně násilí či dokonce zbraň? A co jim hrozí, pokud při své činnosti poruší či porušují zákon? Bohužel konkrétní příklady činnosti minimálně jedné velké soukromé bezpečnostní služby v poslední době ukázaly, že takové dotazy a obavy jsou zcela na místě...

Celá analýza v přiložením pdf souboru.