Petr Sokol komentoval pro Události, komentáře pochod Prague Pride

09. srpna 2011
09 Srp
www.ceskatelevize.cz
08.08.2011

Politolog CEVRO Petr Sokol komentoval pro Události, komentáře chystaný pochod Prague Pride.


Spory o konzervatismus

Moderátor:
Diskuse kolem dopisu velvyslanců, kteří podpořili pražský pochod osob s gay a lesbickou orientací nabrala dnes na síle. Proti tomu, že záštitu nad akcí převzal primátor Prahy Bohuslav Svoboda, se už před pár dny postavil hradní vicekancléř Petr Hájek. Dnes se k němu přidal i Ladislav Bátora z iniciativy DOST. Velvyslance 11 zemí, působících v Praze o víkendu za jejich postoj kritizoval i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. A i když mají často rozdílný názor,tak s jeho názorem dnes vyjádřil souhlas dokonce i prezident Václav Klaus. Mimo jiné řekl nebo napsal: Neodvedu si představit, že by si jakýkoli náš velvyslanec dovolil formou petice zasahovat do vnitropolitické diskuze v jakékoli demokratické zemi světa. Naším hostem je teď Ladislav Jakl, ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky, pane řediteli, zdravím vás, dobrý večer.

Ladislav Jakl, ředitel politického oboru, Kancelář prezidenta republiky, Praha:
Dobrý večer z pražského Klárova.

Moderátor:
Proč by velvyslanci, pane řediteli, nemohli v zemi svého působení podpořit nějakou aktivitu?

Ladislav Jakl, ředitel politického oboru, Kancelář prezidenta republiky, Praha:
Já si nemyslím, že tito velvyslanci podporovali nějakou aktivitu, oni se naopak vůči něčemu ohrazovali. Ohrazovali se na základě bůh ví jakých informací proti hypotetickému útlaku, který tady homosexuálové v České republice podle nich asi zřejmě zažívají. Oni se vyslovili za právo homosexuálů pořádat nějakou akci, jako kdyby toto právo kdokoli homosexuálům u nás upíral. Já si myslím, že toto skutečně by si český velvyslanec v Rakousku, Německu, Francii, v jakékoli civilizované zemi absolutně nedovolil, aby se ohrazoval vůči výroku nějaké tamní autority. Dokonce ještě na základě špatných informací.

Moderátor:
Ale je přece zcela běžné, že velvyslanci se zapojují do života země, v níž působí, že jsou součástí nějakého politického a společenského diskurzu té země. Proč je právě tohle a ne třeba jiné velvyslanecké aktivity tím, co je tak kritizováno, třeba i panen prezidentem. Proč právě tohle?

Ladislav Jakl, ředitel politického oboru, Kancelář prezidenta republiky, Praha:
Pane redaktore, já nevím, jestli se mě ptáte vážně, nebo jestli to víte nebo jestli to nevíte? Přece vůbec nejde o projev zapojení se do života. Oni se ohradili proti výrokům občanské iniciativy, ohradili se proti výrokům jednoho úředníka z prezidentské kanceláře. Vyvolali tím dojem, že komusi v České republice jsou upírána nějaká práva. Kromě toho, že se tím vyslovily nejen autority státu, který tady zastupují, tak také tím dali najevo, jaké mají smýšlení o České republice. A jak zřejmě, na základě velmi pomýlených informací, reportují své dojmy a představy do svých zemí.

Moderátor:
Promiňte, ale to, co říkáte, neukazuje to naopak i to, co říkáte i ta reakce pana prezidenta nebo pana Bátory, že velvyslanci naopak tím svým prohlášením nebo řekněme podporou jedné menšiny možná právě trošku uhodili hřebíček na hlavičku, když se právě při tomto tématu ozvaly právě tyto hlasy, které jejich krok odsuzují?

Ladislav Jakl, ředitel politického oboru, Kancelář prezidenta republiky, Praha:
Víte, je dobře, že se o tomto předvádění homosexuálních aktivit mluví. Je to určitě dobře, myslím, že je celkem legitimní, když se to někomu nelíbí, např. mně. Mně se nejen nelíbí, že primátor tohoto krásného slavného města jménem své autority, jménem svého úřadu vyslovil záštitu nad tímto předváděním se homosexuálních aktivit. Mně se nelíbí samotné toto předvádění homosexuálních aktivit, protože mě se nelíbí předvádění sexuálních aktivit. Já si myslím, že sexualita je nádherná, úžasná a především intimní věc a neměla by se manifestovat.

Moderátor:
Promiňte, pane Jakle, výraz homosexuál, třeba v tomto rozhovoru, používáte jenom vy. O sexuálních aktivitách mluvíte jenom vy, ale dobře. V tom prohlášení se ještě pan prezident ohání svobodou slova. Kde je potom svoboda slova oněch velvyslanců, abychom se zase vrátili k tomu tématu, názoru těch 11 ambasadorů?

Ladislav Jakl, ředitel politického oboru, Kancelář prezidenta republiky, Praha:
Přece určitě vy, stejně tak dobře jako diváci, kteří se dívají na tento pořad, dobře vědí, že tito velvyslanci neřekli, to je prima, bude něco hezkého, barevného, někoho to možná pohorší, ale my se budeme dobře bavit, a přispěli tím do nějaké debaty vnitrospolečenské. Oni se vyslovili vylmi bojovně s cílem vyvolat společenský útok na ty, kteří zapochybovali o tom, jestli je vhodné nebo není vhodné, že pražský primátor této akci poskytl svoji společenskou podporu a záštitu, a kteří mají na to nějaký kritický ohlas. Oni vyslovili názor, že se tím projevuje nějaká tolerance. Víte, spoustu věcí mohu tolerovat kolem sebe, rozhodně je velmi málo věcí, které bych, kdybych náhodou měl tu moc, chtěl v životě zakazovat. Ale to mi nebere právo, abych spousty věci kritizoval, vyjadřoval nad nimi nelibost a tito velvyslanci, jako kdyby chtěli vyjádřit upírat právo vyjadřovat někomu nelibost. A to na naší domácí vnitropolitické scéně. A dokonce horovali pro to, aby tady někomu nebyla upírána nějaká práva. Já myslím, že u nás v České republice jsou práva lépe ošetřena než v mnohých západních zemích.

Moderátor:
Pojďme k poslední věci. V poslední době se zdá, že se výrazně aktivizuje skupina lidí kolem iniciativy D.O.S.T., dostává se jí i podpory od prezidenta republiky Klause i od jeho spolupracovníků. Nebylo by výhodnější, férovější, možná i pro tuto skupinu lidí transparentnější, aby se přetransformovala v politickou stranu? A to je přece i teze pana prezidenta Klause, že standardní politický život by se měl, teď ho samozřejmě trošku parafrázuji, ale že by se měl odehrávat řekněme v mantinelech standardních i stranických struktur?

Ladislav Jakl, ředitel politického oboru, Kancelář prezidenta republiky, Praha:
Já myslím, že iniciativa DOST má 4 členy, pokud vím, pak existuje několik set signatářů, kteří podporují myšlenky, já jsem jeden z nich, já nevím, jak 4 lidé se budou přeměňovat v nějakou politickou sílu. Existuje tu spousta jiných platforem myšlenkových, názorových. Je zvláštní, že většinovým médiím vadí zrovna tato. Vy jste vyslovil tezi, že ..

Moderátor:
Počkejte, rozhodně já jsem nevyslovil žádnou tezi, našemu médiu určitě nic nevadí. Já se vás jenom zcela standardně ptám, jestli by nebylo standardnější, i s ohledem na myšlenky prezidenta Václava Klause nebo na jeho teze o tom stranictví, jestli by nebylo transparentnější založit politickou stranu? Proto se na to ptám.

Ladislav Jakl, ředitel politického oboru, Kancelář prezidenta republiky, Praha:
Zeptejte se pánů z DOST. To není otázka pro mě, který jsem signatářem jejich základního prohlášení a souhlasím s ním. Ale není pravda, že jste nevyslovil tezi, vy jste vyslovil tezi, že se aktivizují. Oni jsou aktivní celá léta a byli také mnohem aktivnější než dnes. Pořádají demonstrace, kterých si média všímají.

Moderátor:
Řekl bych, že je o nich teď výrazně slyšet.

Ladislav Jakl, ředitel politického oboru, Kancelář prezidenta republiky, Praha:
Teď jsou silnější pokusy nějak skandalizovat a okřikovat je a umlčovat. Já bych řekl, že se teď se spíš aktivizují ti, kteří jim chtějí šlápnout na krk.

Moderátor:
Tak my rozhodně nikoho neskandalizujeme, my se pouze ptáme, děkuji, že jste odpovídal na moje otázky, pane Jakle. Nashledanou.

Ladislav Jakl, ředitel politického oboru, Kancelář prezidenta republiky, Praha:
Já vám děkuji za otázky. Nashledanou.

Moderátor:
A dalším hostem je teď politolog Petr Sokol,člen ODS, dobrý večer do Prostějova.

Petr Sokol /ODS/, politolog, Prostějov:
Dobrý večer z Prostějova.

Moderátor:
Řekněte, proč podle vás tohle téma vyvolalo tak zásadní debatu na české politické scéně?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Prostějov:
Já myslím, že to je téma, které ve všech evropských zemích rozděluje pravicovou scénu, protože to je klasický střet mezi konzervatismem a liberalismem a vzhledem k tomu, že tyhle ty dva proudy se ve většině pravicových stran a vůbec pravicové myšlení se v celé Evropě spojilo do jednoho většího proudu, do toho, co nazýváme pravicí, tak přece jenom v rámci tohohle politického spektra k takovýmhle rozmíškám poměrně často dochází. Nad tématy jako je postoj k homosexualitě, interrupce, trest smrti a několik dalších.

Moderátor:
Vy jste sám naznačil, že se mění i tradiční strany, třeba britští konzervativci už za své v posledních letech přidali i hodně liberálních prvků, je to vidět i právě na jejich vztahu k gay komunitě. Půjde nebo jde podle vás a teď se vás ptám i jako člena ODS, touhle cestou strana, již jste členem?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Prostějov:
Tak myslím si, že občanská demokratická strana po celou svoji dobu je stranou, kde najdeme oba tyhle proudy. Ty v zásadě za celou dobu více než 20letou historii ODS žijí v poměrně harmonické koexistenci. Myslím si, že výrazný posun není třeba. Protože je to strana, kde na jedné straně máte Jana Zahradila, na druhé straně Marka Bendu, tzn., je tam ten proud konzervativní i liberální.

Moderátor:
Dobře, na závěr se vás zeptám na to, čím jsem končil předchozí rozhovor s panem Jaklem: umíte si představit, že třeba kolem prezidenta Klause by mohli vyrašit nebo už možná raší zárodky nové politické strany, která by možná po ODS převzala tu čistě konzervativní agendu?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Prostějov:
Tak já si to dost dobře představit nedokážu. Já si myslím, že pravicové strany v tuhle chvíli jsou v parlamentu dvě, jsou poměrně silné. Nemám představu, že by tu byl ještě prostor pro další pravicovou stranu. Jak jsem říkal, ten konzervativní proud je zastoupen jak v ODS, tak v TOP 09. Takže myslím si, že pro nějakou čistě konzervativní stranu není doba.

Moderátor:
Tzn. že třeba i v ODS i TOP 09 se vždycky budou střetávat oba dva ty proudy? Nebo slévat a bude docházet k takovýmto debatám, jakými jsme teď svědky?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Prostějov:
Já myslím, z pohledu politologa, že určitě budou. A myslím si, že je to dobře. Protože jak už jsem říkal na začátku, k moderní pravici oba ty proudy patří a je to i v zájmu stran, aby oslovily širší spektrum voličů. Protože v zemi jako je Česká republika, která patří k těm, které jsou nejvíc ateistické v Evropě, se ten čistý konzervatismus a i když by se to někomu líbilo, velkou podporu mít nemá. Myslím si, že to je pragmatický, efektivní sňatek z rozumu mezi konzervatismy a liberály na české pravici.
Moderátor:
Pane Sokole, i vám děkuji za to, že jste se zúčastnil dnešního vysílání. Nashledanou.

Petr Sokol /ODS/, politolog, Prostějov:
Děkuji za pozvání.

Záznam diskuse najdete zde (v čase 34:10).