Petr Sokol: Lotyši si rozpustili parlament

04. srpna 2011
04 Srp
www.reflex.cz
04.08.2011

Předminulou sobotu lidé v Lotyšsku odhlasovali v referendu předčasný konec volebního období poslanců. BÝVALÝ PREZIDENT VALDIS ZATLERS, jenž referendum vyhlásil, uspěl a může uspět podruhé: v parlamentních volbách vyzývá na souboj lotyšské oligarchy.

Na první pohled odvážný počin sice Zatlerse stál prezidentskou funkci, nyní se o něm ale mluví jako o možném budoucím premiérovi. Bylo tedy referendum snahou "vyléčit" politiku baltské republiky, nebo vypočítavým tahem, který měl nestranického prezidenta posunout k ještě větší moci?

NESTRANICKÝ PREZIDENT

Pro odpověď se musíme vrátit na začátek příběhu dnešní rozhárané lotyšské politiky. Valdise Zatlerse zvolil lotyšský parlament prezidentem v roce 2007. Ve stranicky roztříštěném parlamentu neexistovala jasná většina pro silného prezidentského kandidáta, a proto politici sáhli po "nepolitickém" kandidátovi.

Vybrali známého a uznávaného lékaře – šéfa traumatologie v hlavním městě Riga – Valdise Zatlerse, jenž však za sebou neměl žádnou politickou zkušenost. Zatlers se dlouho jevil jako "kladeč věnců" – prezident, který plní ceremoniální úkoly, ale do stranické politiky příliš nezasahuje.

Ve srovnání s jeho nepříliš výrazným prezidentstvím zapůsobil jako politická bomba jeho televizní projev z 28. května letošního roku. Nic netušícím divákům v něm zcela překvapivě oznámil, že se jako první lotyšský prezident v historii rozhodl využít pozapomenutou pravomoc, již hlavě lotyšského státu dává ústava, a vyhlásit referendum o rozpuštění Saeimy, jak se jmenuje v originále lotyšský parlament. Tuto pravomoc ale dává ústava pod poměrně tvrdou sankcí. Pokud by občané v referendu parlament odmítli rozpustit, prezident by automaticky přišel o svůj úřad. Zatlers tuto hru ve stylu vabank navíc rozehrál v okamžiku, kdy mu do konce funkčního období chyběl jediný měsíc, a v situaci, kdy všechny strany počítaly s tím, že ho v úřadu potvrdí na další čtyři roky. Mohla tedy nastat situace, že měsíc po znovuzvolení bude hned odvolán, protože mu sázka na referendum nevyjde.

Jako hlavní důvod pro referendum Zatlers v dnes již památném televizním projevu označil stoupající vliv tzv. oligarchů na lotyšskou politiku. Jako oligarchové se v Lotyšsku označují významní podnikatelé, kteří vstoupili do politiky a hrají v ní nyní klíčovou roli. Lotyšská politika je vůbec hodně zvláštní. Již celé roky v parlamentních volbách pravidelně (s jedinou výjimkou) vítězí strana, jež před volbami neexistovala, a nebyla proto ani v parlamentu. Vznikají stále nové strany, za nimiž většinou stojí vlivná podnikatelská skupina a jež si do čela postaví populární osobnost, která natáhne hlasy.
U nás je takový postup stále ještě ojedinělý, v Lotyšsku takto vznikly téměř všechny parlamentní strany. Moci oligarchů navíc pomáhá také fakt, že v zemi žije velmi silná ruská menšina, a strach, že by mohla volby vyhrát "ruská" strana, často voliče nahání ke stranám s pošramocenou pověstí.

Za přímou rozbušku vypsání referenda tehdejší prezident Zatlers v květnu označil situaci, kdy parlament odmítl dát souhlas k policejní prohlídce v domě jednoho z oligarchů a významného politika, Ainarse Šleserse. To podle Zatlerse dokázalo, že politika je plně v rukou oligarchů.

POMSTA OLIGARCHŮ

A právě oligarchové v prvním kole souboje o moc v zemi vyhráli, když parlament překvapivě Zatlerse v červnu nezvolil znovu prezidentem, ale dal přednost málo výraznému poslanci Strany zelených a rolníků Andrisu Berzinšovi. Ten se sice stal prezidentem, ale média rychle začala mluvit o loutce v rukou oligarchů.

V této atmosféře šli voliči k volebním urnám, přičemž všechny velké strany oficiálně vyzvaly k hlasování pro rozpuštění parlamentu. Začala s tím největší vládní strana Jednota, v níž oligarchové nehrají významnou roli, a pod tlakem obavy ze ztráty voličů se postupně k tomuto postoji přidaly i ostatní strany, včetně těch "patřících" oligarchům.

Voliči dali v referendu jednoznačně za pravdu Zatlersovi, když parlament rozpustili téměř 95 procenty hlasů. Zatlers v den konání referenda oznámil, že zakládá novou, "Zatlersovu reformní stranu", která by měla boj s oligarchy dovršit v zářijových předčasných volbách. Zda k tomu skutečně dojde, nebo se zopakuje scénář se založením nové strany v čele s populární osobností, ale s temným pozadím, bude jasné až po parlamentních volbách. Podle průzkumů s podporou pro novou stranu kolem 24 procent se Zatlers každopádně jeví jako žhavý kandidát na premiéra.

Reflex, 31/2011