Petr Sokol: Strache straší Rakousko

14. července 2011
14 Červ
www.reflex.cz
16.06.2011

Voličským preferencím v Rakousku vévodí populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ), již by v květnu volilo téměř 30 procent Rakušanů. Stranu k výrazné voličské podpoře přivedl zesnulý Jörg Haider, ale její současnou hlavní hvězdou je HANS-CHRISTIAN STRACHE, který svého učitele překonává. 

Strache, jemuž bylo v neděli 42 a pochází z Vídně, již veřejně vyhlásil svou ambici stát se po parlamentních volbách v roce 2013 příštím rakouským kancléřem. Kombinace současné ekonomické krize a matný výsledek v Rakousku tradičně vládnoucí velké koalice levicových sociálních demokratů a pravostředových lidovců zreálňují Stracheho kancléřský sen. 

DĚDA Z LIBERCE 

Čechy může zaujmout sudetský původ rodiny jeho otce, která pocházela z Liberce a byla po válce odsunuta do Rakouska. Děda z matčiny strany pro změnu do Rakouska přišel jako voják Wehrmachtu během připojení k Německu v roce 1938 a oženil se tu. Strache vyrůstal sám s matkou ve Vídni a vyučil se zubním technikem. Už v mládí mu učaroval svět tzv. Burschenschaftů – nacionalistických a často proněmecky orientovaných studentských spolků. 

A právě z těchto časů pocházejí informace o jeho kontaktech s krajně pravicovou scénou, jejíž řada představitelů pochází také z těchto nacionalistických spolků. Strache se měl účastnit několika akcí pořádaných místními neonacisty. 

Tyto informace nyní relativizuje a od neonacismu se vždy distancuje, čímž kopíruje politické postupy svého předchůdce Haidera. 

TŘETÍ TÁBOR 

Rakouskou politiku již déle než století ovládají tři politické proudy. Vedle socialistů a křesťansky orientovaných lidovců existuje tzv. třetí tábor. Ten vznikl už za rakouské monarchie jako liberálně nacionalistický proud, prosazující nacionální zájmy německy mluvících občanů habsburského soustátí a soupeřící s národním obrozením jiných národů monarchie. 

Mezi válkami byl nejhlasitějším podporovatelem spojení Rakouska s Německem. Po roce 1945 byl na čas zakázán, protože ho zbylé dvě strany činily odpovědným za anšlus, ale postupně se obnovil v podobě dnešních svobodných. Strana si ponechala svou proněmeckou orientaci, což se však například projevovalo v tom, že strana dlouho jako jediná v neutrálním Rakousku propagovala vstup do evropského integračního procesu. 

V 50. letech ke svobodným vstoupila řada bývalých členů NSDAP a exponentů nacistického režimu. 

Svobodní se ale během sedmdesátých let více začali odvolávat na svou liberální tradici a v roce 1983 dokonce již jako liberální strana vstoupili poprvé do vládní koalice (se socialisty). To však nepřekousl národní proud uvnitř strany a vynesl do čela po třech letech právě Haidera. Tento špičkový politický komunikátor stranu zásadně přetvořil, přinesl dvě nová témata v podobě kritiky imigrace a boje proti zkostnatělé velké koalici, otočil proněmeckou orientaci strany v rakouský patriotismus a zvedl svobodné z podpory kolem pěti procent k zisku více než čtvrtiny všech voličských hlasů. Haider stranu dokonce v roce 1999 dovedl do vládní koalice s lidovci, což ale vedlo k umírnění stranické rétoriky a vnitřním sporům a jeho pragmatickému křídlu se postavil tehdejší šéf vídeňských svobodných Strache. 

VÍDEŇ, NE ISTANBUL 

Strache byl tehdy považován za outsidra, "laciný Haiderův klon", pouhého zubního "technika bez maturity" a hrobaře svobodných. Jenže brzo se ukázalo, že nový lídr opozice je neméně schopný komunikátor jako Haider, od něhož se navíc liší stálostí politických postojů. Nadto se pro mnohé překvapivě potvrdilo, že protestní potenciál svobodných není spojen jen s osobou J. Haidera a že program svobodných jako pokračovatelů "třetího tábora" má v rakouské společnosti své pevné místo. 

Strache v politice strany zdůraznil antiislamistický prvek a přišel s hesly typu "Vídeň se nesmí stát Istanbulem" nebo "Pummerin statt Muezzin" (Pummerin jako jeden ze zvonů vídeňské katedrály místo muezzina). 

Kampaň ve vídeňských zemských volbách před rokem zase postavil na sloganu Vídeňská krev (Wiener Blut). Název slavného valčíku propojil s antiimigračním významem, a použil ho dokonce k apelu na mladé voliče. V Rakousku se totiž nyní volí již od 16 let. Hans-Christian (HC) Strache slavný valčík "zrapoval" a doplnil vlastnoručně nazpívaným textem, který představil pod názvem "HC goes Wiener Blut" v pátek večer na nabité největší vídeňské diskotéce. Minulý týden Strache uzavřel ve Štrasburku spojenectví s Marine Le Penovou – šéfkou francouzské Národní fronty, jež stejně jako on zmírňuje ostrý profil francouzských pravicových populistů a loví v umírněných vodách. Nyní chtějí společně sebrat milión podpisů nutných pro evropské referendum o přistěhovalectví a v kampani poukazovat na příliv uprchlíků z neklidného severu Afriky. O Strachem ještě určitě uslyšíme.

Reflex, 24/2011