Václav Klaus - předsednictví v datech
Listopad 1989: Václav Klaus se zapojil mezi zakladatele Občanského fóra, které vzniklo jako široké protitotalitní hnutí.
Prosinec 1989: Za Občanské fórum (OF) byl Václav Klaus jmenován federálním ministrem financí ve vládě M. Čalfy.
13. října 1990: Občanské fórum si v rámci procesu hledání způsobu, jak by mohlo nadále fungovat, zvolilo svého vůbec prvního předsedu. Václav Klaus s podporou delegátů z regionů a s programem postupného přetvoření OF v politickou stranu pro mnohé překvapivě porazil odpůrce transformace OF na politickou stranu M. Palouše.
Jaro 1991: Václav Klaus inicioval vznik politické strany na základě pravicového křídla Občanského fóra. Pro novou stranu byl následně vybrán název Občanská demokratická strana. 4. března 1991 byl v Praze ustaven přípravný výbor ODS v čele s Václavem Klausem. Oficiálně byla nová strana Ministerstvem vnitra zaregistrována 18. března 1991.
21. dubna 1991: Prvním předsedou Občanské demokratické strany (ODS) byl na jejím ustavujícím kongresu v Olomouci zvolen Václav Klaus, který tuto funkci vykonával více než jedenáct let, a to do prosince 2002.
Říjen 1991: K funkci ministra financí Václavu Klausovi přibyla také pozice místopředsedy vlády ČSFR.
5. a 6. června 1992: Václav Klaus vedl jako volební lídr do voleb koalici ODS–KDS (Křesťanskodemokratická strana) a dovedl ji v českých zemích k volebnímu vítězství jak ve volbách do Federálního shromáždění, tak do České národní rady. Na Slovensku strana kandidovala v koalici s Demokratickou stranou, ale nepřekročila pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu.
2. července 1992: Předsedou vlády České republiky byl jmenován předseda ODS a dosavadní federální ministr financí Václav Klaus. Stanul v čele koaliční vlády ODS, KDS, ODA a KDU-ČSL.
26. srpna 1992: Premiéři české a slovenské vlády Václav Klaus a Vladimír Mečiar podepsali ve vile Tugendhat v Brně dohodu o rozdělení federace.
1. ledna 1993: Václav Klaus se po rozdělení Československa, k jehož klidnému a nekonfliktnímu průběhu zásadně přispěl, stal historicky prvním předsedou vlády samostatné České republiky.
18. a 19. listopadu 1994: ODS pod Klausovým vedením vyhrála první komunální volby po svém vzniku.
18. a 19. listopadu 1995: Kongres ODS schválil její sloučení s Křesťanskodemokratickou stranou (KDS). V roli předsedy „rozšířeného“ subjektu delegáti na jednání v Hradci Králové potvrdili Václava Klause.
31. května a 1. června 1996: Václav Klaus ve volbách do Poslanecké sněmovny ODS opět dovedl k pozici nejsilnější parlamentní strany a prezident Havel ho znovu pověřil funkcí předsedy vlády. Klausova druhá vláda byla menšinovou koalicí ODS, ODA a KDU-ČSL. Její vznik v PS umožnila tolerance ze strany opoziční ČSSD.
15. a 16. listopadu 1996: ODS vyhrála ustavující senátní volby, v nichž obsadila 32 z celkových 81 senátorských mandátů.
28. listopadu 1997: Politici ODS Jan Ruml a Ivan Pilip vyzvali Václava Klause k odstoupení z čela ODS. Záminkou se jim stala údajná sponzorská aféra strany. Tentýž den opustila KDU-ČSL vládní koalici a následující den totéž učinila i ODA. Václav Klaus následně oznámil, že podává demisi na funkci předsedy vlády ČR.
13. a 14. prosince 1997: Kongres ODS v Poděbradech skončil vítězstvím Klausova křídla v ODS. Václav Klaus byl velkou většinou znovu zvolen předsedou strany, když porazil kandidáta „rebelující“ skupiny Jana Rumla. Příznivci Václava Klause také obsadili drtivou většinu stranických funkcí.
Leden 1998: Podporovatelé skupiny poražené na kongresu v Poděbradech se proti vůli strany zúčastnili sestavování polopolitické Tošovského vlády a následně založili novou politickou stranu s názvem Unie svobody. ODS stála v opozici vůči Tošovského vládě.
Červen 1998: Klausova ODS předvedla v předčasných volbách velký „comeback“ a získala 27 procent hlasů. Ve Sněmovně sice existovala teoretická pravostředová většina, ale mezi stranami nedošlo k dohodě.
9. července 1998: ODS uzavřela s ČSSD Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, neboli tzv. opoziční smlouvu, v níž se zavázala tolerovat menšinovou vládu ODS v čele Milošem Zemanem. ODS na čtyři roky odešla do opozice.
Červenec 1998: Po předčasných volbách se Václav Klaus stal na čtyřleté volební období předsedou Poslanecké sněmovny.
Září 1998: Václav Klaus stanul jako opoziční lídr v čele historicky první stínové vlády ODS.
26. ledna 2000: ODS podepsala v ČSSD tzv. Toleranční patent o dalších podmínkách tolerance sociálnědemokratické menšinové vlády.
12. listopadu 2000: ODS se stala nejúspěšnější v krajských volbách a svedla vyrovnaný souboj se Čtyřkoalicí v dílčích senátních volbách.
14. a 15. června: Václav Klaus vedl stranu počtvrté do sněmovních voleb, ale stejně jako v roce 1998 ODS nestačila na sociální demokracii, se kterou prohrála souboj o největší stranu v Poslanecké sněmovně. Naopak vítězně strana vyšla se střetu o primát na pravici, když za ní výrazně zaostala Koalice KDU-ČSL a US-DEU. Přesto ODS opět skončila v opozici, tentokrát proti vládě ČSSD, lidovců a unionistů.
13. až 15. prosince 2002: Na kongresu ODS ve Františkových Lázních se Václav Klaus rozhodl již nekandidovat na předsedu strany. V této funkci ho nahradil Mirek Topolánek. Kongres Václava Klause zvolil čestným předsedou strany a nominoval ho jako kandidáta strany na funkci prezidenta.
28. února 2003: Václav Klaus byl ve třetí volbě hlavy státu zvolen prezidentem České republiky a stal se vůbec první hlavou státu pocházející z pravicové strany. Prezidentská volba se navíc stala velkým úspěchem ODS, která jako opoziční strana prosadila svého kandidáta do nejvyšší státní funkce.
4. září 2006: Prezident Václav Klaus jmenoval menšinovou vládu ODS v čele s Mirkem Topolánkem.
9. ledna 2007: Prezident Václav Klaus jmenoval druhou Topolánkovu vládu, která se skládala z ministrů ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.
15. února 2008: Václav Klaus byl zvolen prezidentem České republiky i pro druhé funkční období, a to opět s jednoznačnou podporou ODS.
6. prosince 2008: Během svého vystoupení na kongresu ODS se Václav Klaus vzdal své funkce čestného předsedy ODS.
13. července 2010: Prezident Václav Klaus jmenoval předsedou vlády předsedu ODS Petra Nečase.