Petr Sokol: Míša prezidentem

28. dubna 2011
28 Dub
www.reflex.cz
28.04.2011

Muž s uměleckou přezdívkou SWEET MICKY (česky Sladký Míša) přesvědčil nejvíce obyvatel karibského ostrova Haiti, že bude jejich dobrým prezidentem. Po čtrnácti dnech sčítání tato osudem tolik zkoušená země konečně zná svou hlavu státu, kterou Haiťané začali vybírat již loni v listopadu.

Haiti volilo poprvé od loňského ničivého zemětřesení, které si v lednu 2010 vyžádalo podle vládních odhadů více než 300 tisíc obětí, což odpovídalo zhruba třem procentům celkové haitské populace.

Jednu z nejchudších zemí světa následně zasáhla ještě epidemie cholery. Haiti je zvláštní země. Řada obyvatel zde například stále praktikuje kult vúdú, což se mimo jiné projevuje i v tom, že se v haitském trestním zákoníku nachází paragraf o zákazu zombifikace lidí. Na Haiti je totiž trestné udělat z někoho pomocí zaklínání "zombie" – oživlou mrtvolu. V takové zemi je pak možné všechno. A že si lidé zvolí prezidentem třeba zpěváka, asi nikoho moc nepřekvapí.

PREZIDENT KOMPAS

Michela Martellyho (50), jak se občanským jménem nazývá "Sladký Míša", znají již přes dvacet let skoro všichni ostrované. A to nikoli díky politice, do níž vstoupil až loni těsně před volbami, ale jako hvězdu haitského stylu taneční hudby, který se jmenuje kompa či kompas. Tento druh hudby vychází z tradičního haitského stylu, jenž je však zmodernizován do podoby pop-music. S trochou nadsázky bychom asi Sladkého Míšu mohli přirovnat k mužské polovině u nás populárního dua "Eva a Vašek". Martellyho kariéra má mnohé prvky "amerického", či asi lépe řečeno "haitského" snu. Jako mladý emigroval do USA, kde se protloukal jako prodavač a stavební dělník. Pak se vrátil na Haiti a začal se věnovat hudbě. Když zemi postihlo loňské zemětřesení a tradičně slabý a nefunkční haitský stát příliš nezvládal organizovat obnovu normálního života, začalo se diskutovat o tom, že nepopulární politiky by mohl nahradit v čele státu někdo jiný.

Michel Martelly vedl od počátku velmi populistickou kampaň, postavenou na zjevně nereálných slibech a útocích na tradiční haitské politiky. Po prvním kole se zdálo, že to ale nestačí, protože vláda oznámila, že ho v souboji o druhé "postupové" místo těsně předběhl vládní kandidát Jude Celestin. Mezinárodní tlak a pouliční protesty vedly ovšem k ojedinělé situaci, kdy vládní kandidát přenechal nakonec místo v druhém kole Martellymu. Zejména v chudinských částech hlavního města a ve stanových městečkách, kde stále po zemětřesení žijí tisíce lidí, vypukly po ohlášení výsledků oslavy ve stylu karibského karnevalu.

STÍNY MINULOSTI

Martellyho kritici ovšem tlumí nadšení z jeho tažení proti zkorumpovaným politikům a poukazují na jeho stinnou minulost. Martelly byl totiž v minulosti spojen s řadou reprezentantů pravicové diktatury a pozdějších polovojenských pravicových bojůvek, jež měly na svědomí vysoký počet obětí z řad politických oponentů. Asi ne náhodou se proto jeden z velkých Martellyho hitů jmenuje "Mon colonel" (Můj plukovník) a údajně opěvuje jednoho z šéfů těchto eskader smrti, plukovníka Josepha-Michela Françoise. V tomto světle nepřekvapí, že přezdívka toho plukovníka zněla také Sweet Micky …

Reflex 17/2011