Petr Sokol v Událostech, komentářích: Jednání o osudu koalice

21. dubna 2011
21 Dub
www.ct24.cz
19.04.2011

Autor:
Poslední možnost, kdy se ještě může koalice dohodnout. Tak označovali ten dnešní den klíčoví politici v kuloárech. A celý den jen čekali na klíčové večerní jednání. Stále stejný je předmět sporu - ministerstvo vnitra. ODS trvá na tom, že VV v jeho čele nemají co dělat.

Petr Nečas /ODS/, premiér:
Resort ministerstva vnitra by nadále neměl být spravovaný VV, to je dlouhodobý kontinuální post.

Autor:
Přesto ODS překvapivě vstřícnou ruku nabídla už odpoledne. Johna z vlády prý nechce vypudit úplně. A tak mu nabízí vicepremiéra pro boj proti korupci.

Petr Nečas /ODS/, premiér:
Je dobré, když se všichni tři koaliční předsedové resp. předsedové všech koaličních stran zúčastňují na vládní zodpovědnosti.

Autor:
VV ale naznačují, že se může jednat o malou lest. A tak jsou opatrní.

Karolína Peake /VV/, předsedkyně poslaneckého klubu:
Rozhodně nechceme přijímat žádné prázdné trafiky za to, že opustíme ministerstvo vnitra.

Autor:
Kdo by měl nakonec na vnitru usednout, ale politici celý den tajili. Až těsně před koaliční schůzkou poslanec VV Petr Skokan pro Radiožurnál připustil, že si tam dovede představit třeba bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho nebo ředitele bezpečnostního odboru Kanceláře prezidenta Radima Bureše.

Moderátor:
Analytička komentovaných Událostí čeká na závěry jednání K12, je před Kramářovou vilou, dobrý večer.

Martina Lustigová, analytička ČT, Kramářova vila, Praha:
Dobrý večer od Kramářovy vily.

Moderátor:
Martino, klíčová otázka, skončilo už jednání?

Martina Lustigová, analytička ČT, Kramářova vila, Praha:
Zdaleka ne, zdaleka ne. Ten optimistický termín nějaké tiskové konference, nějakého brífinku byl 22:30, ale v tuto chvíli tomu nic nenasvědčuje, že by opravdu za nějakou půlhodinu mělo být jasno.

Moderátor:
Martino, skutečně se podle tebe nejvíc v tuto chvíli hraje o ministerstvo vnitra?

Martina Lustigová, analytička ČT, Kramářova vila, Praha:
No, ono to tak opravdu vypadá. Vypadalo to už během těch posledních dnů a vypadá to i teď večer. Podle našich informací se právě o ministerstvu vnitra v Kramářově vile jednalo. Jednalo se o odpolitizování ministerstva vnitra, o tom, že by na ministerstvo vnitra mohla nastoupit nějaká respektovaná nezávislá osobnost. Ale právě v této věci se koaliční lídři nedohodli. A podle našich informací se zatím na ničem konkrétním nedohodli ani v dalších bodech a probíhají samozřejmě i dílčí jednání. Jednotlivé politické strany se mohou radit o dalším postupu.

Moderátor:
Jednání je dlouhé. S čím na jednání strany přišly, víme to?

Martina Lustigová, analytička ČT, Kramářova vila, Praha:
Tak mluvili jsme o tom, že se hraje hlavně o ministerstvo vnitra nebo mimo jiné o ministerstvo vnitra a právě o to se podle mě svede obrovský boj, protože VV v posledních dnech trvaly, dost výrazně trvaly na tom, že by chtěly mít ministerstvo vnitra pod svou gescí, pod svou správou. Naproti tomu ODS říká, že to nepřipadá v úvahu. VV podle ODS na vnitru nemají co dělat. Takže je otázka, jaké místo by VV připadlo místo ministerstva vnitra, pokud by na to přistoupili na odchod z tohoto resortu. Jaké místo by případně připadlo předsedovi VV Radku Johnovi, zda by to byl onen post vicepremiéra pro boj proti korupci. Anebo by to bylo jiné místo, jiný resort, jestli by se nějakým způsobem ty reporty měnily mezi jednotlivými politickými stranami. Koneckonců premiér Petr Nečas se v podvečer nechal slyšet, že přece jenom obecně funguje lépe, když lídři jednotlivých stran jsou právě ve vládě zastoupeni a nesou samozřejmě náklady i samozřejmě klady i zápory toho vládnutí.

Moderátor:
Martino, s jakým závěrem podle tebe K12 vyjde? Jaká varianta řešení je podle tebe nejvíc pravděpodobná?

Martina Lustigová, analytička ČT, Kramářova vila, Praha:
Já jsem říkala, že zatím se na K12 nic konkrétního nedohodlo. A K12 jedná od nějaké 19 hodiny a nějaké minuty. A začala údajně večeří, potom následovalo opravdu to ostré politické jednání. Ale to, že se zatím lídři politických stran zastoupených v koalici na ničem nedohodli, dost výrazně nasvědčuje tomu, že ta jednání se budou protáhnout a že možná ještě dnes večer znát nějaký konkrétní výsledek nebudeme. Ale to je opravdu otevřená věc a v tuto chvíli je velmi těžké odhadovat.

Moderátor:
Napadá tě, Martino, nějaký časový nástin, kdy se dá čekat konec té dnešní noční K12?

Martina Lustigová, analytička ČT, Kramářova vila, Praha:
Opravdu ne, původní informace byla kolem 22:30, ale to už mi teď nepřijde, jako příliš realistický závěr.

Moderátor:
To byla analytička ČT Martina Lustigová. Martino, na konci pořadu se s tebou ještě jednou spojíme, zda už nebude znám výsledek K12. Zatím to děkujeme.

Martina Lustigová, analytička ČT, Kramářova vila, Praha:
Uvidíme.

Moderátor:
Tak jsme slyšeli, že lídři politických stran jednají, do studia jsme si proto pozvali dva politology, kteří stojí proti sobě, protože každý z nich má blízko k jinému pólu politického spektra. Lukáš Jelínek k ČSSD a Petr Sokol, který je přímo členem ODS. Pánové, přeji vám dobrý večer.

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
Dobrý večer.

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Dobrý večer.

Moderátor:
Pane Sokole, není důvěra v koalici natolik rozvrácená, že nebude možné, aby tyto strany spolu dál vládly? Může K12 přinést noční dohodu? To, že vlastně to jednání trvá tak dlouho, tak možná může svědčit, protože nějaká dohoda se rýsuje, že krystalizuje.

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Tak já myslím, že když jsme viděli dnešní volební preference, tak všechny ty 3 strany, které se účastní současné koalice, jsou pod tlakem, aby k nějakému jednání došlo. Protože, myslím si, že pro žádnou z nich není úplně jasné, co by následovalo. Takže myslím si v tomhle ohledu jejich snaha bude směřovat k tomu nějakým způsobem se dohodnout. Na druhou stranu ty rozdíly jsou dneska v tom jednání tak výrazné, že já bych si dovolil tipnout, že se tak nemusí stát ještě dnes v noci.

Moderátor:
O jakých rozdílech mluvíte nebo jaké ty zásadní rozdíly byste viděl?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Tak já myslím, že jak už říkala vaše paní analytička, tak v tuhle tu chvíli se hraje zejména o ministerstvo vnitra, které se stalo symbolem…

Moderátor:
Takže i podle vás je toto klíčové?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Celé té krize… Určitě, je to symbol té krize, je to symbol toho, kdo nakonec ustoupí. Všechny ty strany, pokud k nějaké dohodě dojde, tak určitě potom budou se snažit prezentovat ten výsledek jako kompromis, ale výhodný pro ně. A proto to přetlačování o vnitro, myslím si, že bude ještě trvat a souvisí to samozřejmě s tím, jak ta krize začala a o čem věcně je takže, symbolem je určitě ministerstvo vnitra.

Moderátor:
K tomu se ještě dostaneme. Pane Jelínku, sám prezident Václav Klaus dnes ale naznačil, že padne-li vláda, konec světa nenastane. Není rozpad vlády, ani podle vás tou pravděpodobnější variantou? Budou se strany snažit dohodnout nějaký kompromis na vládnutí?

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
Ne, já si myslím, že přinejmenším z toho krátkodobého hlediska je pro vládní koalici nejvýhodnější semknout znovu řady, protože žádné jiné uspořádání tady není na programu dne. Opozice levicová nechce vstoupit do hry a předčasné volby by přinejmenším pro ODS a VV nemusely být výhodné. Takže v tuto chvíli skutečně ty koaliční strany jsou nuceny okolnostmi spolu spolupracovat. Jiná věc je, že sotva se překoná ta nedůvěra, která tu byla zaseta v těch minulých měsících, protože když dojde ke špehováním, špiclování, když dojde k odposlechům, když dojde k zavazování si poslanců nějakými finančními částkami, ať už tomu říkáme půjčky nebo úplatky, tak v tom okamžiku určitě ta atmosféra uvnitř vládní koalice nebude prospívat ani samotnému vládnutí, ani deklarovaným reformám, prostě ničemu.

Moderátor:
Takže, podle vás je udržitelná tedy spíš krátkodobě, to jsou ty krátkodobé okolnosti, o níž mluvíte?

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
Já si myslím, že v horizontu nejbližší vládní krize, která se může týkat ať už personálií, afér, nebo nedohody nad nějakými reformními otázkami, tak ta vládní koalice se může pochopitelně znovu otřást. Třeba už definitivně.

Moderátor:
A za jak dlouho?

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
To bych věštil, ale…

Moderátor:
Když vyjdeme z těch zkušeností a z toho co vlastně formuje tu krizi?

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
Poslední aféru jsme tady měli zhruba před čtvrt rokem kolem pana Drobila a kolem pana Michálka. Takže já si myslím, že jsme schopni do léta se schopni dočkat ještě nových potíží. Kromě toho já nepochybuji o tom, že informace o zákulisí VV budou dále vycházet na povrch. Ať už se to bude týkat jejich financování nebo poměrů uvnitř jejich poslaneckého klubu. A takového to informace, se kterými určit některá média disponují, můžou prakticky, kterýkoliv den tou vládou zahýbat.

Moderátor:
Pane Sokole, ODS by přivítala nestranického ministra vnitra, podle informací Mladé fronty Hrad tlačí do vlády bezpečnostního ředitele prezidentské kanceláře Radima Bureše. Podle vás, neměly by ale člena standardní vlády vygenerovat samy politické strany?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Tak já si myslím, že to není úplně neobvyklé, že ve vládě, která je složená jako koaliční vláda politických stran, je někdo nestraník. V mnoha vládách takhle bývá třeba ministra zahraničí, respektovaný diplomat. Tzn., není to něco úplně neobvyklého. A v té situaci, která je, tak asi musíme rozumět tomu, že žádná z těch 3 koaličních stran a ještě více žádná z těch dvou, které dneska ten spor o vnitro zejména vedou, tzn., ODS a VV nebude chtít ustoupit, aby ten ministr vnitra měl dres té druhé politické strany. Takže, já to považuji za určitě kompromisní řešení, které jak jsem říkal, není úplně nestandardní s ohledem na jiné.

Moderátor:
Nemohl by, ale tímto způsobem, pane Sokole, prezident, jako tedy významný aktér toho politického dění skrze takto vygenerovaného ministra posílit svůj vliv?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Tak já nevím, jestli je jasné nebo zda vůbec reálné v těch jednáních, která teď probíhají v Kramářově vile je ve hře, ten zmiňovaný zástupce Hradu. Samozřejmě hovoří-li se o nestraníkovi, tak by to pravděpodobně měl být nestraník, který nebude spojen ani s nějakou, řekněme vlivnou politickou skupinou, což samozřejmě okolí prezidenta je. Takže bych se domníval, se spíše se bude hledat člověk, který bude nestranický i v tomhle tom ohledu.

Moderátor:
Některé hradní zdroje, pane Jelínku, o tomto jménu skutečně mluví. Kde je záruka, že takto, třeba Hradem vygenerovaný ministr vnitra, by opravdu byl nestranický?

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
Ne, tu záruku samozřejmě nemáme. Protože mně přijde už samo o sobě pološílené to, že prezident republiky tady nejprve údajně zasahoval do výběru ministra životního prostředí, jeho okolí dodává poradce ministra školství. V tuto chvíli se hovoří o dalším člověku, viz prezidentova okolí na ministerstvo vnitra. Myslím si, že tady skutečně se vytváří paralelní druhé centrum moci. Určitě je to v zájmu určitých skupin, možná kolem pana prezidenta, možná některých menšinových skupin v ODS. Ale myslím si, že je velmi na pováženou, pokud premiér Nečas si tady tímto způsobem nechá diktovat svoji personální politiku. Nemluvě o tom, že žádný podobný kandidát pochopitelně nebude samospasitelný, protože tu krizi, která se zdaleka netýká jenom ministerstva vnitra a redukovat ji jenom na obsazení tady tohoto postu, tak to mi přijde velmi nezodpovědné. Tak pochopitelně žádný člověk ve vedení toho resortu nepředejde do budoucna ničemu podobnému, čeho jsme byli svědky v těch posledních měsících.

Moderátor:
Uvidíme, jestli to tak bude. Ale, pane Sokole, pokud by takto dosazený ministr stejně samozřejmě mohl být, mohl by naplňovat něčí záměr a navíc by k tomu nenesl politickou odpovědnost. Nebylo by to o to nebezpečnější? Postupovat takovou zdánlivě nestranickou cestou? Vy jste říkal, že to bývá běžné, že třeba ministr zahraničí bývá nestraníkem. Ale jestli v těch intencích v jakých se to odvíjí teď, jestli to naplňuje skutečně tu ideu té nestranickosti.

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Tak samozřejmě můžeme si položit otázku, že nakonec každý jsme odněkud a skutečný nestraník možná v pravém slova smyslu úplně existovat nemůže. Tzn., představa, že to bude naprosto nezávislý člověk, který nebude mít s žádnou skupinou nic ekonomickou, politickou nic společného, to je samozřejmě iluze. Na druhou stranu, jak jsem říkal, na začátku hledá se kompromis, hledá se jak udržet vládní koalici v téhle té situaci. A ten ministr by samozřejmě byl politický ministr, nesl by zodpovědnost. Zřejmě by se o tu zodpovědnost dělily všechny 3 koaliční strany. Tzn., nebyl by to někdo, kdo by byl naprosto neodpovědný a já si nemyslím ani, že by mohl být nějak dosazen prezidentem republiky. Tzn., neobávám se toho, že by ten nestraník byl v té vládě problematickou osobou.

Moderátor:
Podle vás se touto cestou postupovat nebude. Podle vás to tedy premiér Nečas neakceptuje? Takto mám rozumět vašem slovům?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Já si myslím, že se na tom takhle politické strany, které dnes jednají, nedohodnou.

Moderátor:
Že toto nebude ta cesta, kterou se bude postupovat.

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Nemyslím si, že to bude nominant prezidenta republiky, kdo bude ministrem vnitra.

Moderátor:
Tak ministr vnitra, bývalý šéf ÚOOZ Jan Kubice, i jeho jméno padlo v této souvislosti. Jak by to přijala ČSSD, pane Jelínku?

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
No, myslím si, že by možná jí vyskočila husí kůže při vzpomínkách na volební kampaň před rokem 2006. Protože ať už tenkrát byl pan plukovník Kubice iniciátorem té kauzy, té zprávy, která se ocitla na stolech poslanců bezpečnostního výboru. A která hovořila i o stycích a velmi divném pozadí Jiřího Paroubka, tak anebo, jestli pan Kubice byl pouze slabým šéfem, který prostě dopustil to, že se tato zpráva dostala na světlo Boží, tak mám dojem, že toto není právě ten nejpevnější článek té vládní sestavy, pokud by do ní byl nějakým způsobem vsunut, protože evidentně je to člověk, který buďto je schopný pracovat na objednávku anebo je velmi slabým šéfem, se kterým může kdokoliv manipulovat. I když možná právě toto by se někomu mohlo hodit.

Moderátor:
Pokud jde o resort vnitra, pane Sokole, jakou cestou, tedy podle vás bude vláda postupovat, pokud toto nebude tou, tím způsobem, kdy by tedy ve hře byl nominant Hradu? Jakou cestu, podle vás vláda zvolí?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
No já myslím nezvolí ji vláda, zvolí ji koaliční strany. A já si myslím, že dneska ve hře jsou 2 možnosti. Jedna, že tedy to bude nestraník, tzn., někdo kdo není členem politické strany, ale navrhne ho jedna z koaličních stran. A druhá možnost je, že to bude prostě nestraník, kterého navrhnou ty 3 koaliční strany společně. Ale myslím si, že to bude někdo, koho vyberou ony nikoliv, koho vybere někdo jiný.

Moderátor:
Nicméně jak může být, pane Sokole, soudržná vláda, pokud si v ní strany nevěří natolik, že ani jedna z nich vlastně nemůže do role s politickou odpovědností vyslat svého ministra?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Tak já myslím, že pokud se na něčem takovém dokáže dohodnout, tak soudržná být může. A…

Moderátor:
Ale o důvěře to moc nevypovídá, o důvěře mezi jednotlivými těmi koaličními stranami.

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Tak já myslím, že po tom, co jsme viděli v předcházejících dnech, tak vůbec pokud se na něčem ty koaliční strany dohodnou, tak to bude ukázka, že tady zase ta důvěra mezi nimi se zvyšuje.

Moderátor:
Takže naopak byste to viděl pozitivně. Pane Jelínku, nebylo by to, ale i selhání, vlastně samotných těch politických stran, že nejsou schopny dodat ze svých řad důvěryhodného ministra?

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
Tak to není jenom věc dodávání důvěryhodných ministrů. Protože já si umím představit celou řadu jmen lidí z ODS nebo z TOP 09, která by byla schopna tady ten úřad zastávat. Ale když jsou politické strany schopné ve své vládní koalici akceptovat vlastně prodlouženou ruku soukromé bezpečnostní agentury, součást jakéhosi holdingu, jak jsme se dozvěděli z nedávných záznamů v MF Dnes. Tak to mě na tom přijde zvláštní. Protože v tuto chvíli, jakoby se tady stalo normou, že občany a že politickou moc tady nezastupuje a nevykonává řádná politická strana, ale jakási společnost s r. o. tady tento problém tady pořád bude zůstávat, protože ačkoliv odejdou ministři nebo někteří ministři z VV, kteří byli napojeni na ABL, i když odejdou někteří náměstci, tak zůstane celá řada jmen, kteří sedí na nejrůznějších referentských místech, ve státních fondech, v podnicích se státní účastí. Koneckonců čtvrtina poslaneckého klubu VV má něco společného s ABL. A tady toto mě přijde velmi varovné. Proto si myslím, že pro celou vládní koalici a pro VV obzvlášť by bylo možná očistné, kdyby prošla znova tím sítem možných voleb, aby si získala nebo obnovila legitimitu u voličů.

Moderátor:
No, a pokud se toto nestane, tak z toho, co říkáte se zdá být velmi těžké, že by se mohlo podařit nalézt takové řešení, kdy ani jedna z těch stran neprohraje. Protože pokud někdo prohraje absolutně, tak ta vláda se zřejmě rozpadne. Dovedete si, pane Sokole, představit řešení, ve kterém každý něco získá?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Tak já myslím, že takové řešení stále ještě visí ve vzduchu. Samozřejmě slyšeli jsme už tady, že jednou z podmínek může být to, že ve vládě zůstanou všichni 3 předsedové politických stran, což tedy v sobě obsahuje, že by v nějaké vládní funkci zůstal i předseda VV nebo současný předseda pan John. To si myslím, že může být vítězstvím pro VV, pro ODS určitě úspěchem by bylo, pokud by se jí podařilo dostat z vlády přímo ty lidi naprosto nezpochybnitelně spojené s ABL a zároveň dospět k nějakému kompromisu kolem ministerstva vnitra. A TOP 09 může zvítězit v tom, i když to mi připadá poměrně málo pravděpodobné, že tedy žádný její ministr nebude vyměněn.

Moderátor:
Pane Jelínku, podle ODS tedy nakonec, jak jsme slyšeli i od pana Sokola, samozřejmě ve vládě nakonec Radek John být může, ale nemůže tedy být na postu ministra vnitra. Dokazuje to podle vás to, že je tento resort mocensky ovládán, že v něm nefungují standardní mechanismy, což se samozřejmě týká i vedení policie, což je tedy velmi ožehavá otázka?

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
No my jsme po každých volbách slýchali o tom, že se ten resort odpolitizuje, že konečně přijdou ti nezávislí nestraničtí odborníci, kteří ministerstvo vnitra vyčistí. A netrvá ani půl roku a slyšíme znovu, že ten resort je zpolitizovaný. Že existuje tendence ministra nebo jeho spolupracovníků zasahovat do kauz. Radek John několikrát řekl, že on tam musí být proto, aby se vyšetřily všechny ty kauzy, a ještě navíc říká kauzy spojené s ODS. Což není zrovna vstřícné gesto ke koaličnímu partnerovi. Takže já moc nevěřím na to, že by se podařilo najít takového člověka, který by konečně učinil z ministerstva vnitra nezávislý orgán státní správy. Ale ani mě to nepřekvapuje, protože v zemi, kde stále není naplněn služební zákon a kde se nejrůznější posty se obsazují na základě stranické příslušnosti, tak se není ani čemu divit.

Moderátor:
Tak nevím, jak jednání K12 dopadne, ale ve hře je také odchod VV z vlády, je to možná z variant řešení. Menšinově by vládla ODS a TOP 09. Dělalo by to, podle vás, pane Sokole, dobrotu?

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
To já myslím, že by záviselo na podmínkách, jestli by byly dojednány nějaké podmínky. Jestli by to byla dlouhodobá tolerance nebo jen ad hoc. V takovém případě si myslím, že by asi těžko trvala takováhle konstelace. Bylo by to řešení ještě více přechodné než případná rekonstrukce koalice.

Moderátor:
Tak a ČSSD iniciovala hlasování o nedůvěře vládě, zřejmě bude po Velikonocích. Jaký to má smysl, pane Jelínku, když opozice nemá většinu hlasů pro svržení vlády? Opozici chybí 19 hlasů zákonodárců nebo respektive poslanců.

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
Tak opozice musí předvést alespoň něco při té své, když ne síle tak spíše slabotě v PS. A v okamžiku, kdy se v případě mimořádné schůze Sněmovny jejich program zatrhává nebo není schvalován poslaneckou většinou, tak vlastně svolání schůze na které se má hlasovat o nedůvěře to je jedna z mála příležitostí, kterou nelze zablokovat v té PS a kde může, zazní hlas opozice naplno a já si myslím, že tady toto si skuteční opoziční poslanci tuto příležitost ujít nenechají. To by byli sami proti sobě.

Moderátor:
A ještě stručně vládu velké koalice ČSSD zcela vylučuje?

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
Podle těch hlasů, které já slýchám, tak ano. Protože v tuto chvíli při té stále radikálnějším naladění voličů tak jakákoli spolupráce se současnými stranami koalice, notabene ještě bez voleb, tak to by bylo pro ČSSD z hlediska jejich budoucího volebního výsledku, sebevražedné.

Moderátor:
Pánové, já vám děkuji. Dobrou noc přeji.

Lukáš Jelínek, politolog, Masarykova demokratická akademie:
Děkuji, na shledanou.

Petr Sokol /ODS/, politolog, Olomouc:
Dobrou noc.

Události, komentáře - ČT24, 18.4.2011