Miroslava Němcová / předsedkyně PS PČR

20. prosince 2010 - Miroslava Němcová
20 Pro

V jakém jste znamení a kolik je vám let?
Jsem narozena ve znamení Štíra, podle čínského horoskopu jsem Drak. Je mi 58 let.

Jak dlouho působíte na politické scéně?
V roce 1992 jsem vstoupila do ODS (v žádné jiné straně jsem nikdy nebyla). V roce 1994 jsem vstoupila do komunální politiky, stala jsem se radní ve Žďáře nad Sázavou. Od roku 1998 jsem poslankyní za ODS. Od roku 2002 jsem byla místopředsedkyní a v roce 2010 jsem se stala předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Máte rodinu?
Mám rodinu, stále prvního manžela, bohužel pouze jediného syna, naštěstí již desetiletého vnuka a pětiletou vnučku.

Kdo je vaším vzorem v osobním životě?
Maminka.

Jaké máte koníčky?
Literaturu, hudbu, cestování, bruslení, film, divadlo, výtvarné umění. Kdykoli můžu, vyrazím pátrat po zajímavostech v antikvariátech, bazarech či starožitnictvích. Naposled jsem si koupila ve vetešnictví zvláštní předmět, ani prodávající netušili, co to je doopravdy. Něco mezi vyznamenáním a loveckou trofejí. Je to bizarnost a ještě nevím, jak s ní naložím. Zatím jsme ji vyčistili.

Kterou barvu máte ráda?
Bílou. Je to barva zimy a tu miluji.

Na jaký pořad se rád podíváte v TV?
V TV sleduji zprávy, pohádky, koncerty a dobré filmy. Nikdy se nedívám na krváky, horory, thrillery.

Kde byste chtěla strávit dovolenou?
V České republice kdekoli, za našimi hranicemi mě nejvíc přitahuje Itálie.

Jakou posloucháte muziku?
Vede klasika, italská opera nejlépe v podání Luciana Pavarottiho. Česká klasika – Antonín Dvořák. Hudba houslového génia Václava Hudečka. Potom třeba Paul Simon a Arthur Garfunkel, Bruce Springsteen, Beatles, Sinatra a velké americké orchestry (Glenn Miller…) z našich zmíním Evu Pilarovou, Hanu Hegerovou, Waldemara Matušku a také třeba polozapomenutý nádherný sametový hlas Rudolfa Cortéze.

Co vás nejvíce upoutá na muži?
To, jak se chová. A musí mít jiskru. Tu jiskru tvoří kombinace zdvořilosti, ohleduplnosti, ochoty, klidu, sebejistoty, vyrovnanosti a humoru. Musím z něj cítit, že má rád život a lidi.

Jaké přání byste si ráda splnila?
Ráda bych se naučila restaurovat starý nábytek.

Co vám v poslední době udělalo největší radost?
Každý den mi dělá radost moje rodina a mí přátelé. Jinak se raduji vždy, když zvítězím sama nad sebou: ráno vstanu dřív, než musím, večer odcházím od dokonale čistého pracovního stolu (není to bohužel moc často).