Jak hodnotíte výsledky podzimních senátních a komunálních voleb z pohledu pravice, resp. ODS?

20. prosince 2010 - redakce
20 Pro

Veronika VrecionováVeronika Vrecionová
senátorka PČR za ODS

V senátních i komunálních volbách jsme mohli získat více. Příklady Teplic na komunální úrovni či senátního obvodu Jihlava přesvědčivě dokazují, že ODS může vítězit i ve složitých oblastech. Chce to poctivě pracovat, vysvětlovat a hlavně se nezaplétat do podezřelých afér. Oba příklady mimo jiné dokazují i to, že neplatí rozšířená výmluva, že ODS doplatila ve volbách na to, že na celostátní úrovni připravuje nepopulární škrty.


Jiří OberfalzerJiří Oberfalzer
senátor PČR za ODS

Výsledky voleb nejsou tak špatné. Levice má s pravicí stejný počet křesel a zbývají nezávislí. Horší to je ovšem při pohledu na výsledné složení Senátu. ČSSD bude mít absolutní většinu a k tomu ještě rezervu dvou senátorů za KSČM a možná i některého nezávislého. Myslím, že strany vládní koalice udělaly chybu, že kandidovaly proti sobě, společným postupem by asi dosáhly lepšího výsledku.


Marek LoužekMarek Loužek
Centrum pro ekonomiku a politiku

Pravice získala v komunálních volbách o něco méně hlasů než v uplynulých volbách, přesto se ODS podařilo sestavit smysluplné koalice ve velkých městech buď s ČSSD, nebo s TOP 09. Ztráta většiny v Senátu je sice nepříjemná, Senát však vládní reformy a úspory může nanejvýš pozdržet, nikoli zcela zablokovat.