John Boehner

20. prosince 2010 - Matěj Trávníček
20 Pro

John BoehnerRok 2010 byl v USA rokem změny. Volby Sněmovny reprezentantů, 1/3 Senátu a 39 z celkového počtu 50 guvernérů ovládli vůči prezidentu Obamovi opoziční republikáni. Ve Sněmovně reprezentantů republikáni získali pohodlnou většinu 242 ze 435 kongresmanů, posílili tak o 63 mandátů a ukončili čtyřletou nadvládu demokratů.

Polepšili si i v Senátu, kde přebrali demokratům 6 mandátů a jednoznačně zvítězili i ve volbách guvernérů, kde z 37 guvernérů volených v tomto roce získali 23 a polepšili si tak o 6 mandátů. Barack Obama se tak bude ve druhém poločase svého funkčního období potýkat s republikánskou většinou v dolní komoře Kongresu, ta přitom již dala jasně najevo, že požaduje zásadní změnu kurzu. Novým speakerem (tedy mužem č. 1 Sněmovny reprezentantů) se tak stane dosavadní vůdce republikánů ve sněmovně John Boehner. Pojďme si jej proto představit.

Americký sen chlapce z Ohia

John Boehner se narodil v Readingu ve státě Ohio 17. listopadu 1949 do chudé irsko-německé rodiny. Spolu se svými rodiči a jedenácti sourozenci strávil dětství v domě s dvěma ložnicemi v Cincinnati. Náboženským vyznáním katolík, který pracoval již od osmi let v baru svého otce, se stal vůbec prvním z členů rodiny, který získal vysokoškolské vzdělání. V roce 1977 úspěšně ukončil ziskem titulu bakalář studium oboru obchod na Xavier University v Cincinnati.

Po absolvování vysoké školy Boehner nastoupil do firmy zabývající se obchodem s plasty a obaly, kde se postupně vypracoval až na generálního ředitele. V roce 1982 vstoupil do lokální politiky a již o tři roky později usedl ve Sněmovně reprezentantů státu Ohio. Na této úrovni působil až do roku 1990, kdy byl poprvé zvolen do federální Sněmovny reprezentantů, kde svůj mandát následně desetkrát (naposledy v letošním roce) obhájil.

Bojovník za malý stát

Boehner se na federální úrovni profiloval jako sociální konzervativec, zastánce drobných podnikatelů a bojovník s byrokracií. V průběhu svého působení ve Sněmovně reprezentantů se tak mimo jiné zasloužil o odhalení poslanců, kteří zneužívali své postavení, o zjednodušení zemědělských dotací či o prosazení zákona reformujícího důchodový systém a zákona garantujícího minimální vzdělání všem dětem.

V roce 1994 patřil spolu s Newtem Gingrichem a dalšími předními republikány k autorům dnes již legendárního volebního manifestu Kontrakt s Amerikou. V něm republikáni volali zejména po fiskálně zodpovědné politice, zprůhlednění a zjednodušení státní správy, omezení vládních výdajů a zavedení 60 % většiny pro zvýšení daní. Republikáni ve volbách v roce 1994 slavili úspěch a vůbec poprvé po čtyřiceti letech získali ve Sněmovně reprezentantů většinu, tu si podrželi po následujících dvanáct let.

Slib Americe

V letošních sněmovních volbách kandidovali republikáni vedení Boehnerem s programem Slib Americe, který navazoval právě na úspěšný Kontrakt s Amerikou. Republikáni se ve funkčním období, které oficiálně začne 3. ledna 2011, chtějí zaměřit na prvním místě na vyvedení Ameriky z krize. Chtějí skoncovat s dosavadní politikou bezbřehého nalévání peněz do ekonomiky, šetřit na straně vládních výdajů, omezit velikost přebujelého státu a ekonomiku stimulovat daňovými úlevami pro živnostníky a malé podniky.

Hrozbou pro Baracka Obamu je především proklamovaná snaha republikánů provést zásadní změny v jím prosazené zdravotnické reformě. Ty by totiž ve svých důsledcích představovaly její faktickou demontáž. V zahraniční politice pak chtějí přitvrdit v přístupu vůči Íránu a rozvinout systém protiraketové obrany. A v neposlední řadě hodlají prosazovat větší otevřenost Kongresu vůči lidem, jeho větší transparentnost a zjednodušení legislativy.

Nakolik budou John Boehner a jím vedení republikáni ve Sněmovně reprezentantů úspěšní, uvidíme v nejbližších letech.

John Boehner (*1949)
• 1991–dosud: poslanec Sněmovny reprezentantů
• 2001–2006: předseda sněmovní Komise pro vzdělání a práci
• 2006–dosud: vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů
• od 2011 – speaker Sněmovny reprezentantů