Martin Baxa / Jiná cesta než koalice s ČSSD nebyla

20. prosince 2010 - redakce
20 Pro

Martin BaxaByl jste primátorem Plzně zvolen teprve před pár týdny. Jak se cítíte?

Být primátorem pro mne znamená zodpovědnost a zároveň radost. Je to pro mne naprosto nová zkušenost. Seznamuji se s úřadem, kolegy, nahlížím „pod pokličku“. Můj program je velmi různorodý, setkávám se s množstvím lidí a mám dobrý pocit, protože cítím, že většině z nich na Plzni záleží stejně jako mně. Začíná pro nás další období tvrdé práce. Ve volební kampani jsme dali Plzeňanům sliby, které hodláme splnit. Je před námi mnoho významných projektů, které chceme uvést v život.

Jste nejmladším primátorem Plzně. Kudy vedla vaše cesta do politiky?

První impulzem byly nepochybně události roku 1989 a rozdělení federace v roce 1992. V té době jsem dospíval a vnímal jsem to možná až překvapivě silně. Vždy jsem se chtěl aktivně zapojovat do toho, co se děje okolo mne, a pravicové myšlenky jsou mi blízké. Proto jsem se nejdříve podílel na činnosti plzeňských Mladých konzervativců a pak jsem v roce 1999 vstoupil do ODS. Zapojení do veřejného života považuji za velmi důležité. Jestliže chcete měnit věci k lepšímu, musíte to odpracovat. Proto jsem v roce 2004 úspěšně kandidoval v krajských volbách a byl jsem zvolen krajským radním pro kulturu, v roce 2008 jsem se stal jako opoziční zastupitel předsedou výboru pro vzdělávání krajského zastupitelstva. Zároveň jsem jako zastupitel působil i v městském obvodu Plzeň 3. Potom padl návrh, abych se stal lídrem kandidátky ODS do letošních komunálních voleb. Tuto nabídku jsem přijal, považoval jsem ji za čest, výzvu a za možnost, jak prosazovat své nápady, jak Plzeň dále měnit a posouvat k lepšímu.

Plzeň byla jediným krajským městem, kde ODS vyhrála. Měli jste speciální recept?

Vedli jsme kampaň slušně a věcně. Troufám si říci, že jsme naše voliče oslovili propracovaným a koncepčním programem, který nestaví vzdušné zámky, ale je reálné ho splnit. Navíc jsme se rozhodli nejít cestou konfrontace a osobních výpadů, byť naši političtí konkurenti na tento koncept vsadili. ODS v Plzni také v posledních letech vládla a byla to vláda pracovitá. Plzeň se úspěšně rozvíjí a její obyvatelé to vědí. Na druhé straně samozřejmě fakt, že ODS v Plzni vládla mnoho let, mohl voliče obzvláště v letošním roce, kdy volání po změnách znělo velmi silně, také ovlivnit. Proto jsme vsadili na kontaktní pozitivní kampaň, na setkávání s lidmi a na vysvětlování našeho volebního programu, který v mnohém navazoval na to dobré, co se už ODS v minulosti v Plzni podařilo udělat. Navíc ODS představila kandidátku, na které se představili jak zkušení politici, tak i úplně nové tváře.

ODS v Plzni volby vyhrála. A dohodla se na velké koalici s ČSSD…

Plzeň je jediné krajské město, kde jsme zvítězili. Sociální demokraté skončili na druhém místě za ODS. Po tom, co menší pravicové strany v čele s TOP 09 prohlásily, že s ODS jednat nebudou a chtějí vládnout s levicí, nebyla pro ODS jako vítěze voleb jiná cesta, jak prosazovat náš volební program a měnit i nadále Plzeň k lepšímu. Nemůžeme a nechceme se vzdát zodpovědnosti za budoucí vývoj Plzně. Věřím, že to naši voliči pochopí.

Co obsahuje koaliční smlouva? Na čem jste se domluvili?

Shodneme se na zásadních věcech, které jsou pro plnění programu ODS důležité. Shodli jsme se na tom, že chceme město dobře spravovat tak, aby se dále harmonicky rozvíjelo. Chceme společně dbát o účelné využívání majetku města, aby sloužil občanům. Budeme zlepšovat dopravu, životní prostředí, bezpečnostní situaci a sociální péči. Zaměříme se i na možnosti trávení volného času, výchovu a vzdělávání a na podporu kultury. Velkou pozornost budeme věnovat přípravě na rok 2015, pro který město Plzeň získalo titul Evropské hlavní město kultury 2015. Shodli jsme se i v tom, že jednou z klíčových priorit hospodaření města bude vyrovnaný rozpočet. V současné době připravujeme programové prohlášení, které bude rámcem naší práce v Plzni.

Kterým směrem by se podle vás měla Plzeň vyvíjet?

Chtěl bych, aby byla Plzeň moderním, sebevědomým, bohatým a kulturním městem, které je pro své občany dobrým a bezpečným místem pro život i pro práci a podnikání.

Jak vnímáte současnou ODS?

Myslím si, že v ODS nastala velká změna s nástupem Petra Nečase. Věřím, že tyto změny vnímají lidé pozitivně. Já osobně ano a bylo pro mne velmi povzbuzující, když mne Petr Nečas přijel podpořit v rámci volební kampaně před komunálními volbami. Navíc změna, kterou přinesl kongres ODS, možná byla i takovým impulzem k mé kandidatuře na primátora Plzně.

Původní profesí jste středoškolský učitel. Co si můžete z tohoto povolání přinést do politiky?

Učitelské povolání mne naučilo způsobu vysvětlovat věci tak, aby bylo přesně jasné, jak to myslím. Podle mne je to potřebné i v politice. Aby lidé věděli a měli přesné informace o tom, jak jejich volení zástupci pracují. Také mě to naučilo systematičnosti, soustavné práci a řádu ve věcech. To jsou věci, které jsou určitě užitečné.

Martin Baxa (*1975)
• primátor města Plzně
• předtím radní pro kulturu a středoškolský učitel