Velkých koalic ve městech ubylo

20. prosince 2010 - Petr Sokol
20 Pro

Kdo čte v posledních dnech noviny, musí nabýt přesvědčení, že hlavním vítězem nedávno konaných komunálních voleb se nestala žádná ze stran, ale „zlo“ v podobě velkých koalic. Za velké koalice se přitom paušálně označují spojení ODS a ČSSD, což nemusí být úplně správné, protože zmíněné strany jsou sice největšími subjekty na celostátní úrovni, ale v mnoha městech to neplatí.

Překvapivé počty

Vezmeme-li za základ analýzy města větší než 10 tisíc obyvatel, najdeme jich v celé České republice 133. V „uzavřených“ 131 městech (vyjma Českého Těšína a Krupky, kde se volby opakují) zasedli společně modří a oranžoví radní v 54 případech. Jenže toto číslo se bude jevit jinak, když připomeneme, že v takřka třetině z nich (16) s nimi na radnici sedí i radní za TOP 09. „Čistou“ velkou koalici bez dalších partnerů dokonce ODS a ČSSD uzavřely jen v 10 městech ze 131 sledovaných. V ostatních 44 případech jsou ODS a ČSSD součástí širší koalice, což je často způsobené velkou rozdrobeností městských zastupitelstev. Tato rozdrobenost vzniklá díky úspěchu místních, nezávislých hnutí se dokonce jeví jako jedna z hlavních příčin, proč se strany s odlišnými programy, jako jsou ODS a ČSSD, musely často sejít v radniční koalici.

Má smysl také tyto široké pravolevé koalice označovat za „velké“? Spíše ne, protože pak by logicky platilo, že velkými koalicemi musí být i pravolevá spojenectví, v nichž spolu zasedly ČSSD a TOP 09.

A platí aspoň, že modro-oranžových spojenectví je letos více než v minulosti? Nikoli. Před čtyřmi lety jich bylo ve sledovaných městech 55 a před osmi lety dokonce 65. Dnes tedy víme, že koalic ODS s ČSSD bude méně než ve zmíněných letech. Jednoznačně tak platí, že letošní koaliční vyjednávání na úrovni měst se nijak výrazně neliší od situace před čtyřmi a osmi lety a letošní komunální volby proto v tomto ohledu nejsou výjimečné.

Méně velkých koalic

Pod vlivem silně medializované situace v Praze nebo v Brně by mohl vzniknout dojem, že koalice ODS s ČSSD častěji „rostou“ alespoň ve velkých městech. Porovnáme-li ale fakta v největších (statutárních) městech, zklameme opět zastánce názoru o neobyčejné „úrodě“ velkých koalic.

Ve statutárních městech je totiž koalic ODS s účastí ČSSD letos méně než v minulých letech. Obě strany jich ve statutárních městech uzavřely jedenáct, zatímco před čtyřmi nebo osmi lety jich v obou případech strany uzavřely dvanáct. Rovněž v největších městech proto platí, že koaliční vyjednávání probíhala podle podobného scénáře jako při předcházejících komunálních volbách a na politický svět se nelze dívat jen optikou Prahy nebo Brna.

Třicet případů TOP 09 + ČSSD

Lídři TOP 09 v posledních dnech rádi kritizují pražskou koalici bez jejich zastoupení. Jako argument přitom používají, že se pravicová ODS „nemorálně“ spojila s levicovou ČSSD. To nabízí pokušení posvítit si také na topkaře a zjistit, zda se jejich strana dokázala koalic s levicovými stranami vyvarovat. Ve zmíněných 131 městech nad 10 tisíc obyvatel se jí to ale překvapivě moc nepovedlo. Na dvaceti devíti radnicích totiž zasednou topkaři v radě se sociálními demokraty. Vzhledem k faktu, že TOP 09 získala v komunálních volbách zhruba polovinu hlasů ve srovnání s ODS, je toto číslo srovnatelné s počtem modro-oranžových spojenectví.

Navíc „čistých“ „top-velkých“ koalic, v nichž sedí topkaři se sociálními demokraty bez ODS napočítáme třináct.

Najdeme je třeba v Novém Jičíně, kde se raději spojila s ČSSD a KSČM, než aby uzavřela spojenectví s vítěznou ODS. Podobně zahodili pravostředové koalice a raději se spojili s ČSSD třeba topkaři v Rokycanech nebo se o to neúspěšně pokusili v Plzni. TOP 09 navíc s ČSSD, ale bez ODS vládne v řadě velkých měst – třeba v Českých Budějovicích, Pardubicích nebo Novém Jičíně.

Trochu jiné volby

Obecně se letos potvrzuje, že komunální úroveň nelze mechanicky srovnávat s celostátní politickou scénou. Výsledky komunálních voleb nikdy nezasahovaly do celostátní politiky. Nebylo tomu ani v roce 2002, kdy v Praze fungovala velká koalice ODS–ČSSD (mimochodem s účastí dnešního pražského šéfa TOP 09 Laudáta) a kdy ve vládě zasedaly ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU.

Komunální koalice nejčastěji odrážejí místní poměry. Obtížně lze také srovnávat program, který se ve městech realizuje, s koaličním vládnutím v celostátní vládě. Zapomenout ovšem nelze ani na to, že v pravici letos hráli velkou roli kandidáti, kteří před volbami opustili své mateřské strany a bojovali pak s nimi mnohdy nevybíravými prostředky o stejné voliče. To vše přispělo k tomu, že obě pravicové strany v některých městech vstoupily do koalic s ČSSD, a to vzhledem k jejich síle ve srovnatelném počtu případů.