Reflex: Vítězové bez starostovského řetězu

11. prosince 2010
11 Pro
www.reflex.cz
09.12.2010

Nejen v Praze, ale i na dalších místech v Česku se vítězové voleb nestali starosty. Celkové číslo se blíží dvaceti procentům. Je to hodně, nebo málo?

Názory na to se liší. "Dvacet procent je číslo, které se opakuje v komunálních volbách již od roku 1990. Na letošním výsledku tak není nic mimořádného," míní politolog Stanislav Balík.

SPECIFIKA 2010

Specifikem je, že se vítěze voleb podařilo vyšachovat ve větších městech - to opticky zvyšuje význam tohoto jevu. Podle politologa Petra Sokola jsou důvody v dva. V řadě velkých měst zvítězila ČSSD, která zde v minulosti byla v opozici. Jenže nezvítězila o tolik, aby mohla přeměnit své vítězství i v účast na komunální vládě. Ostatní strany totiž raději preferovaly koalici se subjekty, s nimiž už v minulosti vládly. ČSSD tak byla celkově vyšachována z největšího počtu koalic, zatímco ODS jako vítěz pouze ve dvou případech - v Novém Jičíně a Rokycanech. Středopravicová TOP 09 byla vyšachována v hlavním městě, svá zbylá tři vítězství obhájila.

DALŠÍ DŮVOD

Druhým důvodem vytlačení vítěze voleb do opozice je větší roztříštěnost volebních výsledků. Radniční koalice proto bylo možné sestavovat z více subjektů, aniž do hry musel zasáhnout vítěz voleb, který neměl výrazně více mandátů než poražený. Celkově lze konstatovat: koalice bez vítězné strany vznikla v 20 městech, ve 26 je jiný starosta než člověk nominovaný vítězem. Tyto údaje jsou brány ze 133 měst nad 10 tisíc obyvatel.

Otázkou je, zda myšlenku vyšachovat vítěze komunálních voleb nenastartovaly volby do Poslanecké sněmovny v květnu 2010. Přestože tehdy vyhrála sociální demokracie v čele s Jiřím Paroubkem, vládu sestavila Nečasova ODS. "Spojitost tam nevidím, protože komunální volby jsou o něčem jiném. Spíše je zajímavé, že proti vyšachování tehdejšího vítěze voleb Paroubka neprotestovaly ty samé osobnosti, které nyní kritizují odstavení vítěze voleb v Praze," míní Balík.

Dušan Šrámek

Reflex, 49/2010