Zbyněk Klíč: Desatero závěrů z komunálních voleb

03. prosince 2010
03 Pro
www.ihned.cz
03.12.2010

Z analýzy výsledků komunálních voleb ve 133 největších městech vyplývá řada zajímavých skutečností, z nichž některé nebyly do této doby medializovány. Jelikož jsou známy výsledky sestavování koalic ve 126 městech, lze už nyní učinit pro mnohé překvapivé závěry.

Nepotvrzuje se často šířená legenda o letošním masivním uzavírání tzv. "velkých" koalic mezi ODS a ČSSD. Těchto koalic v porovnání s předchozími lety ubývá. V roce 2002 jich bylo 65, o čtyři roky později 55 a letos zatím 51 s tím, že mohou vzniknout maximálně tři další. Neděje se tedy nic výjimečného, jak by se mohlo zdát z řady článků a komentářů.

Označení "velká" koalice je zavádějící, neboť obě strany nemají v řadě případů na radnicích nejsilnější zastoupení. Jedná se často o široké pravolevé koncepty, a proto není příliš seriózní házet všechny do jednoho pytle. A už vůbec ne kvůli nim nahlížet kriticky jen na dvě nejsilnější parlamentní strany.

Čistých spojenectví mezi ČSSD a ODS je minimum. Osmdesát procent těchto koalic je vícečlenných, často s účastí dalších pravicových stran.

Počet koalic ODS s ČSSD klesá i v největších statutárních městech, kde jich bylo před osmi a čtyřmi lety dvanáct. Letos jich je uzavřeno zatím deset, přičemž se vyjednává již jen v Hradci Králové.

Nepotvrzují se další šířené mýty, že ODS ve většině měst vytlačuje z vedení radnic TOP 09. Obě strany uzavřely spojenectví zatím ve 42 největších městech, což jsou dvě třetiny koalic uzavřených "topkou".

Občanští demokraté byli nejefektivnější v následném povolebním vyjednávání a získají zhruba jedenáct postů starostů a primátorů navíc proti výsledkům voleb. Budou jich mít srovnatelně s ČSSD, kolem 45. ČSSD jich naopak zhruba čtrnáct ztratí. Z toho vyplývá, že pravicové strany byly schopny zabránit v řadě měst levicovým městským vládám.

Z rozboru dále vyplývá, že TOP 09 je zatím účastna ve 29 koalicích s ČSSD, z toho ve dvanácti případech bez účasti ODS, a to včetně čtyř velkých statutárních měst. "Topka" se tedy podílí na koalicích s ČSSD srovnatelně s ODS, jelikož ve volbách dosáhla polovičního počtu získaných hlasů. TOP 09 nepotvrdila v podzimních volbách své jarní výsledky a získala ve sledovaných městech posty jen tří starostů. Výrazně uspěly místní strany, které získají minimálně 29 postů primátorů a starostů. To svědčí o výrazné vůli voličů dávat hlasy v komunálních volbách "nezávislým" seskupením.

Výsledky komunálních voleb nikdy nezasahovaly do nejvyšších pater celostátní politiky. Snaha povyšovat výsledky voleb do pražského magistrátu nad celkovou bilanci místních voleb není úplně korektní. Komunální politika nejčastěji odráží místní poměry, často i v osobní rovině. Je velice pestrá a vždy byla doménou spíše regionálních organizací zavedených stran, nikoli formována diktátem shora.

Hospodářské noviny, 3. prosince 2010