Otázka dne: Myslíte si, že bude mít rozdílný ekonomický dopad, když bude v Praze vládnout velká koalice ČSSD s ODS a když se stane primátorem Zdeněk Tůma z Top 09?

16. listopadu 2010
16 List
www.lidovky.cz
15.11.2010

Jiří Pácal
ředitel CEH (Central Europe Holding)

Viditelné ekonomické dopady neočekávám. Politici i ekonomové jsou na obdobné výsledky jednání zvyklí, není to tak výjimečné. V koaliční smlouvě se ke spolupráci na komunální úrovni nezavázali. Zcela jistě se však začne TOP 09 více vymezovat vůči ODS u pravicových voličů. Pro Prahu a její občany to není dobrá zpráva. Šance, že se poměry v hlavním městě zlepší, se tím pohřbí, obě strany ještě více ztratí na důvěryhodnosti. Pana Tůmu to může paradoxně posunout výše do vrcholové politiky, což by mohlo mít i kladný ekonomický dopad.


Josef Šíma
rektor institut CEVRO

Myslím si, že ekonomicky je to velmi krátkodobá záležitost. V tomto rozsahu nezáleží na tom, jaká je koalice, ale na malé a každodenní a pečlivé činnosti úředníků, kteří se musí starat o běh města.


Lenka Žlebková
ředitelka propagace PCB

Očekávám nové vedení magistrátu s nadějí, protože současné financování cestovního ruchu v Praze je podle našeho názoru nedostatečné. V případě jakékoli koalice je potřebná změna a nejsem si jistá, nakolik dokáže změna přijít, pokud v rozhodujících funkcích zůstanou stejní lidé a strany. I proto jsem byla a jsem nakloněna příchodu nových tváří, TOP 09. Její představitelé už před volbami avizovali snahu o lepší řešení systémové podpory cestovního ruchu v Praze. Pokud ovšem nastane jiná varianta, budu se snažit v každém případě vyvolat jednání o odlišném přístupu a aktivně se podílet na změně financování cestovního ruchu, než jaké je na magistrátu zavedeno doposud.


Tomio Okamura,
mluvčí AČCK

Na úrovni komunální politiky si myslím, že k zásadním ekonomickým změnám v řízení Prahy nedojde. To, co si velmi přeji, je, aby v případě velké koalice nedocházelo k velkým a netransparentním zakázkám a aby se tvrdě zasadili o vymýcení korupce.

Lidové noviny, 15. listopadu 2010