Petr Sokol: Nové Věci veřejné

27. října 2010
27 Řij
www.reflex.cz
27.10.2010

Letošní senátní volby znamenaly v mnohém pokračování dvou minulých volebních soubojů. Nástup levice v senátních a krajských volbách v roce 2008 se promixoval se VZESTUPEM LOKÁLNÍCH USKUPENÍ v letošních komunálních volbách. Tento trend je výrazně viditelný na vzestupu uskupení SEVEROČEŠI.CZ.

Jejich kandidátka Alena Dernerová jasně vyhrála v obvodě Most, a to dokonce s více než šedesáti procenty hlasů. Její vítězství je produktem možná nejzajímavějšího fenoménu těchto voleb: průniku Severočechů.cz na parlamentní půdu. Lékařka Dernerová navíc nebude jedinou zástupkyní tohoto subjektu. Doplní ji tam i Jaroslav Doubrava, který se do Senátu vrací po šesti letech v obvodě Ústí nad Labem. O Severočeších.cz ovšem hodně svědčí i fakt, že senátor Doubrava v Senátu minule reprezentoval KSČM.

LOTERIE O AUTA

Vraťme se ovšem k Aleně Dernerové a mosteckému senátnímu obvo du. Kde jinde by mělo regionální politické hnutí Severočeši.cz uspět než právě v Mostě, kde se před čtyřmi lety zrodilo? Založila ho skupina podnikatelů, kteří předtím zprivatizovali většinu mosteckých bytových družstev. Nazvali ho Mostečané Mostu a vyhráli komunální volby za pomoci loterií o auta a horská kola. O politickém směřování hnutí navíc svědčí i to, že do letošních komunálních voleb vládli Mostečané na radnici v koalici s komunisty.

V roce 2008 se Mostečané Mostu rozhodli rozšířit pole působnosti a založili regionální hnutí Severočeši.cz, které díky dominanci na Mostecku proniklo i do krajského zastupitelstva. Populistické levicové hnutí v letošních komunálních volbách zabrnkalo opět na strunu loterií a v Mostě už od minulého víkendu vládne s absolutní většinou samo. Navíc postoupilo ve dvou senátních obvodech do druhého kola a v něm mělo stoprocentní účast. Bez debaty se o tomto víkendu potvrdil nový fenomén české politické scény. Poprvé vzniklo silné levicové regionální hnutí, navíc s přesahem do celostátní parlamentní roviny. Regionální hnutí, zrozená v komunální politice, už sice na politické scéně fungovala, ale měla vždy pravicovou orientaci. Novum Severočechů.cz proto spočívá v jejich levicově-populistickém a protestním charakteru.

Nemají mnoho ideologie, ale inklinují k levici. Tvoří proto zrcadlový odraz Věcí veřejných. Nezrodili se ale v pravicovém prostředí Prahy 1 jako uskupení Víta Bárty, ale v prokomunisticky laděném Mostě. 

Ostatní vlastnosti ovšem obě strany výrazně spojují: podnikatelský projekt a populistická politika.

MEZI ČSSD A KSČM 

Severočeši.cz nyní asi jen těžko odolají vábení, rozšířit se z Ústeckého kraje do dalších regionů České republiky. Jejich úspěch je ale zatím ve hvězdách.

Kdyby nyní uspěli, nemusel by již Jiří Paroubek smutnit nad absencí nekomunistického subjektu na levici, který by mohl vytvářet koalice s ČSSD. Naplnil by se navíc dvacet let trvající plán vytvořit "něco" levicového mezi ČSSD a KSČM. Uspějí nyní Severočeši.cz? Spíše ne, protože aktuální přeběhnutí jejich městských zastupitelů v Chomutově k pravici ukazuje, že budou mít stejné obtíže, ve kterých se nyní potácí jejich pravicové dvojče z Věcí veřejných.

Reflex, 43/2010