Petr Sokol: Jak dopadnou volby?

25. října 2010
25 Řij
www.reflex.cz
14.10.2010

Stejně jako v květnu přes sněmovními volbami mě i tentokrát redakce Refl exu požádala, abych si zahrál malou politologickou ruskou ruletu. Deset dní před senátními a komunálními volbami jsem dostal věštecký úkol: jak tyto volby dopadnou?

Největší vládní strana - občanští demokraté - je v dvojaké pozici. Na jednu stranu jen velmi obtížně může získat 19 mandátů, které v letošních volbách obhajuje. Před šesti lety proti ní stála aférami rozložená vládní sociální demokracie v čele se Stanislavem Grossem. Přesto ODS nejspíš získá pozici nejsilnější strany. Její zisk se bude pravděpodobně pohybovat mezi 10 a 14 mandáty. Tipnul bych si číslo 12.
ODS téměř jistě obhájí oba senátorské mandáty ve svých nejsilnějších oblastech - příměstských regionech Prahy. Obvody se sice CP 217x143 jmenují Mělník a Beroun, ale tvoří je nejmodřejší okresy země: Prahavýchod a Praha-západ. Velkým favoritem je také bývalý primátor Plzně Jiří Šneberger v obvodě Plzeňjih, který zčásti tvoří tradičně pravicová Plzeň. Městský charakter obvodu do Senátu pomůže i kandidátovi brněnské ODS Miroslavu Hoškovi. V jižních Čechách modří "urvou" ze dvojice obvodů jen jeden a spíše to bude Tomáš Jirsa na Českokrumlovsku, kandidující proti Vladimíru Špidlovi. Lokální popularita a postavení silné regionální osobnosti přinesou výhru i učiteli Zdeňku Janalíkovi na Kroměřížsku a očaři Pavlu Sušickému v obvodě Ústí nad Labem. V dramatické bitvě bych si vsadil i na předsedu Senátu Sobotku na Liberecku nebo bývalého hejtmana Vystrčila v obvodě Jihlava. Na severní Moravě by na relativně pravicovém Novojičínsku na mandát mohl opět dosáhnout Milan Bureš, i když zde půjde asi hlavně o regionální měření kandidátů z jednotlivých koutů obvodu. V pražských obvodech se nabízí plichta mezi ODS a TOP 09, jenže volí se jen ve třech obvodech. Vsadil bych si na nevidomého Milana Pešáka (Praha 11) a možná i na Petra Bratského (Praha 6). Pokud právě on vyhraje, bude to jeden z mála obvodů, který ODS přetáhne od jiné strany.

ORANŽOVÝ VZESTUP

Druzí skončí v počtu mandátů sociální demokraté (můj tip osm), což pro ně bude znamenat velký vzestup, protože před šesti lety nezískali v této třetině země jediné senátní křeslo.
Na rozdíl od ODS většina jejich mandátů bude pocházet z Moravy. Favority jsou oba jejich v této části republiky kandidující hejtmani - Martin Tesařík v Olomouci a Jaroslav Palas na Bruntálsku - stejně jako místopředseda strany a exministr Škromach na rodném Hodonínsku. Výsledky sněmovních voleb dávají šanci na úspěch sociálním demokratům i v obvodech Brno-venkov a Blansko, kde může ve sportovním souboji uspět bývalý cyklista Jozef Regec (ČSSD) proti bývalému fotbalistovi Karlu Jarůškovi (ODS). Na severu Moravy a ve Slezsku může přibýt i mandát v obvodě s názvem Frýdek-Místek, ale tvořeným spíše Třineckem, Jablunkovskem a Těšínskem. V Čechách pomůže rozkol mezi komunisty k úspěchu sociálních demokratů na Mostecku a získat by mohli i Táborsko.
Jsme-li na levém poli stranického spektra, musíme zmínit komunisty, kteří obhajují mostecký mandát, ale ve svých baštách tentokrát asi vyjdou naprázdno, protože zažívají rozkol jak na Mostecku, tak na Ústecku, kde jsou v různých dresech do voleb vždy dva komunisté.

TOPKA S ODSTUPEM

Oproti předpokladům neuspěje TOP 09, i když vzhledem k občasným změnám stranické příslušnosti není úplně jednoznačné, kolik mandátů tato strana vlastně obhajuje. Kandidují za ni čtyři současní senátoři a mají reálnou šanci uspět na Karlovarsku, Ústeckoorlicku, v Praze 10 a Praze 6.
Jen dodejme, že jeden z nich před šesti lety kandidoval za SNK, jeden za zelené a jedna za KDU-ČSL a senátor Moldan za ODS. Celkový počet mandátů pro TOP 09 se podle mého odhadu bude pohybovat kolem pěti až šesti.
Na zbylé strany zbudou jen maximálně dvě křesla. Parlamentní Věci veřejné mohou mít nejblíže k mandátu na Pardubicku a jako nezávislá může post obhájit, pokud projde do druhého kola, Liana Janáčková v jednom z ostravských obvodů. V obou uvedených případech ale mohou o mandát také bojovat v druhém kole ODS a ČSSD, a ještě svůj zisk zvýšit. Naopak na Kutnohorsku a Jičínsku lze čekat střet ODS a TOP 09.

SLOŽITÉ KOMUNÁLKY

Ještě obtížněji lze tipovat výsledek voleb do městských a obecních zastupitelstev. Klíčový střet o Prahu dopadne velmi těsně, ale spíše bych věřil poslednímu výzkumu, že těsně uspěje ODS. Ta zvítězí i ve městech, kde postavila nové, mladé kandidáty, jako jsou Martin Baxa v Plzni nebo Robert Kotzian v Brně. Díky existenci alternativních subjektů podobné orientace vedle TOP 09 občanští demokraté zůstanou nejsilnější i v Českých Budějovicích, Hradci Králové a Zlíně.
ČSSD z větších měst asi uspěje jen v Ostravě a svede s ODS boj o Olomouc a Ústí nad Labem. Absence kandidátů TOP 09 v Liberci ulehčí výhru ODS, která se se Schwarzenbergovou stranou utká o Pardubice.

O přesném složení vedení radnic ale díky relativní vyrovnanosti rozhodnou spíše povolební vyjednávání. Závěrečné varování: tento odhad nemusí vůbec odpovídat realitě a neměl by nijak ovlivnit vaše hlasování. Skutečné výsledky totiž poznáme až v sobotu večer.

Reflex, 41/2010