Nečasův tajný rada

26. srpna 2010
26 Srp
www.ekonom.cz
26.08.2010

Ivan Langer se po volbách stáhl do pozadí, přesto premiérovi pomáhá s domácí politikou.

Premiér Petr Nečas k sobě do vlády povolal z ODS nové tváře. Řada lidí, kteří politiku jeho strany po dlouhou dobu určovali, zůstala mimo. Neplatí to ale absolutně.

Premiérovi pomáhá hlavně s domácí politikou například Ivan Langer, ačkoli na oficiálním seznamu poradců nefiguruje. Přitom jde o politika, kterého voliči ODS přinutili stáhnout se do ústraní.

»S Petrem Nečasem jsem se od voleb setkal třikrát. Dohodli jsme se, že mu budu posílat analýzy, například o bezpečnostní politice, veřejné správě a o obecně politických záležitostech,« připustil pro Ekonom bývalý ministr vnitra.

O podrobnostech nechce mluvit, dodává pouze tolik, že se vše odehrává na volném a přátelském základě. »Rozhodně nemám potřebu, aby se to nějak institucionalizovalo,« vysvětluje.

»Neexistuje žádná speciální linka na Ivana Langra,« prohlásil premiér Petr Nečas. Jeho tiskový mluvčí Martin Kupka dodal, že stejně jako s Langrem hovoří Nečas s řadou dalších lidí v ODS.

Především lidé z byznysu se však domnívají, že Langrův vliv na předsedu vlády je daleko větší. Tak či onak to v ODS přes proklamovanou očistu strany od »starých lidí« nikomu nevadí.

»Ivan Langer se ve vysoké politice pohyboval velice dlouho a je jasné, že z ní neodejde najednou. Nic špatného bych na tom ale neviděl. Jde o zkušeného člověka, na mnoho věcí má s Petrem Nečasem podobný pohled,« soudí šéf rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Pavel Suchánek (ODS).

Ani šéfka poslanecké sněmovny Miroslava Němcová to nevidí nijak dramaticky. »Ivan Langer vedl kampaň a další volby se blíží. Chápu to jako předávání informací, spíše na přechodnou dobu,« míní.

Pevnost CEVRO

Pokud jde o domácí politiku a poměry uvnitř ODS, mohou být Langrovy rady cenné. V týmu oficiálních poradců navíc zůstává post experta na domácí politiku neobsazený.

Langer si za Topolánkovy éry dokázal vybudovat rozsáhlé kontakty prakticky ve všech regionech. Už před třinácti lety totiž založil think tank CEVRO a později s ním spojenou vysokou školu CEVRO Institut. V obou případech dodnes stojí v čele jejich správních rad a rozhoduje o strategii.

Získal tak neformální vliv na ty, kteří »jeho« učebnami prošli. Nejde jen o členy ODS. »Měli jsme ve škole řadu lidovců, nyní má zájem TOP 09,« podotýká.

Kromě toho, že CEVRO zpracovává analýzy, někteří z jeho pedagogů se uchytili jako poradci. Těchto služeb nicméně nevyužívá vláda, pouze jednotliví politici.

Langer zdůrazňuje, že politika se nedá provozovat na základě emocí. »CEVRO je nejvýkonnější a největší vzdělávací organizací svého druhu v Evropě. Nadále bych se chtěl věnovat rozvíjení potenciálu pravicově smýšlejících lidí, ať už politiků nebo těch, kteří pracují pro krajskou, celostátní i evropskou politiku,« tvrdí. Věří, že se soukromá škola, která sídlí v centru Prahy, bude dále rozvíjet.

»Zůstanu řadovým členem ODS. Cíle mám tři: pracovat v advokacii a živit rodinu, rozvíjet svou vysokou školu CEVRO a učit. A chci očistit svoje jméno,« uvedl ihned po volbách Langer.

To poslední bude nejobtížnější, vždyť kvůli nejasným kontaktům se světem byznysu, jej voliči ODS »vykroužkovali« a nepustili po čtrnácti letech do poslanecké sněmovny. Navzdory tomu, že vedl volební štáb ODS.

Jak sliboval, vrátil se skutečně k právnické profesi. Nastoupil do advokátní kanceláře Pečený, která má pobočky jak v Olomouci, tak v Praze a Bratislavě. »To mě nyní živí,« říká. K tomu v Olomouci chodí občas učit na místní právnickou fakultu.

Pokud jde o oficiální poradce, zabydlil se v jejich čele exministr průmyslu Martin Říman. Premiér se s ním dlouho zná a vybral si ho údajně pro jeho přímočarost.

»Práce mám dost, na jiné politické či podnikatelské aktivity mi nezbývá čas,« řekl Říman Ekonomu. Pravda je to napůl, dál zůstává členem vlivné výkonné rady ODS.

Nemá na starost jen koordinaci poradního týmu, sám je hlavním Nečasovým expertem na energetiku a členem dozorčí rady ČEZ. V době chystané dostavby jaderné elektrárny Temelín to není málo.

Návrat do USA?

Další z bývalých ministrů Topolánkova kabinetu, Petr Gandalovič, se uchýlil do poslanecké sněmovny. Ač jde o bývalého ministra zemědělství, nezasedl v zemědělském výboru, nýbrž jako řadový člen do výboru zahraničního.

»Chci se víc zabývat zahraniční politikou, agrární tematika tím stejně prolíná. Do roku 2013 musí Brusel připravit nový zemědělský rozpočet pro Evropu,« podotýká Petr Gandalovič.

Jiní spíše hovoří o jeho ambici nastoupit do Washingtonu jako velvyslanec České republiky v USA. O tom Gandalovič odmítá mluvit. »Bez komentáře,« řekl pouze.

Ještě nedávno nicméně mířil Gandalovič výše. Na počátku Topolánkova premiérování se o něm v české části ODS mluvilo jako o hlavním náhradníkovi pro případ, že by prostořekého předsedu vlády bylo nutné vystřídat. Svoji příležitost však nedostal.

Ekonom, 34/2010