Petr Sokol: Nizozemsko: kdo bude vládnout?

30. července 2010
30 Červ
www.reflex.cz
29.07.2010

V Nizozemsku ani dva měsíce po volbách nikdo neví, jaká koalice bude zemi vládnout. Zemí již zaznívá, že POLITICKÁ ELITA NAŠLA VZOR V SOUSEDNÍ BELGII, kde se minule vláda stavěla osm měsíců. I letos se odhady blíží několika měsícům.

Volby na začátku června nepřinesly jasné rozložení sil. Pravicoví liberálové (VVD) předsedy Marka Rutteho výrazně posílili a stali se nejsilnější stranou nové sněmovny, ale jen těsně porazili středolevé labouristy ze Strany práce (PvdA), jež do voleb nově vedl populární amsterodamský starosta Job Cohen. Dosud nejsilnější křesťanští demokraté premiéra Balkenendeho, kteří stojí v zemi tulipánů jen krůček napravo od úplného středu, zaznamenali historický debakl, ztratili polovinu křesel a poprvé ve své historii skončili až čtvrtí.

WILDERSOVA INTERNACIONÁLA

Předstihl je totiž černý kůň současné nizozemské politiky - Geert Wilders a jeho antiislamistická Strana svobody. Wilders sice neobhájil zisky, jež mu ve výzkumech veřejného mínění ještě pár týdnů před volbami věštily prvenství, ale kartami zamíchal natolik, aby bez jeho účasti bylo jen obtížné sestavit vládu. Šéfa Strany svobody volební výsledek natolik povzbudil, že dokonce oznámil rozšíření své strany do dalších zemí Evropy i do zámoří. O totéž se už před lety neúspěšně snažil rakouský populista Jörg Haider, jenže téma islamizace přistěhovalců do západních zemí je více mezinárodní, a má proto větší šanci na úspěch.
Wilderse navíc povzbuzují i volební preference. Dva měsíce neúspěšné snahy vytvořit vládu ho znovu katapultovaly do čela žebříčku stranické popularity. Kdyby se nyní konaly v Nizozemsku volby, získala by jeho Strana svobody pro ni rekordních 37 ze 150 křesel. Wildersovi přibyli hlavně voliči pravicových liberálů, kterým se nelíbil postup jejich šéfa Rutteho v povolebních jednáních.

FIALOVÁ SE ZELENÝM

Rutte sice nejprve nabídl koalici wildersovcům a křesťanským demokratům. Na požadavek křesťanských demokratů, ať se nejdříve dohodne sám s Wildersem a pak se uvidí, ale zareagoval změnou taktiky.
Jeho liberálové začali jednat s labouristy o spolupráci a navrhli jim trojkoalici, kde by je doplnili křesťanští demokraté. Lídr labouristů Cohen ovšem preferoval to, co se v Nizozemsku nazývá "fi alová plus" vláda. Modré liberály a červené labouristy v ní doplňují levicoví liberálové z D'66 a plus tvoří Zelení. Rutte znovu ustoupil a o fialovo-zelené vládě začal jednat. Minulý týden ovšem jednání zkrachovala, když se dvě velké strany nedokázaly shodnout na rozpočtových škrtech. Rutte asi také vyslyšel názor svých voličů, kteří si tuto koalici nepřáli. Novým "informateurem", jak se v Nizozemsku říká politikovi, jenž připravuje vznik vlády, se nyní stal křesťanský demokrat Lubbers, který začal vyjednávat znovu pravicovou koalici. Nejpravděpodobnější se ale nyní jeví menšinová koalice liberálů s křesťanskými demokraty a podporou Wilderse.
To by znamenalo, že klíč k nizozemské politice bude v následujících měsících skutečně držet Geert Wilders.

Reflex 30/2010