Doba chce neokoukané a to je Tůmova výhoda, míní Mrklas

19. července 2010
19 Červ
www.parlamentnilisty.cz
18.07.2010

Exguvernér ČNB Tůma má podle šéfa CEVRO Institutu solidní šance, že pražské komunální volby na podzim vyhraje.

Nominace exguvernéra ČNB Zdeňka Tůmy (za TOP 09) na post pražského primátora vzbudila na české politické scéně pozdvižení. Ostatní strany totiž budou mít velmi těžký úkol - nalézt vhodného a stejně silného protikandidáta.

K Tůmově kandidatuře se záhy po oznámení jeho jména začali vyjadřovat nejen představitelé politické scény, ale i odborníci. Jako například politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu.

Podzimní volby pro TOPku 

"TOP 09 udělala výborný výsledek ve volbách v˙Praze do Poslanecké sněmovny a dá se očekávat, že vzhledem k˙problémům, které ODS v˙Praze má, tak že potvrdí to svoje vítězství nebo aspoň velmi dobrý výsledek i v˙těch podzimních volbách. Což samozřejmě ještě neznamená, že se nutně poté musí kdokoliv z˙TOP 09 stát primátorem," sdělil Mrklas minulý týden v Českém rozhlase s tím, že se však domnívá, že Tůmovy šance na úspěch jsou solidní.

"Myslím, že současná atmosféra české společnosti přeje neokoukaným tvářím a byť Zdeněk Tůma dlouhou dobu působí ve veřejné funkci, tak přece jenom v˙té stranické politice je nováčkem. A tudíž to asi může mu nahrát do karet," zhodnotil devizy exguvernéra Mrklas.

Někdo seriózní

Ten zaspekuloval i nad tím, jakého kandidáta by do boje s Tůmou měla nasadit konkurenční ODS. "Nemyslím si, že by to měla být nějaká osobnost z˙oblasti kultury nebo sportu, spíš opravdu nějaká velmi seriozní postava podobného typu prostě, jako je Zdeněk Tůma," uzavřel s tím, že podobný typ člověka bude strana hledat zřejmě velmi těžko.

Parlamentní listy, 18.7.2010