Zbyněk Klíč: Nové tváře českou politiku nespasí

19. července 2010
19 Červ
www.lidovky.cz
16.07.2010

Kongres ODS bezesporu přinesl pozitivní trendy do největší pravicové strany - nový lídr Petr Nečas vyhlásil boj prorůstání politiky do ekonomiky, do vedení se dostaly nové tváře, které navíc mají jasno v ideovém ukotvení. Násilná snaha všude usazovat nové tváře jenom pro jejich neokoukanost je však negativním důsledkem snahy za každou cenu se odstřihnout od všeho minulého.

Abychom však byli k ODS spravedliví, trend marketingových tváří s minimálním názorovým apetitem zavedla do české politiky sociální demokracie a v masivní podobě v předvolební kampani Věci veřejné. Nejprve Jiří Paroubek pokoušel nasadit na kandidátku ČSSD Kateřinu Brožovou, dokázal to s hokejistou Jiřím Šlégrem a na billboardy bezostyšně naaranžoval svoji ženu. Věci veřejné na novosti založily celou svoji kampaň. Do čela postavily novináře Radka Johna a vedle něj mladé, pohledné političky. Snaha oprostit se od všeho starého však nemusí být samospasitelná a mnohde může nadělat více škody než užitku.

Kontinuita místo revoluce Výsledky křečovitého hledání nových tváří vidíme na příkladu Prahy. TOP 09 hodlá představit jako lídra kandidátky exguvernéra ČNB Zdeňka Tůmu (nepolitika) a jako jediná alternativa ODS zatím připadá v úvahu herec Tomáš Töpfer. ODS staví do čela komunálních kandidátek nové tváře mnohdy bez hlubšího důvodu a podobný trend lze čekat i u dalších stran.

Hledání známých tváří ukazuje na personální deficit uvnitř stran, které nejsou schopny nahradit odcházející elity novou krví. Kandidatura známých tváří z řad nepolitiků v sobě však skrývá mnohá nebezpečí. Degraduje politiku na televizní show, kde místo názorů vybíráme hezké tváře a odpovědná řešení nahrazují líbivá hesla. Místo prověřených politiků, či alespoň značek, volíme populární osobnosti, které však nemají vybudovány patřičné vazby, aby prosadily to, co slibují.

V krátkodobém horizontu se zřejmě tomuto trendu nevyhneme, protože nabídka z řad politických stran je zatím mizivá. V dlouhodobé perspektivě je však taková taktika nebezpečná, mj. proto, že odebírá politice její vlastní podstatu - souboj idejí.

Lidové noviny, 16.7.2010