Zbyněk Klíč: Kandidát ODS na pražského primátora? Jana Černochová

15. července 2010
15 Červ
www.parlamentnilisty.cz, www.idnes.cz
15.07.2010
ODS řeší problém, koho postavit do čela pražské kandidátky.

S nástupem Zdeňka Tůmy na kandidátce TOP 09 řeší ODS problém, koho postavit do čela pražské kandidátky. Nejčastěji padá jméno herce a senátora Tomáše Töpfera jako populární a nezkažené osobnosti. ODS má přitom ve svých řadách osobu, která je schopna bývalému guvernérovi ČNB konkurovat mnohem více - starostku Prahy 2 Janu Černochovou.

Povolební období, poznamenané nástupem nových stran i politiků, je charakterizováno úpěnlivým hledáním nezkažených tváří, které mají stranám přinést politické body. Komunální kandidátky tak plní dosud neznámé osoby. Jedním z trendů je také hledání populárních, nepolitických tváří, které mají využít obecného znechucení lidí z politiky. ODS by však neměla krátkodobým náladám podlehnout a měla by se držet zaběhnutých scénářů politického boje, tedy kandidatury osvědčených politiků s novými myšlenkami a politickými postupy.

Jedním z nich je v Praze Jana Černochová. Starostka Prahy 2 je prototypem nezkorumpovaného a kauzami nezatíženého politika, který je však členem ODS již od roku 1998 a má zkušenosti z komunální politiky. Ztělesňuje tak kontinuitu a zároveň stranický, tedy osvědčený způsob politické práce.

Oproti Tomáši Töpferovi a proti Zdeňku Tůmovi má několik výhod - je žena, s dostatečnými politickými zkušenostmi a umírněným vystupováním, dobře vypadá, ale zároveň má předvídatelné a konzistentní názory. Zároveň je symbolem boje proti prorůstání byznysu do politiky, resp. kmotrovství, za které Pražané ODS trestají.

Vůči Zdeňku Tůmovi má však na rozdíl od Tomáše Töpfera zásadní výhodu - symbolizuje odlišný způsob politiky, politiky tradiční, postavené na dlouhodobých zkušenostech. Zatímco Tomáš Töpfer je ze stejné kategorie jako Tůma (tedy nové a populární tváře, s žádnými či malými politickými zkušenostmi) a pravděpodobně by se s ním o hlasy dělil, Černochová nabízí odlišnou koncepci, kterou, pokud by si jí voliči vybrali, by starostka Prahy 2 brala všechny hlasy.

Parlamentní listy, 15. července 2010.

Článek vyšel také v Mladé frontě DNES - Praha, 16. července 2010